Macron: Iran je oslobodio Cécile i Jacquesa, vraćaju se kući
IRAN je dopustio francuskim državljanima, koji su bili u zatvoru više od tri godine, da napuste zemlju, objavio je francuski predsjednik Emmanuel Macron.
U objavi na platformi X Macron je naveo da su Cécile Kohler i Jacques Paris, optuženi za špijunažu, što su njihove obitelji odbacile, slobodni i na putu natrag u Francusku.
Posredovanje Omana
Zahvalio je omanskim vlastima na pomoći u posredovanju njihova oslobađanja.
Nakon puštanja iz zatvora krajem prošle godine boravili su u prostorijama francuske diplomacije u Teheranu.
Tko su Cécile Kohler i Jacques Paris?
Cécile Kohler profesorica je književnosti i sindikalna aktivistica, a Jacques Paris njezin je partner i umirovljeni učitelj. Oboje su uhićeni u svibnju 2022. tijekom turističkog putovanja u Iran. Francuska je njihovo pritvaranje osudila kao neopravdano i neutemeljeno.
Iranske vlasti optužile su ih za špijunažu i pokušaj poticanja prosvjeda, što su njihove obitelji i francuska vlada odlučno odbacile, tvrdeći da je riječ o politički motiviranom slučaju. Pariz ih je od početka smatrao državnim taocima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
bi Vas mogao zanimati