Mama upozorava na sindrom tresenog djeteta zbog kojeg je njena kći izgubila život

SINDROM tresenog djeteta drugi je naziv za traumu glave koja se događa kada se, najčešće u ljutnji zbog neprekidnog plakanja, glavicu djeteta nekontrolirano trese, što dovodi do unutarnjeg krvarenja te najčešće smrtnih posljedica. Upravo se to dogodilo tromjesečnoj Christi Cooke koja je zbog krvarenja mozga nakon tresenja završila u bolnici, a tri godine kasnije i preminula.
Njezina mama Sierra zbog proživljenog tragičnog iskustva objavila je video na Instagramu kako bi upozorila roditelje na kobne posljedice koje ostavlja naizgled bezazleno tresenje djeteta.
''Moja Christa imala je samo tri mjeseca kada je stresena. Samo minutu nakon toga izgubila je gotovo sve tjelesne funkcije, prestala je samostalno disati, gutati, a izgubila je i vid. Osim toga, dijagnosticirani su joj epilepsija, cerebralna paraliza i gastritis, a svaki obrok dobivala je kroz sondu. Borila se za svoj život tri mučne godine, a na kraju je preminula. Dijelim njezinu priču kako bih proširila svijest o sindromu tresenog djeteta zbog kojeg je moja djevojčica izgubila život, ali isto tako dala malo nade svima koji su doživjeli isto'', rekla je u videu kojim, kako kaže, nastoji upozoriti ostale roditelje da slučajno ne naprave istu pogrešku. Naime, Sierrin tadašnji partner i otac djevojčice bio je taj koji ju je stresao, ne znajući koliko ozbiljne mogu biti posljedice.
Zašto najčešće dolazi do tresenja djeteta i koje su posljedice?
Kako objašnjavaju stručnjaci, glavni pokretač reakcije u kojoj roditelji nasilno stresu bebu najčešće je njezin plač. Iako je sasvim uobičajeno da male bebe plaču jer je to njihov način komunikacije s roditeljima, u kombinaciji s brojnim obavezama i neispavanošću, kod roditelja često izaziva ponašanje koje pojedinac ne može adekvatno kontrolirati. Žrtve su najčešće bebe od tek nekoliko tjedana starosti, ali tresenje je izrazito opasno za svu djecu mlađu od pet godina. Ono pridonosi trajnom oštećenju mozga, a u 25 posto slučajeva posljedica je smrt djeteta.
Sierrin video postao je viralan u kratkom vremenu, a ispod njega su se u komentarima javili roditelji koji suosjećaju s ovom mamom, ali i jedna rehabilitatorica koja je dala savjet svim roditeljima što napraviti ako se ne mogu kontrolirati kada beba plače.
''U svojoj sam karijeri imala prilike raditi s djecom koja su imala sindrom tresenog djeteta. Prestrašno. Ovaj nesmotren postupak roditelja ostavlja nevjerojatno ozbiljne posljedice na mozak djeteta te u većini slučajeva završava smrću. Roditeljima bih savjetovala da, ako u bilo kojem trenutku primijete da ih plač djeteta toliko stresira da se ne mogu kontrolirati, stave bebu na sigurno mjesto, izađu iz prostorije te uzmu nekoliko minuta da se saberu'', napisala je.
