SAD planira potpunu blokadu uvoza nafte na Kubu
TRUMPOVA administracija razmatra uvođenje potpune pomorske blokade Kube kako bi zaustavila uvoz nafte, što je dio novih taktika za poticanje promjene režima u toj karipskoj državi. Ovu informaciju jučer su potvrdile tri osobe upoznate s planom, piše Politico.
Za takvu eskalaciju zalažu se pojedini kritičari kubanske vlade unutar administracije, a prema tvrdnjama dviju od tri osobe koje su željele ostati anonimne, plan podržava i državni tajnik Marco Rubio. "Energija je sredstvo gušenja za uništenje" kubanskog režima, izjavila je jedna osoba upoznata s raspravama.
Značajan korak
Iako konačna odluka o odobrenju ovog poteza još nije donesena, izvori navode kako bi blokada mogla biti jedna od opcija predstavljenih predsjedniku Donaldu Trumpu s ciljem prisiljavanja na okončanje kubanske komunističke vlasti.
Sprječavanje svih isporuka sirove nafte na otok bio bi značajan korak dalje od Trumpove izjave od prošlog tjedna, kada je najavio da će SAD zaustaviti kubanski uvoz nafte iz Venezuele, koja je do sada bila njezin glavni dobavljač.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
bi Vas mogao zanimati