HRVATSKA reprezentacija

HRVATSKA - TUNIS 1:2 Potop u Varaždinu, Dalićev eksperiment nije uspio

HRVATSKA je izgubila od Tunisa 2:1 u prijateljskoj utakmici u Varaždinu.

Tunis je nadigrao svjetskog doprvaka i nanio mu prvi poraz na varaždinskom stadionu u povijesti te također postao prva afrička reprezentacija koja je svladala Hrvatsku. Presudio je propali eksperiment izbornika Zlatka Dalića koji je u prvom poluvremenu zaigrao u formaciji 3-5-2, što nikako nije odgovaralo reprezentativcima.

Afrički sastav poveo je u 16. minuti nakon munjevite kontre, strijelac je bio Badri, a do kraja prvog dijela mogli su voditi i s četiri-pet golova razlike, ali je Simon Sluga bio raspoložen na vratima u svom debiju.

Hrvatska je izjednačila odmah na početku nastavka, Bruno Petković zabio je svoj prvijenac u reprezentativnom dresu, a bio je to prvi udarac domaćina prema suparničkim vratima. Puno bolje izgledala je Hrvatska u nastavku nakon što je Dalić promijenio formaciju u 4-4-2, ali je ipak Tunis postigao gol.

U 70. minuti dosta nes(p)retno odbijanac je pogodio Domagoja Vidu u ruku, poljski arbitar pokazao je na bijelu točku, s koje je Sliti bio siguran protiv Sluge i Tunis je ponovno imao vodstvo.

Do kraja utakmice pokušavali su reprezentativci Hrvatske na sve načine do izjednačenja, ali Tunis se kvalitetno branio i na kraju - obranio.

Bila je to posljednja utakmica svjetskih doprvaka ove sezone nakon koje većina reprezentativaca odlazi na zasluženi odmor. Jedino se Filip Benković, Alen Halilović, Josip Brekalo i Nikola Vlašić vraćaju u U-21 reprezentaciju kojoj slijedi nastup na Europskom U21 prvenstvu.

S druge strane, za Tunis tek dolazi vrhunac sezone, Afrički kup nacija koji će se od 21. lipnja do 19. srpnja održati u Egiptu. Upravo je utakmica protiv svjetskog doprvaka bila jedan od ključnih testova za odabranike francuskog stručnjaka Alaina Giressea. Nakon utakmice u Varaždinu Tunis će imati još jednu pripremnu utakmicu protiv Burundija 17. lipnja, a na prvenstvu će igrati u skupini protiv Angole (24. lipnja), Malija (28. lipnja) i Mauritanije (2. srpnja).

Dalić eksperimentirao u prvom poluvremenu i potpuno promašio pred svojima u Varaždinu

Dalić je otvorio utakmicu u formaciji 3-5-2 s trojicom debitanata u prvom sastavu. Priliku od prve minute dobili su Dario Melnjak, Filip Benković i Simon Sluga. Međutim, prvo poluvrijeme ćemo brzo zaboraviti. I prava je sreća što je Tunis zabio samo jedan pogodak.

Tunis je poveo već u 16. minuti nakon lijepe akcije koju je započeo Wahbi Khazri, nastavio je Youssef Msakni asistiravši Aniceu Badriju, koji pogađa za vodstvo gostiju. Tunis je u 36. minuti imao još jednu sjajnu priliku, no, srećom, Wajdi Kechrida nije iskoristio pogrešku Filipa Benkovića koji se poskliznuo i otvorio rupu u našoj obrani. Samo minutu kasnije vrlo lako je moglo biti i 2:0. Khazri je probio stranu, ali očajno ubacio u kazneni prostor Msakniju koji je bio sam ispred Sluge.

U 43. minuti sijevnula je nova kontra Tunisa. Njihova najveća zvijezda Khazri je imao lijepu priliku, ali je pucao pored gola. U posljednjim trenucima prvog dijela i Haddadi se našao sam ispred Rijekina vratara, no Sluga je obranio.

Nije to dobro izgledalo s trojicom u obrani, bekovi kao da nisu postojali na ovoj utakmici, a gotovo svaka kontra gostiju završavala bi velikom šansom pred hrvatskim vratima.

Promjena u nastavku i daleko bolja Hrvatska pa Vidin peh koji mijenja tijek utakmice

Izbornik Dalić u nastavak je ušao s promjenom, Dejan Lovren ostao je u svlačionici, a Karlo Bartolec krenuo u drugi dio, dok je Hrvatska zaigrala u 4-4-2 sustavu. I odmah je to bolje izgledalo.

Hrvatska je daleko agresivnije i čvršće ušla u nastavak i već u 47. minuti uspjela je izjednačiti. Milan Badelj je sjajno gurnuo loptu Bruni Petkoviću, a napadač Dinama je slomio svog čuvara i zabio u suprotni kut za 1:1. U 53. minuti Pašalić je mogao okrenuti rezultat, no pucao je pored gola.

Tunis je uzvratio u 60. minuti kada je Msakni izašao sam ispred Sluge, no hrvatski vratar je još jednom sjajno reagirao. Osam minuta kasnije Tunis je stigao do novog vodstva. Sliti je pucao, a Vida rukom skrenuo loptu, zbog čega je sudac pokazao na bijelu točku. Sliti je bio siguran za vodstvo 2:1.

Posljednjih 15 minuta igralo se po jakom pljusku koji je pokvario sjajan ugođaj na varaždinskim tribinama, Tunižani su se čvrsto branili, u dva bloka. Hrvatska je jurnula po izjednačenje, ali nije uspjela slomiti gostujuću obranu.

Na kraju, Tunis je zasluženo odnio pobjedu što će im sigurno biti velika motivacija pred početak Afričkog kupa nacija. Ostavili su Hrvatsku i statistički nedorečenu. Gosti su imali veći broj udaraca, pa tako i onih u okvir od Dalićevih izabranika, dok su Hrvatskoj pripali tek korneri i posjed lopte.