Garciju pitali o team-buildingu: U Poljskoj nije normalno uživati?
HAJDUK u četvrtak od 19 sati gostuje kod Rakowa u uzvratnoj utakmici play-offa Konferencijske lige. Prvi dvoboj igran na Poljudu završio je 2:2. Splićani su vodili dvaput, no Poljaci su se vraćali i do konačnog izjednačenja stigli u 95. minuti. Pobjednik dvomeča izborit će ligašku fazu KL-a, dok poraženi ostaje bez Europe. Uzvratni susret i utakmicu sezone za Hajduk na konferenciji za medije najavili su trener Gonzalo Garcia i napadač Michele Šego.
Michele, puno zabijaš, puno golova daješ. Kako se ti osjećaš uoči najvažnije utakmice ove sezone?
Šego: Pa, osjećaj je kao i prije svake utakmice. Želim zabiti svaku, tako da nema razlike ni za ovu. Znam da je bitna utakmica. Dobro smo pripremljeni. Idemo po pobjedu. Ne bih otkrivao recept. Jedva čekamo utakmicu.
Osjećate li neku nervozu prije utakmice, gledajući na važnost iste?
Šego: Ne.
Super. Poslije utakmice rekli ste da je motivacija taj gol u zadnjoj minuti. Je li to sad još jače nakon ovih tjedan dana? Je li to ostalo u glavama igrača?
Šego: Pa, sigurno. Iako smo upozoravali da u nedjelju imamo utakmicu s Osijekom, iako su već svi pričali o tom idućem četvrtku. Ali evo, dobro je to prošlo. Sigurno da smo se i tu napunili samopouzdanjem. I to što ste sami rekli, taj gol u zadnjoj minuti, i onaj od prije koji smo primili u zadnjoj minuti, sigurno su jedna motivacija za sutra.
Dante Stipica bio je u Poljskoj. Je li vam otkrio išta o Rakowu?
Ništa posebno, sve najbolje.
Slijede pitanja za trenera Garciju.
Pozdrav, treneru. Prošli tjedan ste organizirali sastanak za izgradnju tima s puno hrane, puno zabave, i to je neobična stvar u poljskoj stvarnosti. Mislite li da ta aktivnost može pomoći vašem timu u sutrašnjoj utakmici? Nije uobičajeno u Poljskoj uživati u tome dva-tri dana prije vrlo važne utakmice.
Garcia: Nije normalno u Poljskoj uživati? Imali smo trening, a nakon treninga smo napravili večeru. Umjesto da večeru pripremimo u običnoj prostoriji, napravili smo to na terasi na vlastitom stadionu. Napravili smo lijep roštilj, slušali smo malo glazbe, uživali i to je to. Uživali smo, ali smo spremni za utakmicu koja je najvažnija.
Protiv Osijeka ste napravili puno promjena. Hoće li ijedan od igrača koji su igrali u utakmici protiv Osijeka sutra igrati od prve minute u prvih jedanaest?
Garcia: Može biti. Može biti. Vidjet ćemo sutra. Sve je moguće.
Pozdrav, treneru. Što se tiče Rokasa Pukštasa, danas su mnogi objavili da bi mu to trebala biti posljednja utakmica za Hajduk. Ako je to istina, kako se osjećate povodom toga i što mislite o tome kako ga zamijeniti u utakmici?
Garcia: Moguće je da mu je ovo zadnja utakmica. Možda i za neke druge igrače, ali najvažnije je da svi oni žele igrati sutra. Žele otići nakon što naprave nešto posebno. Ljudima, klubu, momčadi. Čini me ponosnim da igrači privlače interes drugih klubova.
Sretan sam zbog Pukštasa, ali za trenera to nije uvijek tako. Nije najbolje kad izgubiš igrača kojeg puno koristiš i kojem potpuno vjeruješ. To je dio igre, pa mogu biti sretan samo za njega.
Sportski direktor Graf je rekao da će, ako Hajduk ne uđe u Konferencijsku ligu, biti financijskih problema. Osjećate li pritisak zbog toga?
Garcia: Ne, financijski problemi su uvijek tu. Nadam se da ćemo pobijediti i pomoći riješiti te financijske probleme. Mi smo fokusirani na utakmicu. Za nas je to nogomet, to je 90 minuta ili recimo možda 120. Spremni smo poginuti na terenu.
Što očekujete sutra od Rakówa? Očekujete li da će napadati od prve minute i što mislite o atmosferi ovdje na ovom stadionu?
Garcia: To je lijep stadion, sviđa mi se. Očekujem da će Raków raditi ono što su radili i u Splitu. Pokušat će pritiskati da dođu do pobjede. Nema prostora za okolišanje. Jedna je utakmica. Onaj tko pobijedi prolazi. Moraš se boriti za to.
Koliko vam je važno kad mijenjate praktički cijelu momčad i oni igraju dobro? Sada imate slatke brige za sljedeću utakmicu.
Garcia: Mi uvijek kažemo da je najvažnija momčad. Svi znaju što trebaju napraviti da se svi osjećaju ugodno. Svi moraju osjećati odgovornost i gurati druge. Ako imate dobar timski duh, svi znaju što treba napraviti, sve se svodi na to.
Mi smo ljudi. Ako imate svlačionicu s dobrim ljudima, stvari idu bolje. Svaki igrač ima različite kvalitete i ovisi o tome što želite, možete staviti jednog ili drugog, ali sve počinje s ljudima. Ne brinem se ako netko mora otići u neku drugu državu jer sam siguran da će onaj tko će zauzeti njegovo mjesto učiniti isto.