Ljudi pišu da nikada nisu gledali ovako potresan i realističan antiratni film
SOVJETSKI antiratni film "Idi i smotri" (Come and See) iz 1985. godine posljednjih je godina ponovno privukao veliku pažnju gledatelja. Mnogi ga opisuju kao remek-djelo i jedan od najrealističnijih prikaza rata ikad. Radnja je smještena u vrijeme njemačke okupacije Bjelorusije tijekom Drugog svjetskog rata, a film je poznat po iznimno potresnom prikazu ratnih strahota.
Priča prati bjeloruskog tinejdžera Flyoru, kojeg glumi Aleksei Kravchenko, nakon što se pridruži partizanskoj jedinici u borbi protiv nacističkih snaga. Kroz njegove oči gledatelji svjedoče brutalnim zločinima koje su počinile njemačke trupe. Film je režirao Elem Klimov, a scenarij je napisao zajedno s Alesom Adamovichem, bivšim partizanom.
Klimov je film stvarao kao snažnu antiratnu poruku
Scenarij se temelji na Adamovičevu romanu "Hatin" iz 1971. godine te na zbirci svjedočanstava preživjelih pod naslovom "Ja sam iz ognjenog sela". Upravo ta povezanost s osobnim iskustvima i stvarnim svjedočanstvima pridonosi dojmu autentičnosti i težine filma.
Klimov je film stvarao kao snažnu antiratnu poruku, što je ujedno bio razlog zbog kojeg je njegovo objavljivanje više puta bilo ometano od strane sovjetskih vlasti, piše Daily Express.
Gledatelji su na IMDb-u film dočekali s izrazitim pohvalama. Jedan korisnik napisao je da je riječ o "najboljem realističnom ratnom filmu, a možda i najboljem filmu općenito". Drugi je istaknuo da mu je film "otvorio oči" i da ga je pogodio snažnije od gotovo bilo kojeg drugog filma.
Film je poznat i po tome što ga je iznimno teško gledati
Posebno snažne reakcije izazvao je način na koji film prikazuje rat iz perspektive djeteta. Jedan gledatelj opisao ga je kao "veličanstveno remek-djelo ratnog filma koje se uzdiže iznad svih ostalih jer je gotovo više dokumentarac nego igrani film". Drugi je dodao da nakon gledanja "svaki drugi ratni film djeluje kao sapunica".
Film je poznat i po tome što ga je iznimno teško gledati, što ističu i kritičari. Poznati filmski kritičar Roger Ebert jednom je izjavio da teorija o nemogućnosti učinkovitog antiratnog filma ne vrijedi za Klimovljevo djelo te ga je nazvao "jednim od najrazornijih filmova ikada snimljenih o bilo čemu".
Film nije prikladan za djecu mlađu od 15 godina zbog snažnog nasilja i prizora Holokausta, a dostupan je za kupnju ili najam na Amazon Prime Videu i Apple TV-u.