VIDA SPASIO ČAČIĆA Hrvatska jedva pobijedila Kosovo

HRVATSKA je golom Domagoja Vide u 74. minuti utakmice pobijedila Kosovo 1:0. Utakmica 7. kola kvalifikacija prekinuta sinoć u 21. minuti zbog poplavljenog terena nastavljena je danas, a ovom pobjedom Hrvatska je vratila prvo mjesto u skupini tri kola prije kraja.

Nakon sedam utakmica, tri kola prije završetka kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji, Hrvatska je sa 16 bodova vodeća u skupini I, s dva boda više od drugoplasirane Ukrajine. Treći je Island sa 13 bodova, četvrta Turska sa 11, peta Finska sa 4, a posljednje Kosovo s jednim bodom.

Za dva dana, u utorak, 5. rujna, Hrvatska će gostovati u Esikšehiru, gdje će protiv Turske odigrati utakmicu 8. kola. U posljednjem kvalifikacijskom terminu za natjecanje u grupnoj fazi, hrvatska će reprezentacija 6. listopada ugostiti Finsku u osječkom Gradskom vrtu, a 9. listopada gostovati u Ukrajini.

Nakon jučerašnjeg potopa, utakmica se danas nastavila od trenutka kad je jučer prekinuta, a Hrvatska se cijelo vrijeme mučila po teškom terenu protiv gosta koji je dokazao da je dosta napredovao od prošle utakmice ovih rivala u listopadu prošle godine, kad je Hrvatska u Skadru slavila s visokih 6:0

Odluka o odigravanju nastavka utakmice donijeta je u nedjelju ujutro, nakon sastanka predstavnika oba saveza s delegatom Međunarodne nogometne federacije (FIFA) i glavnim sucem te pegleda terena, kojim je ustanovljeno da je travnjak u stanju da se na njemu može igrati.

Uzimajući u obzir Pravilnik Međunarodne nogometne federacije (FIFA) koji nalaže obavezni nastavak utakmice unutar 24 sata ako to uvjeti na terenu dozvoljavaju, kao i činjenicu da je gotovo nemoguće pronaći novi termin odigravanja utakmice, pronađen je kompromis između FIFA-e, dva saveza i uz znanje Uefe, da se utakmica nastavi u nedjelju u 14.30 sati.

Iako je odluka o nastavku utakmice donijeta tek u nedjelju ujutro, na maksimirskom stadionu okupilo se oko 7000 gledatelja, a bili su smješteni na istočnoj i donjem dijelu zapadne tribine.

Čačićevi igrači imali su većinu utakmice prividnu inicijativu, no osim posjeda nisu imali ništa više, posebice ne u prvih 45 minuta. Kosovo se disciplinirano branilo i domaći igrači u prvom poluvremenu nisu stvorili niti jednu pravu šansu.

U nastavku je bilo nešto bolje. Ne puno, ali ipak bolje. Perišić, Pivarić, Mandžukić i Kramarić…. Imali su dobre prilike, ali do gola nisu mogli. S druge strane, Kosovo je imao sjajnu priliku preko Berishe, ali njegov udarac s 16 metara otišao je preko vrata.

I onda se igrala 71 minuta. Čačić je iz očaja u igru poslao i Kramarića i Kalinića, koji su skupa s Mandžukićem trebali zabiti taj toliko traženi gol. I baš je tad gol pao. Međutim, nije ga zabio nitko od napadača, već će Čačićev spasitelj bio igrač iz obrane. Modrić je iznudio faul i sam je izveo prekid. Najviši je bio Vida koji glavom zabija za zlata vrijedna tri boda.

U utorak od 20:45 Hrvatska gostuje protiv Turske, a do kraja kvalifikacija čeka je domaći ugled s Finskom i možda utakmica odluke protiv Ukrajine u gostima.

> REPORTAŽA Kako je preživio nogomet u getu Europe

Tijek utakmice:

HRVATSKA - KOSOVO 1:0

KRAJ UTAKMICE

80' Dobra prilika za Kosovo. Berisha je ubacio, najviši je bio jedan igrač u žutom, ali to nije bilo precizno

74' GOOOOL! NAPOKON! Nakon ubačaja Modrića glavom pogađa Domagoj Vida za velikih 1:0!

72' Nikola Kalinić umjesto Brozovića. Hrvatska ide s tri napadača po gol

67' Sad je Pivarić dobro tukao desnom s 16 metara, ali i to je otišlo pokraj vrata

64' Kakva prilika za Hrvatsku. Gužva pred vratima Kosova, a Mandžukić i Kramarić nisu uspjeli iz blizine ugurati loptu u gol premda je za tako nešto prilika bilo

62' Nije to bila neka izgrađena akcija, ali je Modrić uspio dati za Pivarića koji je bio sam, ali ovaj je iz idealne pozicije očajno ubacio, za kontru Kosovara

55' Badelj umjesto Kovačića, Kramarić umjesto Rakitića

52' Sad na sličan način Kosovo uzvraća. Berisha je s ruba kaznenog prostora sjajno tukao, ali to je otišlo za malo preko vrata. Moglo je tu biti svašta

51' Velika prilika za Hrvatsku! Nakon kornera lopta je došla do Perišića koji s 16 metara po zemlji dobro tuče, ali lopta za par centimetara odlazi pokraj vratnice. Bila je to za sada najbolja šansa na utakmici

49' Hrvatska ima posjed, uglavnom se igra na polovici Kosova, ali dosta je to rastrzano, s puno svijeća i napamet ubačenih lopti

46' Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj poluvremena.

Poluvrijeme koje se igralo dva dana završeno je. Pokazuje Hrvatsku sa starim manama, posebno pod Čačiće: rastrganu između linija, s dupliranim bokovima i s odsječenim Mandžukićem. Gosti se brane u dvije linije, taktikom 4-5-1 i pokazuju da su dosta napredovali u odnosu na listopad prošle godine, kada ih je Hrvatska u Skadru razbila sa 6:0.

43' Perišić ulazi s lijeve strane u kazneni prostor i puca u bliži kut, ali lopta mu je otišla preko noge u vanjski dio mreže.

38' Hrvatski igrači traže penal nakon što je Alushi klizećim startom čisto odnio loptu Vrsaljku. Beka je ranije slažno poslužio Modrić.

33' Opasnost pred golom Kosova: Modrić odigrava desno za Vrsaljka, a on prizemno dobro ubacuje pred gol za Mandžukića. Ali, Rrahmani se postavlja dobro ispred Mandžukića i omogućava Ujkaniju da padom u noge pokupi loptu.

32' Nova prijetnja gostiju: Zeneli je snažno pucao iskosa s lijeve strane, ali lopta ide pokraj gola.

30' Modrić je izborio slobodan udarac na 25 metara od gola. Perišić puca, ali u živi zid.

26' Velika prilika za Kosovo! Preslik šanse Hrvatske dvije minute ranije. Berisha je ubacio iz kornera, Muriqi spustio na peterac, gdje Dinamov stoper Rrahmani puca visoko iznad vrata.

24' Velika prilika za Hrvatsku! Brozović je centrirao iz kornera s desne strane, Lovren idealno glavom spustio za Perišića, koji s peterca puca visoko preko gola.

21' Utakmica je nastavljena u trenutku i situaciji u kojoj je prekinuta, prilikom auta za Kosovo na centru.

20' Sudac Johanessonn poziva na konzultacije kapetane Modrića i Ujkanija, nakon čega je prekinuo utakmicu.

16' Prva prilika za Hrvatsku. Vrsaljko prolazi po desnoj strani, odlično centrira, a na drugoj stativi iskosa Perišić snažno puca, ali pokraj gola.

12' Korner za Kosovo. Berisha dobro centrira, Subašić je ostao ukupan na crti, ali hvata opasan ubačaj.

10' Prošlo je vrijeme predviđeno kao testno, da sudac vidi može li se uopće igrati po ovakvim neprimjerenim uvjetima. Ne pokazuje prekid. Igra se dalje.

8' Muriqi je pokosio Pivarića na lijevoj strani. Rakitić centrira, Mandžukić glavom prenosi na drugu stativu, ali loptu hvata golman gostiju Ujkani.

7' Zbog vode ne samo da lopta ne može odskakati, nego se i zaustavlja u lokvama na terenu.

4' Vida je zaslužan za najefektniji potez u ovoj kaljuži. Klizećim startom zaustavio je opasan napad gostiju.

1' Utakmica je počela, ali ne sluti na dobro. Lopta uopće ne odskače i očito je da su ovo neregularni uvjeti za igru.