Igrač je s najbizarnijim ugovorom u SHNL-u. Treba li Dinamu, Hajduku ili Rijeci?
JURICA PRŠIR (25) već je dugo vremena jedan od najzanimljivijih igrača u SHNL-u. Ovo mu je čak šesta sezona u dresu Gorice, u koju je stigao 2020. godine iz Hajduka, za čiju prvu momčad nikada nije zaigrao.
U zadnjih nekoliko godina Pršir se prometnuo u jednog od najboljih, ako ne i najboljeg igrača Gorice. Njegove predstave u sredini terena zaradile su mu status jednog od najboljih igrača HNL-a izvan vodećih klubova, a u klubu su mu donijele desetku na dresu i kapetansku traku.
Kod Pršira je uvijek bilo zanimljivo i neobično to što nikako nije odlazio iz Gorice. U klub je došao sa 19, a sada ima 25 godina te je, s takvim predstavama i 19 nastupa za U-21 reprezentaciju Hrvatske, bilo za očekivati da je u svakom trenutku realan nekakav transfer koji bi ga gurnuo stepenicu više.
To se nije dogodilo. Već šest godina je u Velikoj Gorici i prošao je sve, od borbe za Europu, preko stabilnih prvoligaških sezona, do grčevite borbe za opstanak. U tim sezonama, postajao je bolji i bolji, bar u trenucima kad je imao kontinuitet na jednoj poziciji.
Prečesto mu se mijenja pozicija
Ono što mu se često nije dopuštalo jest kontinuitet na jednoj poziciji. Pršir je kreativan igrač koji se ističe talentom na lopti te su ga mnogi treneri zbog toga htjeli koristiti na ofenzivnijim pozicijama poput "desetke".
Pršir, pak, nije takav igrač, što je već dokazao u kontinuitetu. Njegove najbolje utakmice došle su na poziciji zadnjeg veznog, na kojoj je mogao koristiti svoju kreativnost, ali na drugačiji način - razigravanjem iz zadnje linije i kontrolom ritma utakmice.
Ove sezone opet je u tom problemu. Mario Carević, trener Gorice, voli rotirati između 4-2-3-1 i 3-4-2-1 formacije, no uloge u obje formacije su slične za vezne igrače te jedino što se drastično mijenja je pozicija beka, odnosno krila.
To znači da Gorica igra s dva zadnja i dva prednja veznjaka. Na poziciji zadnjeg veznog ustalili su se Iker Pozo, koji se u ulozi razigravača prometnuo u jednog od najboljih igrača lige, i Ante Kavelj, čiji fizički profil jako dobro odgovara obrambenim zadaćama u sredini.
To je ostavilo Pršira u situaciji da ponovno igra na poziciji jednog od dva prednja veznjaka, bilo na klasičnoj desetci, bilo na poziciji krila kada se formacija promijeni u 4-2-3-1. Opet, to ga je ostavilo u poziciji u kojoj njegove najbolje karakteristike ne mogu doći do izražaja.
Najbizarniji ugovor lige
Prširov ugovor bez sumnje je jedan od najbizarnijih u ligi. Ugovori obično traju do kraja sezone, točnije do 30. lipnja, kako bi se zaključila njihova uloga i omogućilo momčadima planiranje po sezonama.
Ugovor koji Pršir ima u Gorici traje do 31. kolovoza. To znači da će Gorica odraditi cijele pripreme i pet prvenstvenih kola s Prširom pod ugovorom, znajući da će napustiti klub, naravno, ukoliko u međuvremenu ne potpiše novi.
To je još nezgodnija situacija za igrača, koji mora propustiti pripreme s novim klubom te ući u natjecateljsku sezonu u velikom zaostatku po pitanju fizičke i nogometne forme, kao i svih nenogometnih aspekata prilagodbe na novu sredinu.
Isplati li se Hajduku, Dinamu i Rijeci dovesti takvog igrača?
Ukoliko Pršir stvarno odradi svoj ugovor do kraja, to bi mogla biti prilika za najveće hrvatske klubove. Hajduk, Dinamo i Rijeka povijesno su dosta aktivni početkom rujna, u razdoblju kada je HNL-ov prijelazni rok među rijetkima koji su još otvoreni, što ih čini atraktivnijima u očima slobodnih igrača koji u međuvremenu nisu pronašli novi klub.
Takva ideja bi ih sigurno mogla zaintrigirati. Pršir je dokazan SHNL igrač čija je kvaliteta veća od statusa koji je narušen igranjem na nepovoljnoj poziciji, što bi moglo odbiti dio potencijalnih kupaca iz inozemstva, a profil igrača poput njega mogao bi popuniti rupu u kadru ekipa koje žele dominirati posjedom.
Dinamo već dugo nema zamjenu za Josipa Mišića, igrača koji djeluje kao razigravač s pozicije zadnjeg veznog. Ove pozicije je tu poziciju krpao Marko Soldo, kvalitetan igrač, ali za drugačiju uloge od one koja je prirodna za Mišića i Pršira.
U Hajduku je potreba za takvim profilom nešto manja, s obzirom na to da i Hugo Guillamón i Filip Krovinović dijele te karakteristike, uz nedostatak fizičke moći, no restrukturiranje momčadi koje je najavio Robert Graf moglo bi u potpunosti promijeniti sliku veznog reda i otvoriti nove potrebe.
U Rijeci na toj poziciji igra Tiago Dantas, njihov najučinkovitiji igrač ove sezone, no vlasnik kluba Damir Mišković povijesno se dokazao kao netko tko nema problem s prodajom svojih najboljih igrača ukoliko dođe dobra ponuda, a takvih bi moglo biti s obzirom na Dantasovu sezonu.
Takva politika, u kombinaciji s nedostatkom širine u Rijeci koja želi igrati na dva fronta, mogla bi otvoriti prostor za igrača poput Pršira. Isto tako, moguće je i da će Prširu isteći ugovor te da će iz Gorice otići u inozemstvo napraviti iskorak, čime bi slijedio primjer Krešimira Krizmanića, koji je to učinio ove sezone, u kojoj je otišao u Grčku i u prvoj sezoni osvojio Kup s OFI Kretom.
