Psiholozi: 4 naizgled pozitivne fraze uništavaju povjerenje između djece i roditelja

IAKO na prvi pogled mogu zvučati kao pohvale, određene fraze nose skrivenu kritiku ili sumnju. Takve rečenice ukorijenjene su u kulturi uspoređivanja, potrebe za vanjskom potvrdom i statusom, a prema stručnjacima s Harvard Business School, mogu negativno utjecati na odnose, produktivnost i emocionalno zdravlje. U obiteljskom kontekstu, roditelji koji nesvjesno koriste takve izraze često ne primjećuju koliko zapravo narušavaju odnos sa svojom odraslom djecom. Iako nisu nužno izrečene iz loše namjere, ove fraze mogu potaknuti osjećaj nepoštovanja, stvoriti emocionalnu udaljenost i narušiti međusobno povjerenje.
"Zapravo imaš odličan ukus."
Korištenje riječi "zapravo" u navodno pohvalnoj rečenici često otkriva iznenađenje - kao da roditelj nije očekivao da njihovo dijete ima dobar ukus, stil ili prosudbu. Psiholog Seth J. Gillihan ističe da ovakva kritična komunikacija ne samo da šteti odnosu, već uništava samopouzdanje i osjećaj vrijednosti kod odraslog djeteta. Čak i kad se trude i postižu uspjehe, osjećaju da nikada neće ispuniti roditeljska očekivanja, piše YourTango.
"Iznenađujuće si samostalan/na."
Dodavanje riječi poput "iznenađujuće" u kontekst samostalnosti sugerira da roditelji nisu vjerovali u sposobnosti svojega djeteta. Takvi komentari mogu stvoriti dojam da njihova samostalnost nije bila očekivana ili cijenjena. Studija Sveučilišta Cardiff pokazuje da su prikrivene uvrede često suptilne i nesvjesno potiču osjećaj nelagode i udaljenosti jer osoba ne može odmah jasno prepoznati zašto se osjeća povrijeđeno ili neprihvaćeno.
"Lijepo je konačno vidjeti da nešto radiš od svog života."
Ovakva izjava, iako zvuči kao podrška, zapravo umanjuje dosadašnje uspjehe i nameće osjećaj da sve što je bilo prije nije vrijedilo. Stručnjaci upozoravaju da ovakve izjave često proizlaze iz nesvjesne zavisti, razočaranja ili nesigurnosti samih roditelja, ali i tada mogu potaknuti gorčinu i povučenost kod odrasle djece. Umjesto priznanja, ovakvi komentari djeluju kao pasivna kritika.
"Puno si pametniji/a nego što si bio/la prije."
Ova fraza djeluje kao da se odrasla djeca uspoređuju s prijašnjom verzijom sebe koja nije bila dovoljno dobra. Prema jednom istraživanju, jedan od glavnih uzroka generacijskih nesuglasica leži u lošim komunikacijskim navikama. Umjesto poticanja povezivanja, ovakvi komentari stvaraju dodatnu emocionalnu distancu, a često podsjećaju na vrijeme kada su se djeca osjećala kritiziranim umjesto prihvaćenima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati