Kako je zvijezda Uniteda natjerala britanskog premijera da nahrani 1,3 milijuna djece
BRITANSKI premijer Boris Johnson popustio je pred pritiscima 22-godišnjeg Marcusa Rashforda i odlučio je pomoći 1,3 milijuna britanske djece koja žive u siromašnim obiteljima.
Mlada zvijezda Manchester Uniteda zadnjih je tjedana vršila golemi pritisak na vladu da pomogne socijalno ugroženoj djeci tijekom školskih praznika, a jučer je objavila otvoreno pismo svim zastupnicima u parlamentu moleći od njih pomoć.
"U Engleskoj je 200.000 najugroženije djece. Ima ih toliko da biste s njima mogli dvaput napuniti Wembley. Baš me zanima hoće li oni, ako će imati sreće kao ja da zaigraju za reprezentaciju, moći s ponosom navući naš dres i pjevati englesku himnu. Prije deset godina i ja sam bio jedan od te djece i da nisam ovdje gdje jesam, vjerojatno nikad ne biste čuli moju priču. Ovo ne treba biti politička odluka, ovo je pitanje humanosti. Svi bismo se trebali pogledati u ogledalo i pitati se jesmo li dovoljno napravili za one kojima je naša pomoć najpotrebnija. Valjda se slažemo da nijedno dijete ne bi trebalo biti gladno", napisao je, između ostalog, Rashford u svojem pismu koje je podijeljeno 150.000 puta.
Dan kasnije Boris Johnson je popustio.
Ekonomska kriza najjače je pogodila one najsiromašnije, a postojala je opasnost da roditelji spomenute djece tijekom ljetnih praznika neće imati novca za hranu budući da su se njihova djeca hranila u školi.
Škotska i velška vlada najavile su da će i tijekom ljeta financirati takvu djecu, no engleska vlada je rekla da se besplatni obroci ukidaju s krajem školske godine. Kad je to čuo, Rashford i njegovih 2,7 milijuna followera na društvenim mrežama pokrenuli su veliku kampanju da vlada promijeni odluku i pomogne ugroženim obiteljima.
Vlada isprva ignorirala njegovu inicijativu
Johnsonova vlada se prvo oglušila na njihov apel, a onda ga i odbila. No Johnson je promijenio mišljenje i najavio je da će 1,3 milijuna djece dobiti vaučere od 15 funti tjedno za hranu tijekom ljetnih praznika. To će državu stajati oko 120 milijuna funti.
I dok su neki drugi nogometaši tijekom pauze zbog koronavirusa kukali kako ne mogu izaći iz svojih milijunskih vila i kako im je teško, Rashford je pauzu iskoristio za društveni angažman. Kroz udrugu FareShare je prikupio 20 milijuna funti za pomoć socijalno ugroženim obiteljima koje su bile teško pogođene krizom zbog koronavirusa.
Stalno je tvitao o ovakvim problemima, a njegovi komentari uskoro su zapeli za oko političarima, osobito članovima oporbe. Laburisti, torijevci i ostale stranke podržali su njegovu inicijativu.
"Kad se probudite i istuširate se, zastanite na sekundu i prisjetite se roditelja koji nemaju novca da plate vodu pa im je ona isključena. Kad upalite kuhalo za kavu, sjetite se roditelja kojima je struja isključena jer su ostali bez posla u krizi i ne mogu platiti struju. A kad otvorite hladnjak i izvadite mlijeko, sjetite se da je među nama 200.000 djece koja doslovno nemaju što jesti. Sjetite se da se ta djeca jutros pitaju 'zašto?'", samo je jedan od serije tvitova koje je Rashford objavio.
Iako zarađuje 200.000 funti, Rashford jako dobro zna kako je to biti gladan u djetinjstvu. Dok je išao u osnovnu školu, jedini obrok do kasno navečer bio mu je onaj u školi. Morao je čekati mamu da se vrati s posla iza 19 sati i tek tad bi dobio večeru jer mu mama nije mogla ostaviti novac za užinu tijekom dana.
Manchester United ga je uzeo u svoju akademiju kad je imao 11 godina, godinu dana ranije nego što je to uobičajeno jer je bio pothranjen.
Nakon što je objavljeno da je Johnson najavio da će ipak pomoći gladnoj djeci, Rashford je na Twitteru napisao:
"Vidite li što možemo kad se držimo zajedno."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati