Psihologinja: Šest najčešćih razloga zašto nastaju roditeljski sukobi

RODITELJSKI sukobi oko odgoja djece česti su i normalni, no ako se ponavljaju i ne rješavaju, mogu narušiti partnerski odnos i stvoriti zbunjujuće poruke djeci. Najčešći uzroci ovih sukoba su različita iskustva iz djetinjstva, stres te neslaganje oko odgojnih metoda i vrijednosti. Umjesto da se svađe gomilaju ili teme izbjegavaju, važno je pronaći način za smiren, pošten i uvažavajući razgovor.
Što najčešće uzrokuje roditeljske nesuglasice?
Psihologinja i autorica knjige o roditeljstvu Jen Lumanlan je za Psychology Today objasnila koji su najčešći razlozi zbog kojih nastaju sukobi u roditeljstvu. Kao razloge, Lumanlan je izdvojila različita iskustva iz djetinjstva, povećani stres te sukobljene roditeljske filozofije. Osim toga, osvrnula se i na najčešće teme oko kojih se roditelji mogu ne slagati.
Korištenje digitalnih uređaja
Vrijeme pred ekranom česta je tema neslaganja. Dok jedan roditelj smatra tehnologiju korisnom i obrazovnom, drugi je zabrinut zbog pretjerane upotrebe i mogućeg negativnog utjecaja na razvoj. Iako oboje žele da dijete zna ugasiti uređaj bez izlijeva bijesa, često se ne slažu oko načina kako to postići.
Rutina za spavanje
Roditelji se mogu razilaziti u stavovima o vremenu za spavanje, duljini rutine, dopuštanju iznimaka vikendom i načinu nošenja s buđenjima tijekom noći. Ta neslaganja mogu dovesti do frustracije i neusklađenosti u pristupu djetetu.
Prehrana i navike u vezi s hranom
Jedan roditelj dopušta povremene slatkiše, drugi se drži strožih pravila. Nesuglasice se javljaju i oko isprobavanja nove hrane, nagrađivanja hranom, prehrane na proslavama te konzumacije šećera. Budući da hrana često odražava dublje vrijednosti, uspomene i kulturne navike, ovakve teme mogu biti posebno osjetljive.
Zadaće i školski uspjeh
Roditelji se često ne slažu oko toga koliko treba pomagati u zadaći, koliko pritiska staviti na dijete i kako uskladiti uspjeh i zadovoljstvo u učenju. Ova neslaganja često proizlaze iz različitih školskih iskustava i kulturnih očekivanja.
Načini discipline
Ova tema često izaziva najburnije rasprave jer se dotiče temeljnih roditeljskih vrijednosti. Neki roditelji zagovaraju strožu disciplinu, dok drugi preferiraju blagi pristup. Nesuglasice uključuju fizičko kažnjavanje, reakcije na tantrume, korištenje posljedica i nagrada. Ako roditelji nisu usklađeni, djeca to brzo uoče i mogu iskorištavati razlike, što dovodi do gubitka autoriteta i zbunjujućih poruka.
Različiti stilovi roditeljstva
Psihologinja Diana Baumrind identificirala je četiri osnovna stila roditeljstva: autoritativni (topao, ali s granicama), autoritarni (strogi), permisivan (popustljiv) i zanemarujući (neuključen). Kad roditelji imaju različite stilove, neslaganja se mogu pojavljivati i u naizgled banalnim situacijama, jer svaka odluka odražava dublje uvjerenje o tome kako se dijete treba odgajati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati