Kuže ostao za pogodak "prekratak"

ELVIS SCORIJA mladi je trener koji definitivno ima nos za kup utakmice. Nakon što do finala doveo naprije Uljanik, potom praktički i Rijeku dvije godine zaredom, ove je godine to učinio sa Slaven Belupom, čime je potvrdio povijesni uspjeh malog koprivničkog kluba...

Josip Kuže u polufinalnom je uzvratu tražio prvu pobjedu, otkako je na klupi Riječana zamijenio Milivoja Bračuna. Njegov predsjednik Robert Ježić tražio je spas sezone, nakon golemog posrtaja u prvenstvu. No, obojica su ostala kratkih rukava. Iako su nakon 70. minuta igre za Slavenom zaostajali čak tri pogotka (11. Vručina, 33. Kristić, 59. Mumlek), preko Sharbinijna (73.) i Ivanova (81.) Rijeka se vratila u igru.

Nedostajao je svega jedan pogodak, 3:3 bilo je rezultat koji bi Rijeku odveo u finale, obzirom na mršavih 0:0 iz prve utakmice na Kantridi. No, u samom finišu nedostajalo je snage, ideje i vremena, a Josip Kuže nakon isključenja u Čakovcu prošlog vikenda, ponovio je isti scenarij, stalno se sukobljavajući s četvrtim sucem. Hrabra momčad iz Koprivnice tako je nakon povijesnog polufinala otišla korak dalje, do finala Hrvatskog nogometnog kupa, gdje će čekati Hajduk ili Dinamo...

Slaven Belupo - Rijeka  3:2

Prvo poluvrijeme:

Domaći su nogometaši došli do prve veće prigode na utakmici, nakon što je Dalibor Starčević u 7. minuti grubo pokosio Vručinu (zaradivši pri tom i žuti karton), nakon čega je varaždinski sudac Novak pokazao na slobodan udarac na nekih 20-ak metara, ali dosta iskosa u odnosu na vrata Dragana Žilića. Nakon ubačaja u kazneni prostor, Poldrugač je najviši u skoku, no njegov udarac s 4 metra ipak nije pronašao put do mreže Riječana.

Već u 11. minuti sjajni mladi reprezentativac i udarni igrač Slavena Bojan Vručina dovodi svoju momčad u vodstvo! Bošnjak je ubacio s desne strane, lopta je preletjela dvojicu Riječana, a Vručina ne propušta kazniti tu konfuznost protivničke obrane i time razveseliti navijače Koprivničana.

Josip Kuže odmah reagira; uvodi brzonogog Igora Novakovića i mijenja dosadašnjih 4-4-2 u "McClarenovsku" formaciju 3-5-2. U igri se kasnije umjesto startera Nina Bulea našao Bugarin Ivanov. Rijeka logično pritišće, a najveća prilika stiže u 25. minuti, kada Hrvoje Štrok s nekih deset metara udaljenosti puca ravno u makedonskog vratara Nikoloskog.

Riskantna igra Kužeu se ipak nije isplatila, obzirom da je Slaven Belupo do kraja poluvremena povećao vodstvo na 2:0. U 33. minuti lijevi stoper domaćina Kritsić dohvatio je Mumlekov ubačaj s desne strane, te iz prve prekrasnim volejom s deset metara zakucao loptu u Žilićevu mrežu. Iako Rijeka praktički nije nadigrana, Koprivničani su od tri stvorene konkretizirali dvije prilike i još se više približili ulasku u finale.

Rijeka je umalo doživjela potpuni debakl u posljednjim sekundama prvog dijela, kada je Vručina (pod prekšrajem Danijela Šarića) sa 17 metara opalio silovito, ali ne i dovoljno precizno.

Drugo poluvrijeme:

Otpočelo je slično kao i prvoj dionici; slobodnjak za domaće izveo je Mumlek, ali lopta odlazi pored gola. Ivanov uzvraća na drugoj strani, u 51. minuti pogađa vratnicu! Nakon kornera, Linić pokušava glavom, Rijeka se evidentno budi, ali ne uspijeva zabiti pogodak koji bi zakomplicirao situaciju u Koprivnici, obzirom je prva utakmica na Kantridi okončana s mršavih 0:0.

U 58. minuti novi problemi za goste; Budicin ruši Vručinu u kaznenom prostoru, a sudac Novak bez razmišljanja pokazuje na bijelu točku. Miljenko Mumlek pogađa za visokih 3:0 i praktički uvodi Slaven Belupo u finale!

Rijeka je preko Linića, koji je probio desnu stranu, i Sharbinija koji je odlično prihvatio njegovu loptu, ipak uspjela postići počasni pogodak, u 73. minuti. Posljednjih 20 minuta Kuže je priliku dao i Španjolcu Tonitu.

Do velikog preokreta, devet minuta prije isteka regularnog vremena, Ivanov zabija za 2:3 i režira dramatičnu završnicu! Naime, rezultat 3:3 u finale bi odveo momčad Josipa Kužea!

Rijeka je sve snage uložila u napad, ali je u ključnim trenucima ponovo ostala bez Kužea, koji je isključen zbog izlaska iz granica dopuštenog prostora kretanja, kao i zbog stalnih prigovora upućenih četvrtom sucu.