Kralj je mrtav, živio kralj: Rafa Nadal osvojio Wimbledon!

IAKO je izgledalo da ćemo pobjednika Wimbledona saznati tek sutra, kiša se ipak smilovala na vrijeme da se meč završi, a Rafa Nadal okrunjen je novim vladarom All England Cluba.

Nakon četiri sata igre, u epskom meču koji je već proglašen mečem stoljeća, Rafael Nadal je pobijedio Rogera Federera 6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7. Završen je tako Federerov impresivan niz pobjeda na travi koji je trajao šest godina i 65 mečeva; otkad ga je 2002. u prvom kolu Wimbledona izbacio Mario Ančić.

Meč je najprije kasnio zbog kiše, a kada je napokon počeo nebo iznad All England Cluba nije dozvolilo da se završi u komadu. U prvom setu Nadal je uzeo servis Federeru pri rezultatu 1:1 i zadržao je svoj servis do kraja. U drugom setu Federer je pri vodstvu 1:0 breaknuo Nadala. Federer je vodio 4:1 kada španjolski tenisač radi nevjerojatan preokret i s pet gemova u nizu osvaja i drugi set i dovodi Švicarca na prag poraza.

Treći set bio je prepun break prilika s obje strane, ali niti jedan tenisač nije do rezultata 5:4 za Federera gubio svoj servis. Nebo se tada spustilo iznad Londona i sudac je morao prekinuti susret.

Meč je pri put nastavljen nešto iza 19 sati, a prvi igrač svijeta na najbolji je način iskoristio pauzu te je ubrzo došao do seta nakon trinaeste igre. U četvrtom setu tenisači su opet stigli do 6:6. Španjolac relativno lako dolazi do 5:2 uz dva svoja servisa, ali se kralj svjetskog tenisa još jednom vraća i sa 9:7 poravnava ukupni rezultat na 2:2.

Kiša je još jednom prekinula susret kod 2:2 u petom i bilo je pitanje hoće li večeras biti dovršen, ali kiša se smilovala. Kad je, nakon iscrpljujućeg meča, Nadal i u posljednjem setu uspio oduzeti Federerov servis, svjetski broj jedan više nije smogao snage za preokret.

Federer je imao priliku za pobjedu u osmom gemu petog seta kad je Nadal spasio break loptu, no nakon toga Španjolac je bio dominantniji. Federer je morao spašavati dvije break lopte u 11. gemu i još tri u 15. gemu, ali na kraju je ipak popustio te je Nadal poveo 8-7, a zatim i servisom zaključio meč.

Nadal treći Španjolac s naslovom u Wimbledonu

Manolo Santana osvojio je Wimbledon 1966. godine pobijedivši u finalu američkog tenisača Denisa Ralstona 6-4, 11-9, 6-4.

Točno 42 godine kasnije Rafael Nadal donio je Španjolskoj novi naslov u muškom turnira londonskog Grand Slama.

Drugi je Španjolac u povijesti s naslovom na travi All England Cluba, te treći ako se u obzir uzme naslov Conchite Martinez nad Martinom Navratilovom 1994. godine.