Biden: Znamo tko smo. Vrijeme je da to pokažemo svijetu i sebi
JOE BIDEN pridružio se američkim predsjednicima iz redova Demokratske stranke koji su osudili smrtonosnu pucnjavu u Minneapolisu. Komentirajući vijest da su savezni agenti ubili 37-godišnjeg medicinskog tehničara Alexa Prettija, Biden je poručio da taj čin predstavlja "izdaju najosnovnijih vrijednosti Amerikanaca".
U izjavi koja se poziva na ustavno pravo na pravičan postupak, Biden je naveo: "Mi nismo država koja puca na vlastite građane na ulici. Nismo država koja dopušta brutalnost nad građanima zato što koriste svoja ustavna prava. Nismo država koja gazi četvrti amandman i tolerira da se naše susjede terorizira."
"Nasilju i teroru nema mjesta"
"Stanovnici Minnesote podsjetili su nas sve što znači biti Amerikanac, a pod ovom administracijom već su previše propatili. Nasilju i teroru nema mjesta u Sjedinjenim Državama, osobito kada vlastita vlada cilja američke građane", dodao je.
U slabo prikrivenoj kritici Donalda Trumpa, čija se administracija suočava sa sve snažnijim prigovorima zbog taktika imigracijske službe, Biden je istaknuo: "Nijedna osoba ne može uništiti ono što Amerika predstavlja i u što vjeruje, pa ni predsjednik, ako se mi, cijela Amerika, ustanemo i progovorimo."
"Znamo tko smo. Vrijeme je da to pokažemo svijetu. Još važnije, vrijeme je da to pokažemo sami sebi", napomenuo je. Pozvao je na "potpune, poštene i transparentne" istrage "besmislenih" ubojstava Prettija i Renee Good.
Nakon odlaska iz Bijele kuće uglavnom se držao podalje od javnosti
Bidenova izjava nadovezuje se na osude koje su ranije uputili Barack Obama i Bill Clinton. Obojica su pozvali Amerikance da dignu glas i upozorili da su temeljne američke vrijednosti pod napadom u jeku pojačanih imigracijskih mjera Trumpove administracije u Minneapolisu.
Nakon odlaska s dužnosti Biden se uglavnom držao podalje od javnosti. Trenutačno se liječi od raka prostate te se bavi pisanjem memoara i razvojem predsjedničke knjižnice.
Njegovi istupi dolaze u trenutku kada su mnogi demokrati i dalje nezadovoljni njegovom odlukom da se dugo zadrži kao predsjednički kandidat stranke tijekom izbornog ciklusa 2024., što su kritičari smatrali potezom koji je oslabio zamah stranke.
Biden je na kraju prepustio nominaciju potpredsjednici Kamali Harris, koju je Trump porazio i osvojio drugi mandat u Bijeloj kući.