Bondi: Nadam se da će Ghislaine Maxwell umrijeti u zatvoru
GLAVNA američka tužiteljica Pam Bondi izjavila je pred Kongresom kako se nada da će Ghislaine Maxwell "umrijeti u zatvoru", nakon što je suočena s optužbama da suradnica Jeffreyja Epsteina dobiva poseban tretman od administracije, uključujući i kontroverzni premještaj u zatvor minimalne sigurnosti, piše ABC News.
Maxwell, koja ima 64 godine, u zatvoru je od uhićenja u srpnju 2020., kaznu bi trebala služiti do kasnih sedamdesetih godina života. Ghislaine Maxwell osuđena je u lipnju 2022. na 20 godina zatvora zbog trgovine maloljetnicama radi seksualnog iskorištavanja i povezanih kaznenih djela u slučaju Jeffreyja Epsteina. Uhićena je u srpnju 2020., a kazna joj se računa od tada (uračunato vrijeme provedeno u pritvoru).
Prema dostupnim podacima američkog Saveznog ureda za zatvore, predviđeni datum izlaska je 17. srpnja 2037. godine, pod uvjetom da ostvari maksimalno moguće smanjenje kazne zbog dobrog vladanja. To znači da bi tada imala oko 75 godina.
Žustra rasprava o premještaju
Tijekom žustrog saslušanja pred Odborom za pravosuđe Zastupničkog doma, Bondi se sukobila s demokratskim zastupnicima oko istrage o Epsteinu. Zastupnica Deborah Ross iz Sjeverne Karoline pokrenula je pitanje premještaja Maxwell i tražila odgovore tko je odobrio taj potez.
Maxwell je premještena iz saveznog zatvora Tallahassee na Floridi, zatvora s nižim stupnjem osiguranja,u, kamp "minimalne sigurnosti" u Teksasu samo za žene. Premještaj se dogodio dva tjedna nakon što je imala privatni sastanak sa zamjenikom glavne tužiteljice Toddom Blancheom.
Blanche, bivši osobni odvjetnik predsjednika Trumpa, nije odgovorio na pisma demokrata iz Kongresa koji su tražili više detalja o premještaju. Trump je ranije, na pitanje o mogućem pomilovanju Maxwell, rekao da mu se nitko nije obratio s tim zahtjevom, ali je ponovio da ima ovlasti dati pomilovanje.
"Ona ne bi smjela biti u tom zatvoru", rekla je Ross. "Potrebno ju je što prije vratiti u zatvor maksimalne sigurnosti."
Zastupnica je napomenula da je Maxwell, koja se žali na presudu iz 2021. i 20-godišnju kaznu za trgovinu djecom radi seksualnog iskorištavanja i druga kaznena djela, drugom kongresnom odboru poručila da neće surađivati ako ne dobije pomilovanje od predsjednika.
Tužiteljica nije dala izravan odgovor
Ross je upitala Bondi je li Blanche ili netko od njezinih podređenih odobrio premještaj, no glavna tužiteljica nije izravno odgovorila.
"Saznala sam za to naknadno", rekla je Bondi o premještaju. "To je pitanje za Savezni ured za zatvore. Uopće nisam bila uključena u to", dodala je.
Bondi je potom prekorila Ross i pokušala skrenuti s teme, spomenuvši ubojstvo žene koje se u rujnu dogodilo u Charlotteu, u matičnoj državi zastupnice Ross.
"Znate, umjesto da govorimo o Ghislaine Maxwell, koja će, nadam se, umrijeti u zatvoru, nadam se da će umrijeti u zatvoru, trebali biste govoriti o Iryni Zarutskoj", rekla je Bondi.
Ross je ponovno upitala treba li predsjednik pomilovati Maxwell ili joj ublažiti kaznu. "Treba li je pustiti iz zatvora, da ili ne? Rekli ste da bi trebala umrijeti u zatvoru, pa se nadam da je odgovor ne", ustrajala je zastupnica.
"Već sam odgovorila na to pitanje", uzvratila je Bondi, prije nego što je ponovno prekorila Ross jer ne govori o ubojstvu Iryne Zarutske.
Tijekom saslušanja, Bondi je uputila nekoliko ljutitih odgovora članovima odbora vezano za istragu o Epsteinu. Na početku saslušanja nije ni pogledala žrtve Jeffreyja Epsteina i njihove obitelji kada su ih predstavili članovi odbora Jamie Raskin i Pramila Jayapal. Žrtve su nekoliko puta odmahivale glavom dok je Bondi napadala zastupnike.