PREDSJEDNIK Srbije Aleksandar Vučić je sredinom prosinca naveo da je u jednoj siromašnoj općini na jugoistoku zemlje pronađeno veliko nalazište zlata, trajala su nagađanja gdje se to točno nalazi.
Prije nekoliko dana je kompanija Dundee Precious Metals Inc. (DPM) u službenom priopćenju navela da su nadomak projekta Timok Gold, na lokalitetu Čoka Rakita u općini Žagubica pronađeni zlato i bakar.
Nedeljnik piše da je kompanija objavila da je riječ o uzorcima visoke kvalitete. Čoka Rakita udaljena je tri kilometra jugoistočno od projekta Timok Gold te je na 517 metara dubine pronađeno 63.46 grama po toni zlata (Au) i 0.11 posto bakra, piše u priopćenju.
"Preliminarni metalurški testovi ukazuju da je izdvajanje zlata veće od 93 posto. Dodatni testovi zakazani su za 2023. godinu“, naveli su analitičari iz Stifela. Dodaje se da je bušenje obavljeno u četvrtom kvartalu 2022. Istovremeno su analitičari kompanije Canaccord Genuity rekli da "stvari postaju jako slatke u Čoka Rakiti", piše Nedeljnik.
Sredinom prosinca srpski mediji su pisali da je Vučić objavio da su u Srbiji otkrivena nalazišta zlata i kalcijeva karbonata. Početkom siječnja predsjednik Srbije je dodao da je nalazište zlata smješteno u jednom od najsiromašnijih dijelova Srbije.
"Za jedno se zna da je u Gadžinom Hanu, a čekam dozvolu da kažem gdje je točno i ovo drugo. Općina će doslovno procvjetati, u njoj je pronađeno puno više zlata nego u rudniku Čukaru Peki. Sam ne bih našao bolju općinu za to. U pitanju je jugoistok Srbije", rekao je Vučić.