"Split se sjeća žrtava Lore": Oblijepili grad plakatima protiv spomenika 72. bojnoj Vojne policije
Foto: Splitski studenti
SPLITSKI studenti oblijepili su grad plakatima nakon najave kako će Gradsko vijeće danas raspravljati o Prijedlogu rješenja o odobrenju postavljanja spomenika 72. bojni Vojne policije.
U priopćenju poručuju kako bi takav spomenik popraćen natpisom "Pod ovim znakom smo pobijedili" predstavljao povijesni falsifikat te neviđenu uvredu i ponovnu traumatizaciju žrtava preživjelih u tvz Vojno istražnom Centru Lora.
"Pripadnici 72. bojne Vojne policije HV-a, Tomislav Duić, zapovjednik Vojnog zatvora Lora, Tonči Vrkić, Anđelko Botić, Emilijo Bungur i Ante Gudić te Miljenko Bajić, Josip Bikić i Davor Banić, u sudskom predmetu “Lora 1”, osuđeni su jer je Sud na temelju izvedenih dokaza nedvojbeno utvrdio da su u razdoblju od ožujka do rujna 1992. u tvz Vojno-istražnom centru “Lora” u Splitu, bez ikakvog pravnog osnova, držali veći broj zatočenih civilnih osoba, uglavnom srpske nacionalnosti, vrijeđajući njihovo ljudsko dostojanstvo, ponižavajući ih, fizički i psihički zlostavljajući ih, te su ih pri tom mučili i tjelesno kažnjavali – sve do usmrćenja nekih od njih: Gojka Bulovića i Nenada Kneževića. Presuda je u cijelosti potvrđena od strane Vrhovnog suda RH-a i postala je pravomoćna 6. veljače 2007. godine. Zbog toga, ali i procesa koji je u tijeku te niza drugih još neprocesuiranih zločina objavljenih i dokumentiranih od strane Dalmatinskog komiteta za ljudska prava, smatramo da tom spomeniku nije mjesto u našem gradu jer se nitko od građana Hrvatske ne bi trebao ponositi zvjerskim mučenjima patološkog karaktera koja su se pod zapovjedništvom 72. Bojne Vojne policije odvijala u Splitu", poručuje se u priopćenju.
Plakate su zalijepili na zgradi splitskog Gradskog vijeća, sveučilišnom kampusu, ispred studentske menze i drugim gradskim lokacijama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Imamo ideju za film za cijelu obitelj. Upravo je u kinima
Sjećate se mliječnih brkova iz djetinjstva? Provjerili smo tko ih još zna napraviti
Što se sve može kupiti za jedan euro? Ove proizvode koristit ćete danima
Ovaj ketchup može gotovo na sve. Jeste li ga već probali?
FOTO Imamo ideju za savršen ljetni izlet. I nije na moru
Evo par ideja za genijalan ručak na moru. Nećete morati nakuhavati i čistiti poslije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Imamo ideju za film za cijelu obitelj. Upravo je u kinima
Sjećate se mliječnih brkova iz djetinjstva? Provjerili smo tko ih još zna napraviti
Što se sve može kupiti za jedan euro? Ove proizvode koristit ćete danima
Ovaj ketchup može gotovo na sve. Jeste li ga već probali?
FOTO Imamo ideju za savršen ljetni izlet. I nije na moru