Otkrivena ogromna cifra koju je United platio za dovođenje i otkaz Amorimu
RUBEN AMORIM dobio je otkaz na klupi Manchester Uniteda nakon samo 14 mjeseci, a cijeli posao angažmana i prijevremenog raskida ugovora koštao je klub gotovo 32 milijuna eura. Portugalac je u ponedjeljak pozvan u trening-centar Carrington gdje su mu izvršni direktor Omar Berrada i sportski direktor Jason Wilcox uručili otkaz nakon sukoba s vodstvom kluba, piše Daily Mail.
Cijena neuspješne epizode
Samo otpremnina za Amorima iznosi 10 milijuna eura, čime je ukupan trošak njegovog boravka na Old Traffordu dosegao vrtoglavih 32 milijuna eura. Podsjetimo, United je u listopadu 2024. platio 9.5 milijuna eura odštete lisabonskom Sportingu kako bi ga doveo, uz dodatnih milijun eura za prijevremeni početak rada. Godišnja plaća iznosila mu je 7.5 milijuna eura, pa otpremnina za ostatak ugovora koji je vrijedio do lipnja 2027. iznosi nešto više od 11.5 milijuna eura. Klub će također morati isplatiti i peteročlani stručni stožer koji je stigao s njim iz Portugala.
Sukob oko taktike i kap koja je prelila čašu
Amorimov mandat ostat će upamćen po lošim rezultatima. Vodio je momčad u drugoj polovici najgore sezone kluba u više od pola stoljeća, a United je propustio europska natjecanja tek drugi put u 35 godina. Ostvario je samo 25 pobjeda u 63 utakmice, što predstavlja najgori postotak pobjeda i najniži prosjek bodova po utakmici u eri Premier lige. Odlazi dok je United šesti na ljestvici.
Njegovom padu presudila je tvrdoglavost i nespremnost na kompromis oko preferiranog sustava s tri središnja braniča, što ga je dovelo u izravan sukob s nadređenima. Odluka o smjeni donesena još u petak, dva dana prije remija 1:1 protiv Leedsa.
Presuda je uslijedila nakon sastanka Amorima i Wilcoxa poslije remija protiv posljednjeplasiranog Wolvesa prošlog utorka - utakmice u kojoj se Amorim ponovno vratio na sustav s tri braniča.
Amorimu je rečeno da je momčad, pojačana ljetnim prinovama vrijednim 250 milijuna funti, dovoljno dobra da joj se ukaže povjerenje i da je sposobna igrati ofenzivniji nogomet.
Čini se da poruka nije naišla na razumijevanje, već je izazvala bijesan odgovor portugalskog trenera, koji je nakon toga na konferenciji za medije davao prikrivene komentare o problemima s vodstvom, a izvanredan ispad nakon utakmice s Leedsom samo je zapečatio njegovu sudbinu.
Tko će voditi Crvene vragove?
Momčad će u srijedu navečer na gostovanju kod Burnleya voditi trener U-18 momčadi Darren Fletcher kao privremeno rješenje. United planira imenovati privremenog menadžera do kraja sezone, a među prvim kandidatima spominju se Fletcherov bivši suigrač Michael Carrick, koji je već vodio momčad u tri utakmice 2021., te bivši menadžer Ole Gunnar Solskjaer.
Imenovanje privremenog trenera do ljeta dalo bi klubu vremena za procjenu i odabir stalnog rješenja, s obzirom na to da bi vrhunski treneri poput Thomasa Tuchela i Carla Ancelottija mogli biti dostupni nakon Svjetskog prvenstva.
Stav uprave: "Nije bilo napretka"
Odluka o smjeni donesena je uz punu podršku uprave i manjinskog vlasnika Sir Jima Ratcliffea. Izvori iz kluba navode da nisu vidjeli "dovoljno znakova evolucije ili napretka" te da su smijenili Amorima kako bi momčadi pružili najbolju priliku za ostvarenje ciljeva ove sezone.
Četrdesetogodišnjak se žalio na svoju ulogu glavnog trenera, no upućeni tvrde da je pristao raditi unutar zadanog sustava i da mu je pružena nepokolebljiva podrška. Amorim je također aludirao na nedostatak podrške u tekućem prijelaznom roku. Izvori iz kluba kažu da, iako postoji prostor za poslovanje, United je ciljao ljeto za idući veliki val pojačanja, s čime se i sam trener složio.