Protivnik Nigela Faragea na izborima bit će čovjek s kantom na glavi
ODLUKA Nigela Faragea, čelnika britanske populističke stranke Reform UK, da isprovocira prijevremene izbore za vlastito zastupničko mjesto u parlamentu, mogla bi dovesti do bizarne situacije. Naime, jedini protukandidat u kampanji mogao bi mu biti čovjek s kantom za smeće na glavi, poznat kao Grof Binface, piše Reuters.
Farage (62), koji je pod parlamentarnom istragom zbog milijunskih darova koje je primio od bogatih donatora, poručio je kako želi da birači u njegovoj izbornoj jedinici Clacton, na jugoistoku Engleske, ocijene njegove postupke, a ne, kako kaže, "liberalni establišment" koji ga pokušava diskreditirati.
Brojni birači u tom obalnom gradu, poznatom po svojem viktorijanskom zabavnom pristaništu, izjavili su da, iako ne razumiju razloge za nove izbore, i dalje podržavaju Faragea, neovisno o darovima koje je primio. "Zašto se uopće toliko opterećuju time?", pita se 78-godišnja umirovljenica Rosina Herriott i kaže kako svi političari primaju darove. "Sve je to zbog njega. Boje ga se, u tome je stvar."
Birači brane Faragea
Farage, čija stranka već više od godinu dana vodi u anketama, jučer je podnio ostavku na mjesto zastupnika kako bi pokrenuo proceduru dopunskih izbora. Izjavio je da parlamentarni odbor za standarde, koji ga istražuje, služi kao "političko oružje" onima koji strahuju od prijetnje koju on predstavlja na izborima.
Farage odbacuje sve optužbe o nepravilnostima. Međutim, samo nekoliko sati nakon njegove objave, sve vodeće političke stranke objavile su da neće sudjelovati na izborima u Clactonu, nazvavši njegov potez "trikom" osmišljenim da skrene pozornost s pitanja o njegovim financijama.
Birači u Clactonu, gradu koji je početkom 20. stoljeća bio ljetovalište za Londončane, a danas je popularno odredište za umirovljenike okruženo naseljima s mobilnim kućicama, većinom su stali u obranu Faragea. Ističu da je on jedini političar kojem vjeruju po pitanju imigracije, što je jedna od glavnih briga britanskih glasača.
Zoe Banks, 53-godišnja uredska službenica, kaže da nema ništa protiv darova koje je Farage primio sve dok je sve bilo zakonito. Uvjerena je da ga napada politički establišment. "Proći će on to bez problema", rekla je o izborima. "Ovaj put bih čak i mogla glasati za njega... pod uvjetom da nije prekršio nijedan zakon."
Veliki broj nezaposlenih
No, 54-godišnji vozač autobusa Ray Lynaugh ne slaže se s tim. "Taj čovjek mi se nimalo ne sviđa", rekao je za Reuters. "Ne sviđa mi se ono za što se zalaže, što je učinio ovoj zemlji. On je sebičan i egocentričan.
Nije mi jasno zašto ljudi glasaju za njega." Na prošlim izborima u srpnju 2024., stranka Reform osvojila je 46 posto glasova, što je bilo znatno ispred drugoplasirane Konzervativne stranke s 28 posto.
Unatoč obnovljenom pristaništu punom posjetitelja i nizu vjetroturbina koje se okreću kilometrima od obale Clactona, grad se suočava s problemima. Gotovo polovica radno sposobnog stanovništva je ekonomski neaktivna, što je jedna od najviših stopa u Velikoj Britaniji.
Sedamnaestogodišnji nezaposleni John Moore nada se da će Farage popraviti situaciju. "Mislim da je on pravi izbor", rekao je. Za dio članova vladajuće Laburističke stranke, oporbenih konzervativaca i drugih stranaka, mogućnost da Binface bude jedini Farageov protukandidat najbolje opisuje apsurdnost poteza čelnika Reforma.
"Ovo je šala"
Binface je lik u srebrnom plaštu, kreacija komičara Jonathana Harveyja, koji se u proteklom desetljeću kandidirao protiv trojice premijera kako bi im se narugao, ali istovremeno, kako kaže, i slavio demokraciju.
S druge strane, za stranku Reform UK, odluka glavnih stranaka da bojkotiraju izbore dokaz je da se boje suočiti s Farageom, vještim i borbenim komunikatorom za kojeg se može reći da je promijenio Britaniju više od nekih premijera, iako nikada nije bio član vlade.
Ankete pokazuju da Reform UK ostaje najpopularnija stranka u Britaniji, no istraživanje YouGova od srijede otkrilo je da Britanci o Farageu imaju nepovoljno mišljenje u omjeru 65 prema 25 posto, a većina ga smatra neprincipijelnim.
Za Alana Jonesa (57), koji je nezaposlen, Farage nije učinio ništa za Clacton, a razočaran je što je jedini protukandidat čelniku Reforma upravo Binface. "Ovo je šala. Je li ovo neka šala?", upitao je.