Pitali smo ljude o Dabrinoj snimci. "Pjevao je sevdah, ne cajke. Naučite razliku"
Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Josip Dabro snimljen je na javnoj manifestaciji kako pjeva stihove koji veličaju ustaškog poglavnika Antu Pavelića. Snimka se proširila Facebookom, a sve se odigralo na pokladnom jahanju u Komletincima u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Dabro je pjevao stihove pjesme "Kad je Stjepan Radić umirao", o atentatu na Stjepana Radića u beogradskoj Narodnoj skupštini 1928., pri čemu je ubacio stihove: "U Madridu grobnica od zlata, u njoj leži vođa svih Hrvata", koji se odnose na ustaškog poglavnika Antu Pavelića, koji je pokopan u Madridu.
Uz to je dobacio i komentar "samo za Milorada", i time vjerojatno aludirao na predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca.
Na Dabrine istupe reagirao je predsjednik HSLS-a Dario Hrebak, član vladajuće većine. U objavi na društvenim mrežama poručio je kako je neprihvatljivo dovoditi u istu rečenicu, a kamoli u istu pjesmu, Stjepana Radića i Antu Pavelića.
Svoje su komentare potom iznijeli i brojni drugi političari, a o tome treba li premijer Andrej Plenković reagirati na slučaj Josipa Dabre pitali smo i stanovnike Zagreba, čiji su odgovori bili podijeljeni.
"Naučite razliku"
"Pa mislim da Plenković ne bi trebao ništa napraviti i da ovo sve odgovara Plenkoviću. Pa eto, osobno poznajem Dabru i mogu vam reći da je to jedan jako dobronamjeran i duševan čovjek, ali percepcija je takva i tu nema pomoći. Ali lako je za Dabru. Nije pjevao nikakve cajke nego sevdah. Naučite razliku", kazao nam je gospodin na kojeg smo naišli na Trgu bana Jelačića.
Neki od naših sugovornika smatraju da bi se premijer trebao baviti bitnijim pitanjima. "Ako pokazujemo da se premijer treba baviti takvim sitnim stvarima, onda govorimo da premijer Republike Hrvatske nema pametnijeg posla, a trebao bi imati", odgovorili su. Jedni su poručili da bi se Plenković trebao "maknuti", dok su drugi istaknuli da "drži koaliciju" i da se ništa neće dogoditi.
"Živimo u državi koja se zove - banana"
"Deklariramo se kao nekakva država gdje ne toleriramo neke stvari, pa ne znam kako se ovo može tolerirati", smatra jedna gospođa. Druga prolaznica smatra da postoje važnije stvari o kojima se treba razgovarati.
"Mislim da trebamo malo svi skulirati. Malo se ne baviti više s time, ima bitnijih stvari, puno groznijih stvari na svijetu. Mislim da malo pretjerujemo", dodaje. "Mislim li da će se uopće nešto dogoditi? Naravno da neće. Pa mi živimo u državi koja se zove - banana", zaključila je još jedna Zagrepčanka.