Engleska legenda potjerana iz petoligaša nakon samo 116 dana. "Stalno kasni"
PRVI samostalni trenerski posao Jermainea Defoea završio je nakon samo četiri mjeseca, a Woking je optužio bivšeg engleskog reprezentativca da nije ispunjavao osnovne obveze. Iz kluba koji se natječe u National Leagueu tvrde da je Defoe propuštao ključne sastanke i zanemarivao izravne zahtjeve za izvještajima o radu, piše Goal.com.
Riječ je o jednom od najboljih engleskih napadača svoje generacije. Defoe je tijekom 22-godišnje igračke karijere nastupao za West Ham, Tottenham, Portsmouth, Sunderland, Bournemouth, Toronto i Rangers, a posebno dubok trag ostavio je u Tottenhamu. U Premier ligi odigrao je 496 utakmica i postigao 162 pogotka, dok je za englesku reprezentaciju zabio 20 golova u 57 nastupa. S 143 pogotka u svim natjecanjima šesti je najbolji strijelac u povijesti Tottenhama.
Klub: "Postojala je sve veća zabrinutost"
Sportski direktor Wokinga Jody Brown objasnio je zašto je klub raskinuo ugovor s Defoeom. Bivši napadač Tottenhama i engleske reprezentacije dobio je otkaz u četvrtak, a vodio je momčad u šest prvenstvenih utakmica. Brown je priznao da je osobno odlučio imenovati Defoea, ali je dodao da je klub na kraju morao reagirati zbog "sve veće zabrinutosti" unutar svih struktura.
Prema njegovim riječima, povratne informacije igrača, članova stručnog stožera i drugih klupskih odjela otvorile su pitanja o trenerovoj predanosti u tjednima prije otkaza. Defoe je u završnih šest utakmica prošle sezone ostvario dvije pobjede, tri remija i jedan poraz, a Woking je prvenstvo završio na 10. mjestu.
Brown iznio detalje o ponašanju
U obrazloženju objavljenom na službenoj stranici kluba Brown je preuzeo odgovornost za imenovanje, a zatim detaljno opisao zašto je suradnja prekinuta. "Preporuka da se Jermaina imenuje trenerom bila je moja i za nju preuzimam punu odgovornost. Nakon nekoliko sastanaka s njim vjerovao sam da je on prava osoba koja će povesti klub u novu, uzbudljivu eru", izjavio je Brown.
"Međutim, posljednjih tjedana dobivali smo informacije iz cijelog kluba, uključujući igrače, osoblje i druge odjele, koje su ukazivale na sve veću zabrinutost." Brown tvrdi i da Defoe i njegov pomoćnik nisu ispunili ključne obveze tijekom priprema za novu sezonu.
"Nakon toga sazvan je sastanak direktora, trenera, pomoćnog trenera i voditelja operacija kako bismo pregledali pripreme. Ni Jermain ni njegov pomoćnik nisu se pojavili na tom sastanku, a nisu došli ni na trening toga dana", pojasnio je.
Defoe: "Rad je postao nemoguć"
Defoe je nakon odlaska ponudio drukčiju verziju događaja. Tvrdi da su mu okolnosti u klubu onemogućile nastavak rada, iako je vjerovao u projekt. "Nažalost, okolnosti su s vremenom učinile moj ostanak na ovoj poziciji nemogućim. Iznimno sam ponosan na posao koji smo obavili i iskreno sam osjećao da gradimo nešto posebno", poručio je Defoe.
Ovaj 43-godišnjak napušta Woking nakon 116 dana na klupi. Posljednji susret bio mu je prijateljski poraz od Braintree Towna 1:0, nakon kojeg je suradnja prekinuta.
O kakvom je klubu riječ?
Woking je tradicionalni engleski niželigaš iz istoimenog grada u Surreyju, jugozapadno od Londona. Natječe se u National Leagueu, petom rangu engleskog nogometa i najvišem stupnju izvan sustava English Football Leaguea. Klub domaće utakmice igra na stadionu Kingfield, poznatom pod sponzorskim imenom Laithwaite Community Stadium.
Najuspješnije razdoblje imao je tijekom 1990-ih, kada je osvojio tri FA Trophyja, najvažnije kup-natjecanje za klubove iz nižih rangova. U klupskoj povijesti ističe se i osvajanje FA Amateur Cupa 1958. godine pred 71 tisućom gledatelja na Wembleyju.