VIDEO Uragan pogodio Meksiko, 27 mrtvih. Hoteli u Acapulcu uništeni, vodovi u blatu

Foto: Profimedia

Najmanje 27 osoba je poginulo, a četiri se vode kao nestale nakon što je uragan Otis pogodio Meksiko, priopćile su vlasti. Oluja se jučer pojačala prije nego što je pogodila Acapulco, popularni turistički grad na plaži u kojem živi više od milijun ljudi, javlja Sky News.

Deseci tisuća ljudi su bez struje i čekaju pomoć više od jednog dana nakon što je uragan pogodio to područje, s vjetrovima koji su puhali brzinom od 266 km/h. Riječ je o oluji kategorije 5.

Savezna tajnica za sigurnost Rosa Icela Rodríguez izvijestila je o 27 potvrđenih smrti i četiri nestanka tijekom jutarnje novinske konferencije meksičkog predsjednika Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Prema američkoj klimatskoj znanstvenici Andri Garner, sada je dvostruko veća vjerojatnost da će se atlantski uragani brže pojačati od manjih oluja do snažnih i katastrofalnih vremenskih sustava nego prije.

Predsjednik: Na pogođenom području nije ostao ni jedan stup dalekovoda

Lopez Obrador rekao je da je razaranje oluje bilo toliko ozbiljno da u pogođenom području nije ostao ni jedan stup dalekovoda. Istaknuo je da su najveći teret Otisovog razaranja podnijeli mali poljoprivrednici kojima su usjeve kukuruza poharali nemilosrdni vjetar i kiša. Istaknuo je kako je hitna obnova u regiji od iznimne važnosti za vlast.

"Žalimo zbog 27 mrtvih. Osamnaest osoba je poginulo u srijedu navečer, ali se broj smrtnih slučajeva povećao jučer. To je ono što boli... Materijalni gubici se mogu nadoknaditi. Jedna od žrtava je i vojnik, koji je izgubio život kada se na njega srušio zid njegove kuće", rekao je predsjednik Meksika.

Vlada do sada nije procijenila visinu šteta nakon Otisa, ali Enki Research, koji prati tropske oluje i procjenjuje nanesene štete, procijenio je da se radi vjerojatno o blizu 15 milijardi dolara.

Teška situacija u Acapulcu, električni vodovi potopljeni u blatu

Uragan je srušio stabla, a dalekovodi su završili pod vodom zbog poplave. Vlada nije hitno reagirala s pomoći ljudima jer su dugo procjenjivali koliko je uništenje obale. Hoteli u popularnom Acapulcu sada su uništene građevine, bez prozora, piše Sky News.

Stanovništvo je očajno i frustrirano reakcijom vlasti. Unatoč prisutnosti 10.000 vojnih trupa, nedostaje im potrebna oprema za čišćenje ulica od blata i srušenog drveća. Kamioni vladine elektrodistribucijske tvrtke stigli su u Acapulco u srijedu, ali ponovno uspostavljanje struje pokazalo se teškim jer su električni vodovi potopljeni u blatu i vodi.

Bulevari i mostovi u Acapulcu nalaze se ispod jezera smeđe vode. Zidovi i krovovi zgrada su uništeni, a solarni paneli, automobili i krhotine su razbacani po oštećenim predvorjima hotela. U nekim područjima grada ljudima je voda bila do struka. S manje poplavljenih ulica vojnici su čistili palmino lišće i krhotine.

Smješten ispod strmih planina, Acapulco ima luksuzne kuće i sirotinjske četvrti koje se nalaze na padinama s pogledom na Tihi ocean. Predsjednik Lopez Obrador istaknuo je da je uragan Otis nadmašio intenzitet uragana Pauline, koji je pogodio Acapulco 1997. Tada je nastala velika šteta, a život je izgubilo 300 osoba.

"Tri sata terora"

Erik Lozoya, profesionalni mađioničar, rekao je da je izdržao "tri sata terora" sa svojom suprugom i dvije kćerkice u hotelskoj sobi u Acapulcu dok je uragan razbijao prozore i harao zgradom zaglušujućim intenzitetom.

"Doslovno se osjećalo kao da će nam uši eksplodirati", rekao je 26-godišnji Lozoya, koji se zabarikadirao u kupaonici sa svojom obitelji i još četvero ljudi. "Vidjeli smo kako lete madraci i spremnici s vodom. Strop se počeo urušavati", kazao je.

Obitelj je napustila kupaonicu, no u sobu na osmom katu ubrzo je počela nadirati voda. Lozoya je dva sata morao stajati noseći svoje kćeri u vodi do gležnja jer je vjetar bio toliko jak da nisu mogli otvoriti vrata da izađu.

Otis povećava zabrinutost zbog klimatskih promjena

Jučer poslijepodne vlada je priopćila da je toranj kontrole zračnog prometa međunarodne zračne luke u Acapulcu ponovno u funkciji i da će zračni most koji će turistima omogućiti da dođu do Ciudad de Mexica biti u funkciji od danas.

Gotovo 8400 pripadnika meksičke vojske, zračnih snaga i nacionalne garde raspoređeno je u Acapulcu i oko njega kako bi pomogli u naporima čišćenja, priopćilo je ministarstvo obrane. Uništavanje koje je izazvao Otis dodatno je povećalo zabrinutost zbog utjecaja klimatskih promjena, za koje mnogi znanstvenici vjeruju da će izazivati sve češće ekstremne vremenske nepogode.

Acapulco je najveći grad u južnoj državi Guerrero, jedan od najsiromašnijih u Meksiku. Lokalno gospodarstvo uvelike ovisi o turizmu, a Otis je prouzročio veliku štetu na nekim od najpoznatijih hotela na obali grada. Nazivajući oluju "potpuno razarajućom", guvernerka države Guerrero Evelyn Salgado rekla je da je 80 posto gradskih hotela pogođeno olujom i da vlasti rade na vraćanju struje i ponovnom aktiviranju crpki za pitku vodu.

Školska nastava u Guerreru otkazana je drugi dan, a oporbeni političari kritizirali su vladu zbog nedovoljne spremnosti.

Pročitajte više