DONOSIMO pregled pet legendarnih derbija Hajduka i Dinama uoči novog subotnjeg (19.00) na Poljudu.

> Ivanković: Nema ljepšeg debija nego protiv Hajduka!

> Tudor najavio kvalitetnog, borbenog i agresivnog Hajduka: "Dinamo nas ne može iznenaditi"

> "Večer Hajduka" na Rivi: Pogledajte kako Split iščekuje subotnji derbi!

> Čačić za Index: Hajduk je u prednosti, Modri su nevjerojatno podbacili protiv Austrije

> "Dinamo nas podcjenjuje, to je naša šansa! Nek´ su bolje plaćeni, mi igramo iz ljubavi"

> Soudani najavio pobjedu u Splitu: Bolji smo od Hajduka!

1. Croatia - Hajduk 4:1 24. ožujka 1996.

Nevjerojatnih 45 tisuća gledatelja natiskalo se na tribine Maksimira pogledati treće kolo Lige za prvaka i proslaviti desetu godišnjicu BBB-a. Croatia je igrala u sastavu Ibrahimović, Štefulj, Krznar, Soldo, Mladinić, Gašpar, Petrović, Viduka, Mlinarić, Šimić i Cvitanović. Inače bio je to oproštajni susret slavnog Marka Mlinarića, koji je u posljednjoj utakmici u profesionalnoj karijeri zabio gol o kojem još i dan danas pričaju navijači Modrih.

Hajduk je pak igrao u sastavu Gabrić, Hibić, Čeko, Vuica, Pralija, Rapaić, Horvat, Jozinović, Jurčec, Meštrović i Asanović, a Croatiju je u vodstvo doveo Jozo Gašpar već u sedmoj minuti susreta. Maksimir je tad eksplodirao, da bi samo osam minuta kasnije legendarni Mlinka povećao na 2:0. Modri su u 52. minuti povećali vodstvo preko Viduke, da bi samo dvije minute kasnije sve zaokružio prekrasnim volejem Srđan Mladinić. Jedini gol na susretu za Hajduk postigao je iz kaznenog udarca Aljoša Asanović.

2. Hajduk - Dinamo 3:1 14. travnja 2001.

Te travanjske večeri Torcida i Split dobili su novog istinskog heroja Bijelih, popularnog Ronalda iz Turčinovića - Stanka Bubala. 32 tisuće gledatelja na Poljudu slavilo je veliku pobjedu Hajduka i jednu od najboljih partija momčadi Zorana Vulića u najvećem hrvatskom derbiju. Hajduk je igrao u sastavu Pletikosa, Miladin, Rendulić, Sablić, Miše, Đolonga, Musa, Leko, Deranja, Bošnjak i Bubalo, a Dinamo Butina, Leutar, Bosnar, Pilipović, Drpić, Sedloski, Agić, Šokota, Balaban, Mikić, I. Cvitanović.

Bijeli su poveli u 11. minuti nakon sjajnog ubačaja Ivana Leke i još bolje reakcije Stanka Bubala u sredini. Modri su izjednačili lijepim golom Goce Sedloskog u 23. minuti, da bi samo sedam minuta kasnije Stanko Bubalo postigao jedan od najlegendarnijih golova Bijelih u posljednjih 20 godina. Njegov lažnjak na travu je povaljao Sedloskog i Butinu; samo je trebao gurnuti loptu u mrežu, podignuti ruke u zrak i sjuriti se prema sjevernoj tribini.  Konačnih 3:1 postavio je spektakularnim projektilom Musa, rukama pokazavši kako je Dinamo na koljenima.

3. Hajduk - Dinamo 4:1 11. svibnja 2003.

Iako je sedam dana ranije poražen od Kamen Ingrada s 1:0, a sljedeći vikend doživio debakl u Kranjčevićevoj, Hajduk je u 29. kolu prvenstva priredio 22 tisuće gledatelja na Poljudu pravi vatromet golova. Dinamo je na kraju prvenstva opet slavio prvo mjesto, dok su Bijeli najavili naslov prvaka sljedeće sezone. Hajduk je nastupio u sastavu  Pletikosa, Srna , Đolonga, Miladin, Miše, Neretljak, Turković, Andrić, Bule, Računica, Rapaić, dok su Modri istrčali u formaciji Butina, Mikić, Polovanec, Agić, Sedloski, Drpić, M. Jurić, Kranjčar, Olić, Marić, Mitu.

Zanimljivo, Modri su poveli u 32. minuti golom Silvija Marića, međutim samo devet minuta kasnije Bijeli su izjednačili preko Dejana Računice. U 46. minuti Hajduk je sasvim preokrenuo rezultat kada je na asistenciju Rapaića zabio Andrić. Na 3:1 povećao je Računica iz sjajnog slobodnog udarca, dok je konačnih 4:1 postavio Vlatko Đolonga. Valja istaknuti kako je te sezone Zoran Vulić tri puta pobjeđivao Ćirin Dinamo, međutim opet se potvrdila teza kako su naslov osvaja na "malim utakmicama."

4. Dinamo - Hajduk 3:0 19. svibnja 2007.

Nažalost, bio je to posljednji put da je Maksimir u vječnom derbiju bio pun. Tome je naravno pogodovao i oproštaj strijeca kakvog Modri do danas nisu našli - Eduarda da Silve. Nakon utakmice uslijedila je spetakularna proslava naslova, Dinamovci su u autobusu išli od Maksimira do centra grada, a ulice metropole bile su prepune navijača. Inače, momčad Branka Ivankovića nastupila je u sastavu Filip Lončarić, Vedran Ćorluka, Nikola Pokrivač, Ante Tomić, Luka Modrić, Carlos Santos De Jesus, Jorge Sammir Cruz Campos, Ognjen Vukojević, Gordon Schildenfeld, Eduardo Alves Da Silva, Dino Drpić

Hajduk je s druge strane igrao u sastavu Zlatko Runje, Dario Damjanović, Boris Živković, Igor Musa, Nikica Jelavić, Mario Carević, Mladen Bartolović, Ante Rukavina, Igor Gal, Boris Pandža, Mladen Pelaić. Modri su poveli već u 13. minuti kada se Eduardo sjurio i s lakoćom svladao Runju. U 39. minuti Brazilac je na asistenciju vedrana Ćorluka zabio za 2:0, da bi nakon kornera u 79. minuti Dudu zabio i treći pogodak. Skinuo je potom kapetansku traku i uz nezaboravni pljesak napustio Maksimir i modri dres. Kakav oproštaj!

5. Hajduk - Dinamo 2:0 22.veljače 2009.

Veliki derbi ponajprije je obilježila spektakularna atmosfera na Poljudu. Početak utakmice kasnio je zbog tisuća papelitosa s kojima je Torcida zasula travnjak. Poljud je izgledao kao skijaška staza, a navijači su oduševljeno komentirali kako nikada bolja koreografija nije viđena u Hrvatskoj. Nikako se ne mogavši pomiriti s porazom, Zdravko Mamić danima je poslije utakmice prosvjedovao kako su papelitosi izrazito opasni. Inače, Hajduk je nastupio u sastavu Subašić, Buljat, Strinić, Skoko, Vejić, Pandža, Gabrić, Andrić, Kalinić, Ibričić i M. Buljat

Modri su pak zaigrali su sastavu Butina, Lovren, Hrgović, Vrdoljak, Bišćan, Kovač, Badelj, Calello, Slepička, Sammir i Mandžukić. Bijeli su poveli na samom isteku poluvremena, kada je nakon slobodnjaka Andrića lopta u kaznenog prostoru pogodila Calella u ruku. Nikola Kalinić bio je precizan, a Poljudu upao u tešku euforiju. Konačni rezultat postavljen je u 51. minuti, a zabio je Ibričić prekrasnim udarcem s 20 metara. Hajduk je pobjedom nakon 918 dana preuzeo vrh HNL-a, ali nažalost po svoje navijače, nije uspio zadržati to mjesto na kraju sezone.