Bivši igrač iz Premier lige osuđen na sedam godina zatvora zbog krijumčarenja droge
BIVŠI nogometaš engleske Premier lige osuđen je na sedam godina zatvora zbog sudjelovanja u višemilijunskoj mreži krijumčarenja droge. Ronnie Stam (41), koji je od 2010. do 2013. nosio dres Wigana, nizozemsko je državno odvjetništvo opisalo kao važnog aktera kriminalnog podzemlja.
Što se dogodilo?
Stamu se sudilo zbog pokušaja krijumčarenja kokaina vrijednog 56 milijuna eura (2217 kilograma) u Nizozemsku. Tužiteljstvo je tražilo kaznu od 13 godina zatvora, no oslobođen je po dvije teže točke optužnice. Umjesto toga, proglašen je krivim za krijumčarenje 724 kilograma kokaina u Nizozemsku, uz MDMA i posjed dušikova oksidula (tzv. plina smijeha).
Na sudu u Bredi također je izneseno da su Stam i njegovi suradnici imali 18 litara dušikova oksidula te pokušali prokrijumčariti 20 kilograma droge iz Južne Amerike, a pritom su oprali 2.3 milijuna eura.
Priznao krivnju
Stam je priznao sudjelovanje u planu krijumčarenja 20 kilograma kokaina iz Brazila u Frankfurt, navodeći da bi mu plaća bila u protuvrijednosti jednog kilograma. Tvrdio je da je to bio jedini njegov angažman u toj mreži i izrazio žaljenje što se povezao s kriminalcima.
Bivši nogometaš završio je igračku karijeru 2016. godine, nakon čega se okrenuo kriminalu. Osim zatvorske kazne, morat će vratiti i dva milijuna eura nezakonito stečene dobiti. Tijekom karijere Stam je upisao 73 nastupa za Wigan, a prije toga je s Twenteom pod vodstvom Stevea McClarena osvojio naslov prvaka Nizozemske.
Nakon Engleske igrao je za belgijski Standard Liege, a karijeru je zaključio u matičnom NAC Bredi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati