Slovenija zbog Izraela neće sudjelovati na Eurosongu 2026.
SLOVENSKA radiotelevizija, RTVSLO, potvrdila je da se Slovenija povlači s Eurosonga 2026. godine. Kao razlog navode da sudjelovanje pod trenutnim okolnostima, koje uključuju i nastup Izraela, više nije moguće jer je nespojivo s vrijednostima koje zastupaju. Zbog ove odluke, Slovenija neće poslati svog predstavnika u Beč i neće se naći na konačnom popisu sudionika idućeg natjecanja.
Iz slovenske javne televizije dodali su kako su i brojne druge europske televizije na Glavnoj skupštini izrazile zabrinutost, što pokazuje da pitanja o neutralnosti, neovisnosti i apolitičnoj prirodi natjecanja ostaju neriješena. Upravo su ta pitanja, navode iz RTVSLO-a, pridonijela njihovom zaključku da sudjelovanje 2026. godine ne bi bilo u skladu s njihovim odgovornostima kao javnog servisa.
Uz Sloveniju, neće se natjecati ni Nizozemska, Irska ni Španjolska.
Slovenija na Eurosongu
Slovenija je na Eurosongu debitirala 1993. godine i od tada je sudjelovala 30 puta. Iako nikada nisu pobijedili, najbolji rezultat ostvarili su 1995. i 2001. godine, kada su osvojili sedmo mjesto. Otkako su 2004. uvedena polufinala, Slovenija se u veliko finale uspjela plasirati osam puta iz 21 pokušaja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
bi Vas mogao zanimati