ISTRA OPSTALA U PRVOJ HNL Puljani s igračem manje izgubili kod hrabrog Varaždina, ali ispunili cilj

Vjeran Zganec-Rogulja / Pixsell

ISTRA 1961 i sljedeće će sezone igrati u Prvoj HNL. Puljani su, nakon pobjede kod kuće 3:1, izgubili kod Varaždina 1:0 u uzvratu doigravanja za popunu prve lige, ali su s ukupnih 3:2 ispunili cilj i preživjeli. Momčad Darka Raića-Sudara na uzvrat je došla s jasnim planom - obraniti prednost iz prve utakmice. To joj je uspijevalo u prvom poluvremenu, u kojem je domaćin bio bolji, ali bez izglednijih prilika.

Varaždin se žalio na tri situacije. U devetoj minuti vratar Ćorić odnio je loptu i Sačera u šesnaestercu, ali sudac Duje Strukan nije ništa dosudio unatoč protestima igrača domaće ekipe. No to nije sve - Jertec je u 23. minuti nakon kornera šutirao glavom, a lopta pogodila u ruku Jakića u šesnaestercu. Međutim, iako su navijači negodovali, sudac je opet procijenio da nema govora o penalu.

U prvih 45 minuta Droždek je bio najopasniji po goste, ali su njegovi udarci s 20 metara odlazili preko gola.

Ipak, u drugom poluvremenu je i on došao na svoje. Varaždin je od starta nastavka krenuo agresivno naprijed, a Droždek u 55. minuti zabio za vodstvo. Bila je to sjajna polukontra koju je povukao Težak, a Golubar asistirao za Droždeka na lijevoj strani, što ofenzivac Varaždina nije propustio te je pogodio suprotni donji kut.

Novi problemi za umornu Istru stigli su deset minuta kasnije, kada je Zgrablić zaradio drugi žuti karton nakon prekršaja i ostavio svoju momčad s desetoricom do kraja. Krenuo je Varaždin svim silama naprijed, a gosti propustili zicer dvije minute prije crvenog kartona kada je Ottochian izašao pred gol i poslao loptu pored lijeve vratnice.

Domaćin je napadao, pokušavao preko kapetana Jerteca i Droždeka, ali je vratar Ćorić spašavao Puljane koji su na kraju uspjeli obraniti svoj gol.

VARAŽDIN - ISTRA 1961 1:0, prvi susret 1:3

Tijek susreta:

95. minuta - KRAJ! Varaždin je pobijedio s 1:0, a Istra opstala u Prvoj HNL!

90. minuta - Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.

87. minuta - Senić je dobio žuti karton zbog prekršaja.

82. minuta - Antunović umjesto Rocea kod Istre.

79. minuta - Velika prilika za Istru! Bady je šutirao glavom s 10 metara u donji lijevi kut, ali je vratar Varaždina Nevistić odlično obranio i spasio svoju momčad.

78. minuta - Vuk je zamijenio Težaka u Varaždinu.

70. minuta - Vratar gostiju Ćorić spašava Istru svojim intervencijama. Varaždin ide na sve ili ništa.

66. minuta - I Jovičić je dobio žuti karton zbog protesta.

65. minuta - ISTRA S IGRAČEM MANJE! Zgrablić je dobio drugi žuti karton nakon što je prekršajem zaustavio Težaka! Gosti na velikim mukama!

63. KAKVA PRILIKA ZA ISTRU! Kontranapad iz kojeg se Ottochian sjurio prema golu Varaždina, ali je s lijeve strane poslao loptu pored gola! Bila je to prilika utakmice za goste!

62. minuta - Jertec je fantastično šutirao s ruba šesnaesterca, ali je Ćorić čudesno obranio u donjem lijevom kutu i spasio Istru!

62. minuta - Izmjena u Istri - Jakić izlazi, a ulazi Prelčec.

55. minuta - GOOOL za VARAŽDIN! 1:0, strijelac je DOMAGOJ DROŽDEK! Sjajna polukontra domaće momčadi - Težak je dodao do Golubara koji je odlično asistirao na lijevoj strani za Droždeka, a on zabio u suprotni kut za vodstvo! Varaždinu sada treba jedan gol za plasman u Prvu HNL!

54. minuta - Droždek je pokušao s ruba šesnaesterca, ali bez problema za Ćorića.

50. minuta - Jertec je šutirao s više od 20 metara, Ćorić iz drugog pokušaja uhvatio loptu.

47. minuta - Dvije prilike za Varaždin! Bamidele je sjajno prošao s desne strane i šutirao na prvu vratnicu, ali je vratar Ćorić skrenuo loptu u korner. Jertec je ubacio iz kuta, a Droždek glavom poslao loptu preko gola.

46. minuta - Krenulo je drugo poluvrijeme u Varaždinu. Domaćin ima 45 minuta da zabije dva gola za prolaz, a gosti da obrane prednost 3:1 iz prvog dvoboja.

45+1. minuta - Kraj prvog poluvremena. Varaždin je imao više loptu u nogama, napadao, tražio put do mreže gostiju, ali nije uspio stvoriti ozbiljniju priliku. S druge strane, Istra zna što želi - sačuvati prednost od 3:1 iz prvog susreta i to joj je uspjelo u prvom poluvremenu.

42. minuta - Osam tisuća i 153 gledatelja prisutno je na tribinama stadiona u Varaždinu.

41. minuta - Jertec je ubacio iz kornera s desne strane, Sačer prebacio glavom za Čelića koji je šutirao daleko pored gola.

36. minuta - Sačer je odlično prošao, a srušio ga na rubu šesnaesterca Zgabrić, koji je dobio žuti karton, a Varaždin slobodni udarac. Jertec je pokušao, ali je pogodio živi zid.

35. minuta - Droždek je dobro prošao i opalio s 20 metara, ali je ponovno lopta završila preko gola.

26. minuta - Droždek je šutirao iz slobodnog udarca s lijeve strane, ali preko gola.

23. minuta - Nova dvojbena situacija. Jertec je šutirao glavom nakon kornera, lopta pogodila Jakića u ruku (uz tijelo), ali ni ovog puta Strukan nije pokazao na bijelu točku unatoč burnim protestima.

15. minuta - Zgabrića je pogodila lopta u ruku na rubu šesnaesterca, ali sudac Duje Strukan ništa nije dosudio.

9. minuta - Dvojbena situacija u šesnaestercu. Vratar gostiju Ćorić srušio je Sačera, ali je i dirao loptu. Sudac je pokazao da se igra nastavi unatoč protestima domaćih igrača i gledatelja.

6. minuta - Prvi udarac na utakmica, ali je Golubar s 20 metara poslao loptu daleko od gola.

3. minuta - Varaždin je krenuo agresivno od starta, ali je još rano za neke izgledne prilike.

1. minuta - Počela je utakmica u Varaždinu.

VARAŽDIN: Nevistić, Jertec, Čelić, Glavica, Sačer, Drožđek, Senić, Kabiru, Bamidele, Samuel, Ayodeji, Golubar i Težak.

ISTRA: Ćorić, Jovičić, Zgrablić, Prce, Pavić, Jakić, Halilović, Ottochian, Vojnović, Bady i Roce.

Varaždinci su 2012. godine zbog dugovanja prema igračima izbačeni iz HNL-a u najniži rang hrvatskog nogometa, a šest godina kasnije imaju priliku ponovnu zaigrati među prvoligašima.

S druge strane, u prilog im ne ide podatak da su u 14 dvoboja drugoligaša i prvoligaša samo su tri kluba iz druge lige u doigravanju izborila prvu ligu - Inter, Zadar i Međimurje.

Što se tiče prve utakmice, Varaždin je poveo u 10. minuti, a strijelac je bio Drožđek. Varaždinci su do konca prvog poluvremena imali još dvije prigode; Drožđek je pogodio vratnicu, a Golubar gredu. Istra 1961 poravnala je u 55. minuti iz prekida. Ubačaj u kazneni prostor Golubar je pospremio u vlastitu mrežu. Devet minuta kasnije iskusni Vojnović kreirao je preokret i Istrino vodstvo.

Pobjedu pulskog kluba potvrdio je Roce u 88. minuti nakon udarca glavom za konačnih 3:1.