8 dentalnih problema kod mačaka na koje trebate obratiti pažnju

BRIGA za mačje zube važan je dio brige za njihovo ukupno zdravlje. Redovito održavajte higijenu i kontrolu mačjih zuba, jer su istraživanja pokazala kako su dentalne bolesti često glavni uzrok puno ozbiljnijih zdravstvenih problema. Čak 70 posto odraslih mačaka pati od nekog dentalnog problema koji zahtijeva posjet veterinaru.
Mačići izgube mliječne zube između 4 i 6 mjeseci starosti. Odrasle mačke imaju 30 zuba koji se sastoje od očnjaka, sjekutića, pretkutnjaka i kutnjaka, a nakon što se pojave trajni zubi potrebno je započeti s redovitim kontrolama. Dentalni problemi mogu uzrokovati stres i neugodu kod mačke kao i gubitak apetita.
Ovo je osam specifičnih dentalnih problema na koje trebate obratiti pažnju.
Plak
Plak može predstavljati pravi problem i ako se ne liječi, može uzrokovati druge zdravstvene probleme. Davanje suhe hrane može pomoći uklanjanju naslaga, ali ako su naslage velike, treba potražiti pomoć veterinara. Plak nastaje nakupljanjem ostataka hrane i bakterija uz desni mačke. Ako se ne čisti, u kombinaciji s mačjom slinom stvara kamenac na zubima.
Kamenac
Mačke jako rijetko pate od karijesa, ali zato često imaju problema s desnima i kamencem. Nakupine kamenca na zubima iritiraju desni i uzrokuju njihovu upalu, stanje poznato kao gingivitis. Redovito uklanjanje kamenca spriječit će nastanak gingivitisa i paradentozu.
Gingivitis
Ovo je najblaži oblik paradentoze. Gingivitis može zahvatiti samo jedan zub ili više njih i proširiti se kao upala i infekcija desni. Infekcija se s desni širi na ligamente, a zatim i na kosti čeljusti. Ako se ne liječi, dolazi do ispadanja zubi. Još jedan problem je i to što su desni dobro prokrvljene, što znači da se bakterija putem krvi lako može prenijeti do vitalnih organa, prvenstveno jetre i bubrega.
Paradentoza
Za razliku od gingivitisa, paradentozu nije lako liječiti i može uzrokovati niz zdravstvenih problema koji su bolni za vašu mačku. Potrebno je bolest što prije dijagnosticirati i tretirati je kako bi se usporio njen napredak.
Resorptivna lezija
Ovo je česta bolest kod starijih mačaka, koja se javlja na spoju zuba i zubnog mesa. Karakterizira ja postupno nestajanje čvrstih struktura i gubitak zuba. Razlog ovog oboljenja još nije poznat, a najčešće obole čistokrvne mačke i one u dobi od 4 do 6 godina.
Slomljeni zub
Ako primijetite da mačka dira njušku šapom ili da trlja čeljust o namještaj, to može biti znak slomljenog zuba. Slomljeni se zub može inficirati što dovodi do nateknuća područja ispod oka ili čak čitave čeljusti. Mačka će teško jesti i može oslabiti ako se takvo stanje odmah ne sanira.
Stomatitis
Ova bolna upala usne šupljine može se razviti kod svih mačaka bilo koje dobi. Mačke koje pate od stomatitisa najčešće imaju loš zadah i upaljene, crvene desni. Ako se ne liječi ova infekcija i upala, širi se na cijelo grlo pa mački postaje teško gutati hranu, a ponekad i vodu.
Rak usne šupljine
Ova bolest česta je kod mačaka. Javlja se u ustima u obliku tumora koji se mogu razviti unutar zuba, mekog tkiva ili u čeljusti. Češće obolijevaju starije mačke, a važno ga je otkriti na vrijeme kako bi se zaustavilo njegovo širenje.
Simptomi bolesti usne šupljine
Loš dah
Zub koji nedostaje ili je slomljen
Žuti, smeđi ili crni zub
Natečene, crvene desni s mogućim krvarenjem
Slinjenje
Krv u slini
Smanjenje ili gubitak apetita
Gubitak na težini.
