VIDEO Plenković zbog HGK žestoko napao Glas poduzetnika i Most
U 13 SATI počeo je sastanak vladajuće većine na kojem se razgovaralo o HGK. Plenković je nakon 15 sati dao izjavu.
Kako je Dario Hrebak ranije kazao, dogovoreno je da se ide u reformu i postepeno ukidanje obavezne članarine.
"HSLS će sa svojim partnerima dogovoriti da se postepeno ide u ukidanje obvezne članarine jer sve drugo za što se zalažu određene političke opcije nije dobro, a to su promjene preko noći, demagogija i populizam. Treba nam sustavni pristup rješavanju problema neefikasnosti HGK koji traje već 30 godina", rekao je Dario Hrebak nakon sastanka s premijerom.
O svemu se nakon sastanka opširnije oglasio i Andrej Plenković.
Plenković je upitan o HGK i reformi.
"Most je jedna populistička, demagoška, antieuropska, antimanjinska opcija. Ovo nije njihova ideja, oni prepisuju ideju konkurentske udruge HGK, radi se o Glasu poduzetnika. Ta udruga potiče na neposluh, kršenje mjera", kaže Plenković.
Prozvao ih je za nedostatak odgoja jer su napustili sabornicu prošli tjedan i srušili kvorum.
"Inicijative za izmjene HGK mogu dolaziti iz bilo koje političke opcije. Ali to će se napraviti na način kako želi većina u parlamentu", kazao je.
Kaže da je Burilović postavljen prije nego što je on bio premijer
Plenković je upitan je li u redu da je šef HGK od strane vlade primljen u Nadzorni odbor Ine.
"Šefa HGK ne bira vlada, on je na toj dužnosti od naše ranije vlade. Predsjednika HGK biraju članovi HGK, kao što u HUP-u predsjednika biraju članovi. To je na njima da biraju. Oni su ga izabrali jer su smatrali da je najbolji", kazao je Plenković.
"Bilo je više kandidata, on je pobijedio, nije ga birala stranka", dodaje.
"Što se tiče plaće, njegova plaća je slična onoj koju ima premijer. Drugo su naknade, pa zbroj dovodi do velikog iznosa. On nije dužnosnik. Mi možemo pričati jesu li te naknade visoke, to ne određuje vlada", rekao je.
"I jedno, i drugo, i treće je počelo prije mandata naše vlade", dodao je o izboru Burilovića i njegovom postavljanju u nadzorne odbore.
"Most je prepisivač, inicijator teme o HGK je konkurentska udruga. Most je veliki lijevak u koji možete ubaciti što hoćete", kazao je.
Plenković kaže da je HGK stota tema prošli tjedan u saboru.
"Prva tema je Zakon o obnovi od potresa na Banovini, druga je izglasavanje Isključivog gospodarskog pojasa", kaže Plenković.
Dodao je opet da nije u redu rušiti većinu dok je zastupnik u bolnici i bori se za život.
"Nije uobičajeno niti moralno", kaže. Dodaje da nije bilo nikakvog problema što se tiče većine.
"I druge zemlje imaju komore", dodaje. Kaže da se ovdje radi o pokretu koji bi trebao rušiti institucije.
"To je širi proces, to je dio 'puzzlea'", kaže.
Most je najgori partner kojeg možete imati, kaže Plenković
Opet je napao Most. Kaže da su oni najgora moguća opcija.
"Ne bih nikome nikada preporučio da ide u suradnju s Mostom. To je najgore što se nekome u smislu partnera može dogoditi. Idite sa svima, samo ne s njima. To je poruka", rekao je Plenković.
Nazvao ih je populistima i demagozima. "Oni kreću s destruktivne pozicije", dodao je.
Plenković je upitan hoće li Damir Vanđelić biti njihov kandidat za izbore.
"On je privremeni ravnatelj Fonda, fokusiran je na obnovu grada Zagreba. HDZ će odlučiti o svom kandidatu kad odlučimo o svim kandidatima za izbore, to će biti u sljedećim tjednima", kazao je Plenković.
O koronavirusu i mjerama
Plenković je upitan o teretanama i kafićima. Upitan je i o prosvjedu udruge Glas poduzetnika sutra u Zagrebu.
"Još jednom podsjetimo javnost da smo skoro godinu dana u fazi pandemije. Mi se, kao i sve druge vlade, borimo za zdravlje, gospodarstvo, financije, za naš način života. Vlade to rade na nekoliko načina, poduzimaju mjere da se spriječi zaraza. Mi smo u zadnjih nekoliko tjedana mjerama od 27.11. i dodatnim mjerama prije Božića postigli što smo htjeli, smanjili smo intenzitet zaraze na niske postotke, danas je, čini mi se, nešto preko šest posto pozitivnih od testiranih. U Europi je trend, s obzirom na nove sojeve, većina zemalja odlučila se za nove restrikcije. U puno slučajeva to je puno strože nego kod nas, mi smo prilično liberalni i to se na neki način zaboravlja. Mi smo uvijek žalosni jer moramo ići u mjere, vlada je nesretna jer nekome onemogućavamo rad", kaže Plenković.
"Međutim, u situaciji smo da trebamo poduzimati mjere da zaštitimo zdravlje. Naravno da ćemo, kad procijenimo da su okolnosti takve da se ide u novo popuštanje, da ćemo to napraviti. Sigurno nećemo držati mjere duže nego što treba. Mi smo 9 milijardi kuna dali za plaće radnika u privatnom sektoru. Ne govorim o drugim mjerama koje su poduzete. Pritom nismo ugrozili niti naš kreditni rejting, sve funkcionira, zdravstveni sustav funkcionira. Nastojimo balansirati što bi svatko odgovoran učinio", kazao je. Dodao je da moraju balansirati.
"Razumijem da će neki prosvjedovati, to je u redu. Samo ih molim da se drže epidemioloških mjera", kazao je.
Nije želio ništa kazati o eventualnom popuštanju 15.2.
"Danas je tek drugi, nisam prorok", dodaje.
"Moramo biti oprezni, sve se može brzo promijeniti. Ako za dva tjedna bude ovako malo zaraženih kao jučer, o tome se može razgovarati", kazao je Plenković.