Francuskinje tvrde da ne mogu disati dok rađaju s maskama, a liječnici im prijete
RODILJE u francuskim bolnicama moraju nositi maske tijekom porođaja. To je jedna od mjera prevencija širenja zaraze koronavirusom, koja je na snazi i u mnogim drugim zemljama. Žene koje su tako rodile tvrde da je to za njih bilo traumatično iskustvo.
30-godišnja Maud rodila je u bolnici u predgrađu Pariza krajem travnja.
"Čim sam stisnula prvi put, shvatila sam da će to biti komplicirano i instinktivno sam skinula masku da bih mogla disati. Odmah su me upozorili da je moram nositi jer je tako nalaže protokol", prisjetila se Maud, piše Daily Mail.
Tvrdi da joj je bilo vruće, imala je osjećaj da se guši i pod maskom se znojila.
"Doktor je na kraju morao uzeti kliješta, a moj sin se rodio s amniotičkom tekućinom u plućima i kvrgom na glavi od kliješta te je završio na intenzivnoj neonatalnoj njezi u drugoj bolnici jer ova nije pružala tu mogućnost. Sve je bilo traumatično za mene i mog partnera. Prije porođaja su inzistirali da naučim disati, a onda mi to nije omogućeno", prepričala je.
25-godišnja Fanny Ragot rodila je 8. travnja u privatnoj klinici u Versaillesu. U bolnici je provela pet dana i cijelo je vrijeme nosila istu masku.
"Bilo je užasno teško disati. Povratila sam nekoliko puta. Nisam mogla disati s maskom na licu pa sam na kraju završila na hitnom carskom rezu. U sobi je bilo 37 stupnjeva, a kad god sam pokušala skinuti masku, upozoravali su me da je vratim na lice", kaže ova rodilja.
Ističe da je i osoblje nosilo maske, ali ne respiratorne, poput nje, nego kirurške.
"Nije mi jasno zašto ljudi u fitness centrima ne moraju nositi maske, a žene koje rađaju da", dodaje Fanny.
Caroline je rodila 9. kolovoza, za vrijeme toplinskog vala. Nosila je masku na 40 stupnjeva.
"Bol je bila neizdrživa, gušila sam se. Nakon 30 minuta sam rastrgala masku. Bila je natopljena znojem i morala sam je dva puta mijenjati. Kad sam rodila, nisam mogla poljubiti bebu zbog maske, a nisu mi dopuštali da je skinem", tvrdi ova žena.
Bolnice brane nošenje maski kao mjeru predostrožnosti za ograničenje širenja covida-19. Međutim, Nacionalno učilište francuskih ginekologa i opstetričara kaže da je nošenje maski tijekom porođaja poželjno, ali neprovedivo.
Francuska udruga Tou.te.s Contre les violences Obstetricales et Gynecologiques (Svi protiv porođajnog i ginekološkog nasilja) prikupila je svjedočenja preko 200 novopečenih majki i trudnica.
Istraživanje je pokazalo da 75 posto žena koje su rodile tijekom pandemije covida-19 pokazuju znakove postporođajne depresije, ali inicijatorica kampanje i glasnogovornica Sonia Bisch ističe je da je nemoguće znati kakva je statistika bila prije pandemije jer „Francuska to ne procjenjuje“.
"Šest mjeseci nakon početka epidemije u Francuskoj naše bolnice još uvijek nisu dovoljno opremljene da zaštite zdravstvene radnike od covida-19. Država prisiljava rodilje na nošenje maske, a porođaj zahtijeva intenzivan fizički napor. Znamo koliko je pravilno disanje važno tijekom porođaja", upozorila je Bosch te istaknula da su neke majke kupile opremu razreda FFP2 za medicinsko osoblje i zamolile ih da je nose, ali liječnici su to uglavnom odbijali.
Dodala je kako je zapanjujuće da u Francuskoj ne morate nositi masku za lice ako trčite ili se bavite tjelesnom aktivnošću, ali morate ako rađate, iako je porođaj izuzetno zahtjevna tjelesna aktivnost usporediva s trčanjem maratona.
"Želimo da ministar zdravstva rodilištima osigura maske FFP2 kako bi zaštitio osoblje i omogućio ženama koje rađaju da ne nose masku i rađaju u dobrim uvjetima", zaključila je Bosch.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati