Erdogan: Nemoguće je da podržimo Finsku i Švedsku u NATO-u, tamo su bili teroristi
TURSKI predsjednik Tayyip Erdogan rekao je da nije moguće da NATO-ova članica Turska podrži planove Švedske i Finske da se pridruže Savezu, dodavši da su nordijske zemlje bile "dom mnogih terorističkih organizacija".
Finski plan da podnese zahtjev za članstvo u NATO savezu, najavljen u četvrtak, i očekivanje da će isto učiniti Švedska, dovest će do širenja zapadnog vojnog saveza kojem se protivi ruski predsjednik Vladimir Putin.
"Pratimo razvoj događaja po pitanju Švedske i Finske, no nemamo pozitivne stavove", Erdogan je rekao novinarima u Istanbulu, dodavši da je bila greška što je Grčka u prošlosti prihvaćena za NATO-ovu članicu.
Turska službeno podržava proširenje otkad se pridružila NATO savezu prije 70 godina.
Svaka odluka o proširenju mora biti donesena jednoglasnom potporom svih zemalja članica.
"Kao Turska, ne želimo ponoviti slične greške. Dodatno, skandinavske zemlje su dom terorističkim organizacijama", rekao je Erdogan.
"Čak su i zastupnici u nekim zemljama. Za nas nije moguće to podržati", dodao je.
Švedsko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah komentiralo Erdoganovu izjavu.
NATO navodi da je članstvo otvoreno bilo kojoj "europskoj državi u poziciji da promiče načela Ugovora i doprinese sigurnosti sjevernoatlantskog područja".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Za vrijeme blagdana uvijek shvatimo da nam treba ovih pet stvari. Sada su na popustu
VIDEO Jeste li bolji? Prolaznici otkrili koliko imaju koraka pa dobili nagradu
Što kupiti djeci u zadnji čas? Imamo dvije odlične ideje
Sir, naresci, bakalar, vino... Još samo danas je sve na brutalnom popustu, evo gdje
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Za vrijeme blagdana uvijek shvatimo da nam treba ovih pet stvari. Sada su na popustu
VIDEO Jeste li bolji? Prolaznici otkrili koliko imaju koraka pa dobili nagradu
Što kupiti djeci u zadnji čas? Imamo dvije odlične ideje