Bivši logoraš umro na 67. godišnjicu oslobađanja Auschwitza
Foto: lubimyczytac.pl
91-GODIŠNJI Kazimierz Smolen, koje je preživio nacističku torturu tijekom Drugog svjetskog rata, umro je na 67. godišnjicu oslobođenja logora u kojem je proveo nateže trenutke života.
Nakon završetka rata Smolen je postao direktor memorijalnog centra Auschwitz. "Logoraš je umro danas u bolnici u poljskom gradu Oswiecimu gdje su nacisti otvorili logor Auschwitz-Birkenau", kazao je glasnogovornik muzeja Auschwitz-Birkenau Pawel Sawicki. Na današnji dan 1945. godine sovjetske trupe su ušle u nacistički logor. 2005. godine je 27. siječnja proglašen Međunarodnim danom sjećanja na žrtve holokausta, piše AFP.
Preživio zbog dobrog zdravlja i nevjerojatne sreće
Dvije godine nakon rata Auschwitz je postao muzej u kojem je Smolen bio direktor od 1955. do 1990. godine. Nastavio je živjeti u tome gradu i nakon umirovljenja te je bio česti gost svečanosti na kojima se obilježavala godišnjica oslobođenja. Tijekom današnje svečanosti je održana minuta šutnje u njegovu čast.
Smolen se rodio 1929. godine u Poljskoj. Kao katolik se pridružio otporu protiv nacista, a Nijemci su ga uhitili u travnju 1941. godine i među prvima smjestili u logor. Auschwitz je napustio u jednoj od posljednjih skupina zarobljenika koju su Nijemci prevezli 18. siječnja 1945. godine, samo devet dana prije oslobođenja. Kasnije je govorio da je preživio zbog dobrog zdravlja i nevjerojatne sreće.
Objašnjavao da se kao direktor vratio u logor kako bi time odao počast onima koji su u njemu poginuli.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Stiže fiskalizacija 2.0: Poduzetnici paničare zbog e-računa, evo što trebate znati
Pronašli smo igru koju će djeca stvarno koristiti i nešto naučiti uz nju
Ovaj mobitel ima sve. Ogroman ekran odličan je za filmove i serije
Znate li za trik s maslacem? Možda zato kolači ne ispadaju kako bi trebali
Najteže je naći poklon za one koji su nam najdraži. Imamo ideje koje će voljeti
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Stiže fiskalizacija 2.0: Poduzetnici paničare zbog e-računa, evo što trebate znati
Pronašli smo igru koju će djeca stvarno koristiti i nešto naučiti uz nju
Ovaj mobitel ima sve. Ogroman ekran odličan je za filmove i serije
Znate li za trik s maslacem? Možda zato kolači ne ispadaju kako bi trebali