Viceprvaci krenuli s pobjedom: Italija očitala lekciju pritajenom favoritu turnira Belgiji

ITALIJA je slavila s 2:0 protiv Belgije u 1. kolu skupine E Eura u Francuskoj. Aktualnim viceprvacima Europe pobjedu su osigurali Graziano Pelle i Emanuele Giaccherini.

Favoriti čega?

Talijanski mediji danima su strahovali od potopa na otvaranju Eura. Belgija je predstavljena kao "dark horse" turnira, generacija koja će napokon napraviti iskorak u Francuskoj, a na kraju su doživjeli šamar od kojeg će se danima oporavljati. Ono što je sada sasvim sigurno nakon utakmice s Italijom, Marc Wilmots mora napraviti strašan rezultat na Euru ako se i dalje planira zvati belgijskim izbornikom. Antonio Conte, koji nakon Eura preuzima Chelsea, taktički je sjajno odradio utakmicu.

Conte nadigrao Wilmotsa

Odmah na početku utakmice vidjelo se da će Talijani prepustiti inicijativu Belgijcima, koji su krenuli žustro s namjerom da što ranije postignu pogodak. U 9. minuti Nainggolan je zagrijao Buffona i to je bilo to od strašne Belgije.

Talijani su stvorili neprobojni bedem oko svog gola. Belgijci su pokušavali preko bokova, ali bilo je to presporo za talijansku obranu. Čak i one lopte koje bi prošle na peterac pokupili bi sjajni Bonucci i Chiellini. Belgija se okrenula taktici razbijanja bloka šutevima izvana, ali ni to nije naišlo na pozitivnu reakciju. Conte ih je jednostavno ugušio.

Vincent Kompany nedostaje ovoj Belgiji

S druge strane, Talijani su pažljivo i strpljivo gradili svoje napade. Nisu previše srljali kroz sredinu ili se zabijali u belgijski obranu, kao što su to radili njihovi protivnici s druge strane. Jedna takva prilika osvanula je u 32. minuti. Bonucci je preciznom dubinskom loptom pronašao usamljenog Giaccherinija na deset metara od gola. Alderweireld je zaplivao u prazno, a veznjak Italije mirno je poentirao kraj nemoćnog Courtoisa. Mnogi belgijski navijači odmah su se primili za glavu kada su vidjeli reakciju Alderweirelda. Tko zna kako bi ta akcija završila da je u obrani Belgije stajao iskusni Vincent Kompany, koji je zbog ozljede ostao kod kuće.

Obje ekipe podigle su tempo na početku drugog poluvremena. U 52. minuti De Bruyne je povukao dobrih 20 metara, navukao je dvojicu talijanskih braniča na sebe, a zatim dao za slobodnog Lukakua na lijevoj strani. Napadač belgijske reprezentacije vidio je da je Buffon izletio s gol linije pa nije dugo čekao s udarcem, ali nije bio precizan. Lopta je otišla tik kraj desnih rašlji. Dvije minute kasnije, prilika Italije. Pelle se nekako izmigoljio svom čuvaru u petercu te je zahvatio loptu, ali Courtois je sjajno obranio. Belgijski čuvar mreže morao je u još nekoliko navrata spašavati svoju momčad. Wilmots je očajnički vukao poteze s klupe. Izvukao je Nainggolana i Lukakua, ubacio je Mertensa i Origija, ali ništa od toga nije preokrenulo utakmicu u njegovu korist.

Pelle zakucao za tri boda

I onda u sudačkoj nadoknadi belgijska je obrana doživjela totalni raspad sistema. Talijani su jurnuli u kontru, Candreva je ušao u kazneni prostor i pričekao svoje suigrače da se postave na svoja mjesta, a onda je precizno poslužio Pellea koji je efektnim udarcem zakucao loptu u mrežu za prva tri boda u Francuskoj.

Italija u idućem kolu igra protiv Švedske, dok se razbijena Belgija okreće susretu s neugodnom Irskom.

BELGIJA - ITALIJA 0:2

TIJEK UTAKMICE:

93' GOTOVO JE! Italija je pobijedila 2:0!

92' GOOOOOOOOOL! ITALIJA VODI 2:0! Pelle je zakucao za pobjedu .

90' Tri minute nadoknade..

83' Courtois je sada spasio Belgiju. Immobile je poslao loptu pod gredu, ali belgijski je vratar vrhunski obranio njegov udarac!

76' Čovjeku dođe žao kad vidi Belgiju kako se trudi, na sve moguće načine pokušava stvoriti gol šansu, ali nikako im ne ide. Kruže oko obrane, njišu protivnike s lijeve na desnu stranu - nula bodova. Talijani pak strpljivo grade napad, ne srljaju previše prema naprijed, a ako izgube loptu Belgijci završavaju na podu negdje oko centra.

73' Ušao je Origi, izašao je Lukaku. Wilmots pokušava pronaći način kako da probije talijansku obranu.

62' Mijenja i belgijski izbornik; Nainggolan odlazi u svlačionicu, ulazi Mertens.

58' Italija radi prvu promjenu na utakmici. De Sciglio ide van, ulazi Darmian.

55' Hazard s 25 metara ravno u Buffona.

54' ITALIJA PRIJETI! Pelle je nekako izmigolio svom čuvaru u petercu te je zahvatio loptu, ali Courtois brani.

52' PRILIKA ZA BELGIJU! Munjevita kontra Belgije koja je započela na desnoj strani. De Bruyne je povukao dobrih 20 metara, navukao je dvojicu talijanskih braniča na sebe, a zatim dao za slobodnog Lukakua na lijevoj strani. Napadač belgijske reprezentacije vidio je da je Buffon izletio s gol linije pa nije dugo čekao s udarcem, ali nije bio precizan. Lopta je otišla tik kraj gornjeg desnog kuta.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena. Italija vodi 1:0. Ono što nakon prvih 45 minuta možemo zaključiti jest Belgija je daleko od statusa favorita ovog natjecanja. Gotovo ništa nisu pokazali protiv čvrste, pokretne i disciplinirane obrane Italije. Viceprvaci Europe ugušili su Belgijce na 30 metara od svog gola, a uspjeli su naplatiti katastrofalnu pogrešku Alderweirelda u 32. minuti.

40' De Bruyne se spetljao u kaznenom prostoru Italije. Uspio je nekako zahvatiti loptu, ali Talijani su ponovno blokirali.

36' Belgijci su uzdrmani! Pelle je sada bio u sjajnoj prilici, ali belgijski vratar brani.

32' GOOOOOOOOOOL!!!! ITALIJA VODI 1:0! Zabio je Giaccherini! Bonucci je preciznom dubinskom loptom pronašao usamljenog Giaccherinija na deset metara od gola. Alderweireld je zaplivao u prazno, a veznjak Italije mirno je poentirao kraj nemoćnog Courtoisa.

29' Talijani sada kombiniraju pod desnoj strani. Candreva je pokušao probiti bok, ali Vertonghen se dobro postavio. Više manje vodi se bitka na sredini terena, a obje ekipe pokušavaju preko bokova doći u priliku. Razlika je u tome što su Belgijci u nekoliko navrata tukli van kaznenog prostora.

23' Belgijci pokušavaju probiti talijansku obranu šutevima van kaznenog prostora, jer sve što upute u peterac završi u talijanskom posjedu. Lukaku je nemoćan.

16' Belgija je konkretnija i opasnija u uvodu utakmice, ali Talijani kao Talijani - čvrsta i disciplinirana obrana koju je gotovo nemoguće probiti.

15' Lukaku je pokušao s lijeve strane uposliti Hazarda koji je čekao loptu u petercu, ali u posljednji trenutak ukazao se Bonucci koji je presjekao dodavanje.

9' SJAJNA PRILIKA ZA BELGIJU! Belgijci su probili desni bok, Fellaini je spustio loptu na 20 metara Nainggolana koji je silovito iz prve opalio u donji desni kut talijanskog gola. Buffon je uspio nekako odbiti taj udarac.

1' Belgijci su u crvenim, Talijani u bijelim dresovima.

1' Počela je utakmica u Lyonu!

Uoči utakmice:

0' Igrači su na terenu. Prva je na redu talijanska himna "Il Canto degli Italiani", a nakon toga belgijska "Brabanconne".

0' "Drago mi je što otvaramo Euro protiv ekipe kao što je Belgija, koja je jedan od glavnih favorita za osvajanje ovog natjecanja", rekao je Antonio Conte.

"Natjerat će nas da krenemo agresivno i žestoko od prve minute", dodao je Bonucci.

0' 20 minuta do početka utakmice. Aktualni viceprvaci Europe otvaraju turnir protiv ekipe koja slovi za glavnog favorita iz sjene. Belgija ima sjajnu reprezentaciju sastavljenu od prvotimaca engleskih prvoligaša Evertona, Uniteda, Cityja, Chelseaja... S druge strane, kostur momčadi Italije sastoji se od igrača Juventusa.