Što to rade Malci Genijalci koji su u Supertalentu oduševili žiri i publiku?

Što to rade Malci Genijalci koji su u Supertalentu oduševili žiri i publiku?
Foto: Malac Genijalac

MALCI Genijalci otvorili su 7. sezonu Supertalenta i oduševili žiri i publiku. Mentalno su zbrajali 20 te 40 brojeva u nizu pri brzini od 500 milisekundi, a zatim i 60 brojeva u nizu pri brizini od 400 milisekundi. Ako ste gledali njihov nastup, sigurno ste se zapitali što to oni zapravo rade rukama u zraku dok računaju? Vjerojatno ste pomislili kako je moguće da u tako velikoj brzini mogu zbrajati i oduzimati toliko brojeva?

Oni su polaznici škole mentalne aritmetike Malac Genijalac koja uspješno djeluje u 12 zemalja Europe i u kojoj se primjenjuje originalni japanski HIKARI 光 program mentalne aritmetike.  HIKARI 光 je nastao kao rezultat dugogodišnjeg rada psihologa, pedagoga i drugih stručnjaka iz područja odgoja i obrazovanja u suradnji s prestižnim japanskim Institutom Tomoe Soroban iz Tokija, a u Hrvatsku je stigao prije dvije godine.

Mentalna aritmetika

Mentalna aritmetika je tradicionalna istočnjačka disciplina koja predstavlja poseban način računanja kojim se vrlo brzo dolazi do točnog rješenja vizualizacijom abakusa (posebne vrste drevne računaljke) i simulacijom pokreta na zamišljenom abakusu. Program je namijenjen djeci u razdoblju od 4. do 12. godine života kada se dječji mozak najdinamičnije razvija.

Djeca se kroz program mentalne aritmetike upoznaju s brojevima na bitno drugačiji način nego što je to u redovnoj školi. Određeni raspored kuglica na abakusu konkretizira pojam broja – svaki se broj može zapisati, opipati i čuti.

Prilikom učenja rada na abakusu velika se važnost pridaje položaju i pravilnoj upotrebi prstiju kojima se pomiču kuglice, jer pokreti koji se uče na ,,fizičkom'' abakusu također se koriste i na zamišljenom. Vrlo se rano s fizičkog abakusa prelazi na zamišljeni abakus i na tzv. „mentalnu fazu“ programa, u kojoj djeca vizualiziraju abakus i rješavaju zadatke upotrebom mentalne slike abakusa i vlastitih prstića. Na početku se mentalno rješavaju zadaci u pisanoj formi u neograničenom vremenu, zatim učitelj diktira tempo čitajući zadatak (auditivno računanje). Naposljetku se prelazi na upotrebu posebne web platforme koja je jedno od najvažnijih nastavnih sredstava u školama Malac Genijalac.

Jedna od glavnih vježbi na web platformi je “Flash Anzan“. To je aplikacija koju je prije desetak godina za potrebe učenja mentalne aritmetike izumio japanski profesor Yoji Miyamoto. Zahvaljujući aplikaciji postupno se podižu brzine kojima se brojevi u zadacima izmjenjuju, pa tako djeca dolaze do brzina na kojima većina ljudi ne bi mogla niti prebrojati koliko se brojeva pojavilo, a kamoli dati točno rješenje zadatka.

Dok mentalno računaju djeca istovremeno rade mnogo različitih stvari: imaju jasnu mentalnu sliku abakusa ispred sebe, čuju i vide broj koji se emitira na ekranu te ga pretvaraju u abakus-broj, zatim određuju koju će formulu upotrijebiti kako bi dodali ili oduzeli taj broj te „pomiču kuglice“ u odgovarajući položaj na zamišljenom abakusu – sve to u djeliću sekunde. Ovaj proces vizualizacije i rješavanja konkretnih logičkih problema, koristeći se mentalnom slikom abakusa, povezuje lijevu i desnu polutku mozga na jedinstven način i doprinosi razvoju velikog broja neuronskih veza – sinapsi.

Super um

Osim programa mentalne aritmetike u školama Malac Genijalac provodi se i program mentalne matematike ,,Super um''. Program predstavlja nadogradnju programa mentalne aritmetike obuhvaćajući rješavanje složenih matematičkih problema koji se rješavaju isključivo misaonim putem. Program se provodi kao treća upisna godina i najviši nivo škole Malac Genijalac. Namijenjen je svim polaznicima Malca Genijalca koji su uspješno savladali osnovni i napredni nivo programa mentalne aritmetike. Također, namijenjen je i svoj djeci od 10 do 17 godina koja nisu završila program mentalne aritmetike, ali imaju posebne afinitete i sklonost prema matematici. Područja koja se programom obrađuju su: prosti faktori, potenciranje, korjenovanje, proporcije, razlomci, konverzija valuta, računanje vremenskog intervala, kalendar (određivanje dana u tjednu za bilo koji datum), binarni sustav.

Numicon

Još jedan od programa koji se provodi u školama Malac Genijalac je program ,,Numicon'' za najmlađe polaznike od 3 do 5 godina. Numicon je didaktičko matematički sustav kreiran na sveučilištu Oxford, poznat širom svijeta, a 2015. godine proglašen je za najbolju svjetsku edukativnu matematičku metodu (Education Resources Awards (ERA)). Proces učenja i razumijevanja brojeva odvija se kroz dodir, sliku i igru. Program djeci pomaže u razumijevanju brojeva i brojevnih sustava, u razvijanju mentalnih slika i u upoznavanju s matematičkim jezikom. Numicon djeci omogućuje da razmišljaju matematički, pomoću konkretnih predmeta i govornog jezika u objašnjavanju pojmova. Svaki Numicon oblik daje im sliku kako jedan broj izgleda. Dok uspoređuju broj s drugim brojevima počinju shvaćati kako se brojevi uklapaju zajedno. Kroz istraživanje i igru djeca uočavaju veze između brojeva i oblika, brojeve percipiraju taktilno, vizualno i iskustveno kroz igru. 

Poticajno okruženje, stručni predavači, razvoj kognitivnih sposobnosti

Škole Malac Genijalac posebno su uređene kako bi okruženje djelovalo poticajno na djecu. Zaštitne boje Malca Genijalca su zelena i plava. Zelena simbolizira sklad, svježinu i sigurnost, djeluje blago i odmara vid, dok plava djeluje smirujuće, umanjuje stres i napetost te potiče fokus i koncentraciju. Svi učitelji redom su magistri iz područja odgoja i obrazovanja, to su mladi i ambiciozni ljudi koji imaju neophodno iskustvo i provjeren senzibilitet za rad s djecom te završene međunarodne edukacije. 

Malac Genijalac pruža vještine, sposobnosti i iskustva koja djeci ostaju za cijeli život. Osim matematičkih sposobnosti, programi koji se provode u školama Malac Genijalac doprinose razvoju raznovrsnih kognitivnih sposobnosti kao što su: izuzetna koncentracija i pažnja, odlično pamćenje, razvijeni refleksi, analitičko i logičko razmišljanje, povećanje inteligencije, povećana kreativnost, povećano samopouzdanje, poboljšana mašta i sposobnost vizualizacije te sposobnost multitaskinga, što zaključno dovodi do boljeg općeg uspjeha u školi u svim predmetima.

Škole Malac Genijalac trenutno djeluju u 8 gradova diljem Hrvatske, u Zagrebu, Splitu, Zadru, Šibeniku, Varaždinu, Rijeci, Osijeku i Velikoj Gorici, a u tijeku je otvaranje novih škole diljem Lijepe Naše. Sva djeca mogu postati najbolja verzija sebe, a inovativni pristupi u obrazovanju će im omogućiti da steknu sposobnosti i vještine za cijeli život te da u budućnosti postanu uspješni i ostvareni ljudi.
 

Jesenski upisni rok je u tijeku, a sve informacije možete pronaći putem web stranice www.malacgenijalac.hr, na Facebook stranici Malac Genijalac Hrvatska, na Facebook i Instagram stranicama podružnica Malca Genijalca te na kontakt brojevima:

Malac Genijalac Zagreb - Centar 0995551651
Malac Genijalac Split 0997656736
Malac Genijalac Zadar 0994681333
Malac Genijalac Šibenik 0995675555
Malac Genijalac Varaždin 0919181409
Malac Genijalac Rijeka 0977324535
Malac Genijalac Osijek 098897795
Malac Genijalac Velika Gorica 0992202928 

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?