Damir Urban: Podržan sam jer sam medijski eksponiran, nisam glup
Foto: Borna Čavrag/Index
DAMIR URBAN otvorio je večeras izložbu pod nazivom "40 stanica" u zagrebačkoj galeriji Velvet. Ovaj svestrani umjetnik izložbom je oduševio sve prisutne, među kojima je nakratko bio i predsjednik Ivo Josipović, koji je time još jednom pokazao koliko cijeni umjetnost. Strpljiv i skroman, Urban je pokazao kako remek-djela ne stvara samo u glazbenom smislu, već je njegova umjetnička vizija prisutna i u likovnom smislu.
Urbanova sjajna umjetnost
Ova neobična izložba sastavljena je od umjetničko-prostornih instalacija, mješavina je glazbe i mirisa projekcija. Označava svojevrstan Urbanom povratak u djetinjstvo, koje je dočarao simbiozom mirisa, zvuka i fizičkih elemenata. Stanice postaju sastavni dio organizma njegovog sjećanja. Njegova umjetnička djela, uz glazbu koja izaziva pomalo tjeskoban i nostalgičan osjećaj, ostavljaju bez daha.
"Danas je bilo kaotično, panično. Imao sam stvarno veću tremu nego za bilo koji svoj koncert"
Damir je za Index ispričao kako su protekle pripreme za ovaj veliki dan. "Nemam još nikakvih dojmova, razvukli su me na sve strane tako da nisam uspio sve ljude ni pozdraviti. Dojmova još nemam, osim silne treme, panike i kaosa. Danas je bilo kaotično panično. Imao sam stvarno veću tremu nego za bilo koji svoj koncert. Ovo mi je treća izložba, a nikad nisam osjećao ovakvu tremu ni za jednu od njih", rekao nam je Urban. "Inspiracija je pronađena u mom ranom djetinjstvu, zapravo u danima kojih se jedva sjećam ili ne sjećam. Radeći ove radove pokušao sam se prisjetiti nekih sjećanja, pa makar i lažnih", komentirao je.
"Da sam no name umjetnik, vjerujem da bi ovdje došlo pet mojih prijatelja i vjerojatno nitko od medija. Nisam glup, znam kako to ide i žao mi je da je tako"
"Ovdje ima ljudi koji su stvarno dosegli svemir svojim radom. Ne bi bilo fer prema svima da izdvojim nekog, ali bit je u tome da u ovoj zemlji nažalost, što je netko bolji to znači da je intiman, jako senzibilan i da radi jako intimističke stvari, a čim to radi, nije prihvaćen od šire mase ljudi. Tako da, nažalost, mi nemamo nekakvu kulturu podrške tim ljudima. Podržan sam zato što sam medijski eksponiran i zato što ljudi znaju tko sam. Da sam no name umjetnik, vjerujem da bi ovdje došlo pet mojih prijatelja i vjerojatno nitko od medija. Nisam glup, znam kako to ide i žao mi je da je tako. Žao mi je da ne postoji kultura posjećivanja ovakvih stvari, ali ljudi trče za egzistencijom i teško ih je natjerati da idu u kino pogledati dobar ruski film, a kamoli izložbu slika", komentirao je Damir kad smo ga zamolili da nam komentira hrvatsku kulturnu scenu.
"Ljudi ne vole ljude koji rade svašta"
"Nemam neke planove, slikam i crtam, imam neke slikovnice u glavi koje bih radio za djecu, ali imam plan i raditi u kazalištu nešto. Ali problem je ovdje u tome što bih htio raditi puno više toga, kad me ne bih bilo strah da me ljudi ne proglase svaštarom. Ljudi ne vole ljude koji rade svašta", zaključio je Urban.
"Mislim da je stvarno jedan od dragulja našeg vremena. Bit ćemo toga sve svjesniji i svjesniji"
Podršku Damiru je, među brojim prijateljima, došao dati i njegov prijatelj i kolega Gibonni. "Kućni smo prijatelji pa sam puno stvari vidio već dok su nastajale u kući kod njega. Bog ga je nagradio s puno talenata, odličan glas, talent, izvrstan je pjesnik, odličan kompozitor, a vidim da je i umjetnik. Mislim da je stvarno jedan od dragulja našeg vremena. Bit ćemo toga sve svjesniji i svjesniji. O njemu sve u superlativu", komplimentirao je Gibonni svog prijatelja.
"Izvanredan je i to je nešto što je mene njemu privuklo jer smo po tome slični"
On sam, kaže, nije razmišljao o sličnim pothvatima. "Nisu me muze posjetile, za glazbu jesam, možda bih bio dobar i za filmsku muziku. Bog mi nije dao talent za likovnost, ja kao slikar ili kipar, ne bih mogao biti". "Urban je odličan čovjek, jako je predan svom poslu, ja ga doživljavam kao samuraja. On nije netko tko radi za aplauz ili da bi bio slavan, on to radi jer ne može bez toga. Izvanredan je i to je nešto što je mene njemu privuklo jer smo po tome slični. Ne radimo to za aplauz, već zato što ne možemo bez toga. Njega zato volim, on je stvarno umjetnik", zaključio je pjevač sa čijim se pohvalama možemo samo složiti.
"Zanimljivo je i sviđa mi se, iako je previše ljudi pa mi je teško tako promatrati izložbu, doći ću je vidjeti kad bude puno manje ljudi"
Među brojim glumcima, izložbu su posjetili i Damirovi prijatelji Janko Popović Volarić te Jelena Veljača. Bračni par uživao je u izložbi, a bili su, po običaju, modno usklađeni i zamijećeni. Sve je promotrila i Leona Paraminski te njezina kolegica Jelena Perčin. Lijepa Jelena nakratko nam je također komentirala izložbu. "Zanimljivo je i sviđa mi se, iako je previše ljudi pa mi je teško tako promatrati izložbu, doći ću je vidjeti kad bude puno manje ljudi", otkrila je Jelena koja je zasad posvećena majčinstvu. Ipak, planira se vratiti glumi kada prilike budu nešto povoljnije.
Snažan stvarateljski nagon istinskog umjetnika
Izložbi se divio i dizajner Robert Sever te manekenka Anita Dujić. Bio je tu i Borut Mihalić te Mare Bratoš, a pred ulazu u Velvet susreli smo i Arsena Dedića. Društvena krema okupila se i pozdravila u velikom stilu ovog sjajnog umjetnika. Dosad nas je Urban osvajao prvenstveno svojim tekstovima i sjajnim interpretacijama istih. Od danas Damir osvaja i svojim umjetničkim vizijama, koje su zaista sjajne. Tim više kada shvatite da on u stvaranju istih jednostavno uživa, a za njih ne traži nikakvo priznanje. Pokazao je na izvrstan način koliko je snažan stvarateljski nagon istinskog umjetnika i na tome mu možemo samo čestitati.