TROPSKE RIBE MIJENJAJU SPOL PREMA POTREBI
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zoolog Peter Buston, znanstvenik newyorškoga Sveučilišta Cornell, proučavao je u akvariju ribe vrste Amphiprion percula, takozvane "ribe-klaunove" i otkrio da se u svakoj skupini te vrste riba nalazi jedan par koji se pari i četiri ribe koje ne sudjeluju u parenju.
Na vrhu društvene ljestvice nalazi se najveća riba, a to je ženka koja se pari. Odmah nakon nje, na ljestvici je druga po veličini: mužjak koji sudjeluje u parenju.
Za njima slijede, u skladu s veličinom, ostale ribe koje ne sudjeluju u parenju.
Peter Buston otkrio je da će, kada iz skupine odvoji ženku s vrha hijerarhijske ljestvice, mužjak koji sudjeluje u parenju promijeniti spol i brzo narasti i tako postati ženka za parenje.
Na taj način ta vrsta ribice, koju ljubitelji akvarija jako vole zbog narančasta "lica" i bijelih pruga, ima zadivljujuću sposobnost promjene spola i veličine tijela radi osiguravanja sklada u skupini, tvrdi Buston.
"Ta strategija sprječavanja sukoba iznenađujući je pomak s obzirom na uobičajeno pregrupiranje koje koriste mnoge druge životinje. Zadržavanje tjelesne veličine za određivanje položaja na hijerarhijskoj ljestvici može riješiti sukobe u skupini jer podređeni ne postaju prijetnja nadređenima".
(Hina) rug dgk
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati