Juventus opet do trofeja uz veliku pomoć sudaca: Milan teško oštećen

JUVENTUS je bez ozlijeđenog Marija Mandžukića srušio Milan 1:0 u Saudijskoj Arabiji i osvojio rekordni osmi talijanski Superkup. Stara dama se tako osvetila Rossonerima za poraz iz Dohe 2016. nakon penala (posljednji za trofej Milana zabio je Mario Pašalić), a junak je ovog puta postao Cristiano Ronaldo. Portugalac je u 61. minuti pobjegao protivničkoj obrani nakon sjajne duge lopte Miralema Pjanića i glavom iz blizine probio Gianluigija Donnarummu za prvi trofej u sezoni.

Iako je njegova pozicija bila sumnjiva, snimke nakon utakmice pokazale su kako je, ipak, u djeliću sekunde uspio izbjeći zaleđe, iako mu je ruka bila naprijed, ali se ona ne računa u cijeloj priči. Igrači Milana žalili su se sucu Luci Bantiju i tražili da putem VAR-a provjeri tu situaciju, a on je nakon signala iz sobe za videotehnologiju dobio znak da je gol regularan. I, čini se, donio pravu odluku.

Međutim, Banti je svojim odlukama prije i poslije Ronaldova gola izazvao bijes u Milanu, ali i u većem dijelu nogometne Italije, koja smatra da je mogao i morao bolje.

"I za najmanji kontakt smo dobivali žute kartone. Nije bio isti kriterij i kao kapetan nisam ni mogao razgovarati sa sucem, iako sam pokušavao. Prema svima se ophodimo s poštovanjem, pa isto tako tražimo i poštovanje prema nama. Ovo je sve iritantno", rekao je nakon meča kapetan Milana Alessio Romagnoli, a suce je poslije završetka dvoboja verbalno napao Gonzalo Higuain, koji je inače u prvenstvenom derbiju protiv bivšeg Juvea isključen zbog protesta te je suspendiran na dvije utakmice.

Najprije je njegov pomoćnik u 33. minuti podignuo zastavicu, iako zaleđa Patricka Cutronea nije bilo. Napadač Milana sjurio se s lijeve strane sam pred vratara Juventusa, ali je taj napad prekinut. U Italiji se čude kako je to moguće ako se zna da suci imaju VAR te da im se savjetuje da, ako nisu sigurni, dopuste da se napad završi pa naknadno provjere cijelu situaciju. Ipak, to nije bio slučaj u Superkupu.

U drugom poluvremenu braniča Cristiana Zapatu lopta je pogodila u lijevu ruku nakon pokušaja ubačaja Ronalda s lijeve strane šesnaesterca. No, u pitanju je bila blizina, a i ruka Kolumbijca je bila u prirodnom položaju, pa suci za takve situacije (više) ne pokazuju na bijelu točku.

U 71. minuti Blaise Matuidi je žestoko, otvorenom kopačkom, startao na Davidea Calabrija kod aut-linije. Francuz je nagazio desnog beka Milana po desnoj nozi, za što je Banti dosudio tek prekršaj, a veznjak Juvea prošao je i bez žutog kartona. No, svega tri minute kasnije Franck Kessie je neoprezno, identično kao i Matuidi, startao na Emrea Cana, a sudac utakmice pozvao VAR i nakon toga mu pokazao - direktni crveni karton.

Momčad Gennara Gattusa od tog je trenutka potonula, pa Juve nije imao previše problema obraniti vodstvo i osvojiti trofej, iako je u 88. minuti još jedna situacija izazvala lavinu polemika. Nakon centaršuta s desne strane na prvu vratnicu, Emre Can je, ne dodirujući loptu, srušio Andreu Contija u šesnaestercu. No, Banti nije zatražio ni pregled videosnimke, iako su ga igrači Milana doslovce molili da to učini.

"Ne mogu vjerovati da se sudac nije barem pozvao na VAR. Iz mog iskustva čini mi se da je to bio penal za Milan. Emre Can je srušio Contija, a pritom ni u jednom trenutku nije stigao do lopte", analiza je bivšeg talijanskog suca Graziana Cesarija, koji je od 1990. do 2002. sudio u Serie A, a od 1992. do kraja karijere bio na listi FIFA-inih sudaca.

"Bila je to sumnjiva situacija kod prekršaja nad Contijem i mogućeg penala. No, sudac nije ni želio provjeriti tu situaciju putem VAR-a, već mi je rekao da nema penala i to je to", otkrio je Romagnoli razgovor sa sucem.

Naravno, u Italiji ovog jutra svi mediji pišu o toj utakmici i sudačkim odlukama. Zanimljivo, tko god od većih klubova igra protiv Juventusa, konstantno se žali na suđenje i neravnopravni tretman. Mnogi tvrde kako klub iz Torina ponovno ima veliku sudačku pomoć, zbog čega je i bio izbačen u drugu ligu 2006. poslije afere Calciopoli s namještanjem utakmica, ali Juve nastavlja osvajati trofeje i dominirati Italijom.

"Ne želim govoriti o sucima. Ni prije, ni sada, ni nikad. Sve što mogu reći je da je Banti zajedno sa svojim suradnicima odradio fantastičan posao", naglasio je trener Juventusa Massimiliano Allegri, za kojeg talijanski mediji inače pišu kako je jako dobar prijatelj sa spomenutim sucem.