Amerikanci ponizili Finsku na otvaranju SP-a, Brazil dobio Francusku

BRANITELJI naslova svjetskih košarkaših prvaka, reprezentacija SAD-a u svom je prvom nastupu na SP u Španjolskoj deklasirala Finsku sa 114:54 (31-16, 29-2, 29-21, 25-15) u susretu igranom u Bilbau.

Gotovo nestvarno izgleda rezultat druge četvrtine tijekom koje su Amerikanci primili samo dva poena, a istovremeno postigli čak 29.

Klay Thompson je sa 18 koševa bio najefikasniji kod Amerikanaca, dok su Huff i Koponen ubacili po 12 za Finsku.

Srbija lako protiv Egipta

U prvoj utakmici skupine A odigranoj u Granadi, Srbija je sa 85:64 (21-13, 22-18, 25-12, 17-21) svladala Egipat.

Miloš Teodosić je sa 15 poena bio najefikasniji u sastavu Srbije, dok je Ibrahim Elgammal ubacio 12 koševa za Egipat.

Dragič nosio Sloveniju do pobjede nad Australijom

U susretu 1. kola skupine D Slovenija je u Las Palmasu svladala Australiju sa 90-80 (27-19, 22-24, 20-17, 21-20).

Najbolji kod Slovenije bio je Goran Dragić sa 21 košem, a isti učinak u sastavu Australije bio je Aron Baynes.

Brazil prizemljio europske prvake

U utakmici 1. kola skupine A Brazil je svladao Francusku sa 65:63 (11-18, 17-8, 18-15, 19-22).

U najzanimljivijem susretu prvoga dana SP-a Brazilci su pokazali kako ih se s pravom smatra kandidatima za visok plasman pobjedom protiv aktualnih europskih prvaka Francuza. Iako je tijekom čitavog drugog poluvremena rezultat bio neizvjestan, Brazlci su bili u blagoj prednosti, te su 11 sekundi prije kraja vodili sa 64:60. Batum je tricom tri sekunde prije kraja smanjio na 64:63, da bi potom sekundu prije kraja Vieira pogodio prvo i namjerno promašio drugo slobodno bacanje kako bi isteklo vrijeme.

Marcelinho Huertas je sa 16 koševa bio najefikasniji kod Brazila, dok je Boris Diaw ubacio 15 poena za Francusku.

U prvom susretu ove skupine Srbija je svladala Egipat sa 85-64, dok će se kasnije sastati domaćin Španjolska i Iran.

Litva porazila Meksiko

U susretu 1. kola skupine D Litva je u Las Palmasu svladala Meksiko sa 87-74 (22-27, 23-14, 22-12, 20-21).

Litvance je do pobjede predvodio Jonas Mačiulis sa 91 koševa, dok je Francisco Cruz ubacio 21 za Meksiko.

Novi Zeland umalo šokirao Tursku

U susretu 1. kola skupine C Turska je u Bilbau svladala Novi Zeland sa 76:73 (8-17, 20-21, 24-18, 24-17).

Nakon lošijeg ulaska u utakmicu, Turci su u drugom poluvremenu uspjeli preokrenuti rezultat i u završnici sačuvati pobjedu. Centar Oguz Savas je sa 16 ubačaja predvodio Tursku, dok je Corey Webster ubacio 22 koša za Novi Zeland.

Angola bolja od Južne Koreje

U prvoj utakmici skupine D u Španjolskoj, odigranoj u Las Palmasu, Angola je sa 80:69 (16-6, 20-12, 16-30, 28-21) svladala Južnu Koreju.

Angolski košarkaši stvorili su velikih 18 koševa prednosti (36-18) nakon prvih 20 minuta. Korejci su zaprijetili povratkom u trećoj četvrtini, ali su Angolci bez većih poteškoća stigli do prve pobjede na prvenstvu.

Od petorice Angolaca s dvoznamenkastim brojem koševa po 16 su postigli Cipriano i Moreira. Za Korejce je Sunhyung Kim ubacio 14 poena.

Ukrajinci slomili Dominikance

Košarkaši Ukrajine svladali su Dominikansku Republiku sa 72:62 (12-13, 15-14, 21-13, 24-22) u prvoj utakmici skupine C odigranoj u Bilbau.

Dominikanci su pružali dobar otpor u prvom poluvremenu (37-37) reprezentaciji koju je Hrvatska pobijedila u četvrtfinalu prošlogodišnjeg Eurobasketa, ali je momčad Mikea Fratella u drugom dijelu bez većih poteškoća stigla do pobjede.

Amerikanac Pooh Jeter bio je najbolji strijelac Ukrajine sa 16 poena, a najbolji učinak sa 13 koševa i 7 skokova imao je Slava Kravcov. Za Dominikansku Republiku Francisco Garcia je postigao 18 koševa, uz 3 skoka i 4 asistencije.