Dinamo je postao ozbiljan europski klub

PRIMLJENI golovi u zadnjim minutama, teško objašnjive sudačke pogreške, bizarni individualni kiksevi, potpuni podbačaji i razočaranja druge vrste lajtmotiv su Dinamove europske povijesti zbog koje Modri nisu pola stoljeća uspjeli prezimiti u Europi.
Taj Dinamo djeluje davna prošlost. Ovo što gledamo je novi, europski ozbiljan klub. I to više nije slučajnost.
Europski uspjesi postali su konstanta
Dinamo je u tri sezone drugi put uspio prezimiti u Europi. Prošle sezone mu to nije pošlo za rukom, ali samo zbog toga što je protiv Šahtara Theophile-Catherine napravio penal nad suparničkim golmanom u 96. minuti utakmice. Dinamo je već treću sezonu ozbiljan europski klub koji uvjerljivo prolazi skupine Europa lige i koji se u Ligi prvaka može potući sa svima osim s klubovima iz same elite.
Dokaz tome je da je u 18 utakmica u prethodne tri sezone upisao samo tri poraza. Dva protiv Manchester Cityja, jedne od najskupljih i najglamuroznijih momčadi na svijetu, i jedan protiv Atalante, koja nikad u povijesti nije bila bolja i koja je u vrijeme pobjede nad Dinamom kotirala kao jedna od najboljih momčadi na svijetu.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Dinamo je, osim toga, bio bolji od Šahtara u dvije utakmice, momčadi koja je ove sezone prezimila u Europi iako je bila u skupini s Real Madridom, Interom i Borussijom Mönchengladbach. Suparnici iz Europske lige, oni koji pripadaju drugom ili trećem europskom razredu, u dvije sezone nisu bili ni blizu da zaustave Dinamo u misiji prolaska grupe. Treba napomenuti da je prije dvije sezone izbacio i Viktoriju Plzen, a jaku Benficu odveo u produžetke. Ove sezone je primio tek jedan gol u grupnoj fazi Europa lige, ali je prije toga odradio čak 525 minuta bez primljenog gola, što je rekord tog natjecanja.
Tri sezone nisu slučajnost, to je već uzorak. Zaboravite na luzerski Dinamo, danas je to sasvim drugačiji klub.
Dinamo je talentom i logistikom stigao tamo gdje mu je mjesto
Vjerojatno najčudnija činjenica vezana uz Dinamov nastup u grupnoj fazi ove sezone je rutiniranost kojom su Modri riješili svoje suparnike. Na otvaranju grupne faze protiv Feyenoorda suparnik je promašio penal. Nakon toga je Dinamo opasno visio u Moskvi, ali je preživio. Sve nakon toga izgledalo je nevjerojatno jednostavno i lagano, u maniri njemačke ili španjolske nogometne reprezentacije koje s pola snage pobjeđuju u kvalifikacijskim skupinama za velika natjecanja.
I dok smo prije dvije sezone bili oduševljeni načinom na koji je Bjeličina momčad razbila Fenerbahče ili Spartak, Dinamo je ove sezone uzeo 14 bodova u grupi iako nije odigrao ni jednu utakmicu za pamćenje. To je dokaz koliko je Dinamo odrastao i narastao.
Kičma njegove momčadi ima ozbiljno europsko iskustvo i zna igrati velike utakmice. To više nije momčad koja zapuca tri velike šanse i primi nesretni gol, to je momčad koja zabije dva gola iz tri šanse i uzme pobjedu. S obzirom na kvalitetu igrača, monopol rezultata i talenta u domaćoj ligi, prihode od transfera i druge faktore, Dinamo se na ovoj razini mogao i morao naći i ranije, ali navijači su ga konačno dočekali na igračkoj i psihičkoj razini koju su čekali desetljećima.
Najveća vijest Dinamove pobjede nad CSKA-om, kao i one protiv Feyenoorda, je da to uopće nije vijest.
Pokazalo se koliki talent Mamić ima na raspolaganju
U svemu tome treba napomenuti ozbiljne i realne igračke probleme koje je Dinamo imao. U malo više od pola godine Majer je od igrača koji igra nogomet u drugoligaškom tempu postao nositelj Dinamove igre.
U trenutku kada su korona, ozljede i odlasci maknuli iz obrane trojicu (Dilaver/Perić, Stojanović, Leovac) od četvorice standardnih igrača prošle sezone, Dinamo je pokazao koliko duboku klupu ima.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Moharrami je pokazao da je barem jednako dobra opcija kao Stojanović na desnom beku i sve utakmice u Europi je odigrao vrlo dobro. Gvardiol, dječak koji ima jako malo seniorskog nogometa, preko noći se sjajno adaptirao na novu poziciju lijevog beka i bio jedan od najboljih Dinamovih igrača kroz čitavu grupnu fazu. Konačno, Lauritsen se pokazao kao puni pogodak i igrač koji je oduševio više nego Dilaver kada je stigao u Dinamo kao vođa obrane.
Dva najopasnija Dinamova igrača otkad je otišao Olmo, Petković i Oršić, jako su dugo bili u lošoj formi. Iz "mrtvih" se vratio Gavranović, čovjek koji je već nekoliko puta bio na izlaznim klupskim vratima, i majstorski odradio rolu prvog napadača dok se Petković nije oporavio i počeo igrati bolje. Oršić se dugo tražio, ali u posljednje vrijeme djeluje kao da se vraća u formu u kojoj je bio prije korone.
Dinamo je pokazao da ima puno talenta u ekipi, a sada su posloženi u klubu koji zna igrati i pobjeđivati u Europi.
Bjelica je pokrenuo trend, Mamić ga je nastavio. Ali najbitniju utakmicu igra na sudu u Osijeku
Kada je u zadnjem kolu sezone 2017./18. preuzeo Dinamo, navijači su bili naučeni na totalnu nemoć u Europi, a početkom sezone se dogodila i najveća sramota Dinamove europske povijesti kada je ispao od albanskog Skenderbeua.
Bjelica je u samo pola godine napravio čudo, preporodio je novu momčad taktički i psihički i ostvario ono što Dinamo nije uspio od 1970. godine. Nakon njegovog ružnog odlaska ove godine jedna od teza bila je kako njegovim odlaskom slijedi i Dinamov pad u Europi. I premda su utakmice u kvalifikacijama za Ligu prvaka protiv Cluja i Ferencvaroša to dale naslutiti, takav scenarij se nije dogodio.
Dinamo je i bez Bjelice dovoljno kvalitetan i dovoljno velik da ponovi takav rezultat u Europi. Zoran Mamić pokazao je da je, uz sve simpatije ili nesimpatije, daleko od nogometno nepismenog trenera.
S obzirom na postignuće, sportski mu je čestitati na uspjehu. S druge strane, mora se napomenuti kako se daleko najbitnija utakmica u njegovom životu igra na Županijskom sudu u Osijeku. Ako u njoj izgubi, jasno je da nitko u Dinamovoj povijesti neće pamtiti Zorana Mamića kao dobrog trenera, nego kao čovjeka koji je s bratom opljačkao klub i iz njega nelegalno izvukao barem 128 milijuna kuna.

Pročitajte još
