NFL

Počeo NFL Wild Card vikend, rezultati su zanimljivi

PRVI vikend u siječnju najčešće označava i početak NFL doigravanja. Nakon 256 utakmica regularne sezone, odnosno 16 odigranih utakmica u 17 kola po ekipi, jedna od najkraćih regularnih sezona u profesionalnom sportu ulazi u najkraće doigravanje u američkom sportu.

Svega deset utakmica odigra se u play-offu jedine američke lige koja nema sistem natjecanja na serije do tri ili četiri pobjede. Razlog je poprilično jednostavan. Intenzitet i postavka igre jednostavno bi u seriji na četiri dobivene sa sobom vukli barem trideset ozlijeđenih igrača po ekipi, pa bi za preživjeti tri serije i veliko finale (po uzoru na, recimo, NBA ligu) u svakoj ekipi trebalo biti 200 igrača.

Ovako se, s 53 igrača na rosteru i igranja na jednu pobjedu, otvaraju mnoge mogućnosti za velika iznenađenja. Primjerice, Barcelona u sezoni može izgubiti jednu utakmicu od Girone, ali seriju na četiri pobjede nema apsolutno nikakve šanse izgubiti jer se većim brojem utakmica smanjuje šansa za iznenađenje.

Prvi krug NFL doigravanja, poznat i kao wild card utakmice, tradicionalno spaja treću i šestu ekipu koja ulazi u doigravanje, te četvrtu i petu, iz svake konferencije. Sistem je poprilično jednostavan. Šest ekipa ulazi u doigravanje, četiri osvajača divizija (Sjever, Jug, Istok i Zapad) uz dvije wild card ekipe u svakoj konferenciji koje neovisno o omjeru zauzimaju 5. i 6. mjesto. Primjerice, ekipa A u diviziji Jug ima 12 pobjeda, ekipa B ima 11, no kako je ekipa A osvajač divizije to ekipu B smješta na mjesto broj 5 čak i ako osvajači ostalih divizija imaju manje pobjeda.

Sinoć su odigrane prve dvije utakmice wild card vikenda, a rezultati su poprilično zanimljivi.

Houston Texans (AFC #3) – Indianapolis Colts (AFC #6) 7:21

Divizijski rivali koji godišnje igraju dvaput u sezoni susreli su se i treći put - u doigravanju. Od samoga raspleta regularne sezone bilo je jasno kako će upravo ova utakmica završiti u najranijem subotnjem terminu jer je najneatraktivnija utakmica vikenda. Inače, ove su sezone obje ekipe upisale po gostujuću pobjedu s tri razlike i za očekivati je bilo da će i ova utakmica biti neizvjesna do samoga kraja.

Houston je posljednjih sezona stalno bio u vrhu divizije, predvođen odličnom obranom koja je dugi niz sezona u samome vrhu po kvaliteti. Ono što im je godinama nedostajalo bio je napad koji će pratiti uspjehe obrane, a ove se godine konačno činilo kako bi mogli spojiti te dvije komponente u uspjeh koji najmlađa franšiza u ligi nikada nije iskusila - nastup u Super Bowlu.

Indianapolis Colts ekipa su koja je posljednjih 20 godina sinonim za kvalitetan napad predvođen vrhunskim quarterbackom. Od Peytona Manninga do njegovog nasljednika Andrewa Lucka ekipa je uspjehe gradila na napadačkoj strani terena, a u pojedinim godinama je obrana pri kvalitativnom vrhu dva puta gurnula Coltse u Super Bowl u drugoj polovici nultih.

Houston je kao trećeplasirana ekipa imao prednost domaćeg terena u ovome susretu što je često presudan faktor u doigravanju. Samo tri ekipe u povijesti uspjele su slaviti u tri gostujuće utakmice kroz konferenciju i uzeti Super Bowl. Tri od 52 pobjednika Super Bowla. Ako ste #6, slabe su šanse da ćete otići do kraja.

Indianapolis je prvi dobio loptu te je nakon nešto više od četiri minute preko Erica Ebrona uspio staviti prve poene na susretu. Tight end Coltsa u regularnoj je sezoni uhvatio 13 touchdowna čime je bio drugi u NFL-u iza Antonija Browna s 15. Do kraja prve četvrtine Coltsi su uspjeli još jednom pronaći put do end zone preko Marlona Macka koji je u susretu imao 24 probijanja za 148 jarda što je rekord Coltsa u doigravanju. Kao ekipa su prvi put u povijesti imali više od 200 jarda probijanjem.

Do kraja prvog poluvremena uspjeli su otići na 21:0 i staviti susret pod kontrolu. Texansi su tek uspjeli smanjiti na konačnih 21:7 preko Kekeja Couteeja 11 minuta prije kraja susreta te tako barem malo uljepšati dojam. Ofenzivna linija Coltsa, koja je prošlih sezona bila jedna od lošijih, ove godine napravila je nevjerojatan zaokret dolaskom dva rookieja koji su liniju od propusne pretvorili u Kineski zid. Najveća snaga obrane Texansa, pritisak na quarterbacka, time je potpuno izbrisana. JJ Watt i Jadeveon Clowney spadaju u samu elitu pass rushera, no sinoć su ostali praznih džepova. Luck je još jednom imao besprijekornu zaštitu i mogao je u miru provoditi plan Franka Reicha.

Kako je pravilo da prvi nositelj mora ići na najslabijeg preostalog nositelja, Indianapolis sljedeći vikend gostuje na Arrowheadu u Kansas Cityju gdje će igrati protiv Chiefsa, čiji je napad ipak nekoliko razina iznad onog Texansa.

Embed from Getty Images

Dallas Cowboys (NFC #4) – Seattle Seahawks (NFC #5) 24:22

Dallas Cowboys su sredinom devedesetih uzeli tri naslova, no već 23 godine čekaju na novi nastup u završnoj utakmici sezone. Prva sportska ekipa koja je prešla vrijednost od četiri milijarde dolara usprkos manjku uspjeha na terenu ruši sve rekorde na financijskom polju, a njihovi mnogobrojni navijači iz godine u godinu iščekuju povratak na sportski tron.

S druge strane, navijači Seahawksa u ovome desetljeću proživljavaju najljepše sportske uspjehe franšize. Dva uzastopna Super Bowl nastupa uz jedan prsten svrstavaju Seahawkse u sam vrh najuspješnijih NFL ekipa u posljednje vrijeme.

Prije početka susreta nije bilo teško uočiti kako ove ekipe imaju dosta sličnosti u igri. Obje ekipe temelje svoj napad na igri probijanja, iako Dallas voli ponekad zanemariti Ezekiela Elliotta i dati loptu u ruke Daka Prescotta, što često i nije najsretnije rješenje. Prescott je odigrao jednu od najboljih rookie QB sezona u povijesti, ali posljednje dvije godine vidi se koliko ovisi o Elliottu i ofenzivnoj liniji.

Seattle je prije nekoliko sezona napravio zaokret od 180 stupnjeva prebacivši fokus ekipe s Legion of Booma, tj. njihove obrane o čijoj čvrstoći sve govori taj nadimak, na Russella Wilsona koji je s godinama izrastao u jednog od najkompletnijih quarterbackova lige. U početku karijere bio je dosta sličan trenutnom Daku Prescottu, no razumijevanje pozicije, izrazito jaka ruka za konstituciju i mirnoća učinile su ga franšiznim quarterbackom.

Susret je započeo dobro za Dallas i prvi napad završili su s tri poena. Nedugo nakon toga dogodio se najgori trenutak dana kada se sredinom prve četvrtine noga Allena Hurnsa savinula pod neprirodnim kutom i zaključila sezonu hvatača Cowboysa kojega su morali iznijeti s terena. Seattle je do kraja poluvremena uspio staviti šest poena iz dva pogođena field goala Janikowskog, dok je rookie Michael Gallup dvadesetak sekundi prije kraja uhvatio prvi touchdown na susretu. S istekom vremena Janikowski je promašio za smanjenje rezultata s 57 jarda.

Drugo poluvrijeme donijelo nam je nešto bolje napadačko izdanje Seahawksa koji su drugi put na susretu poveli probijanjem Russella Wilsona pred sam kraj treće dionice. No Ezekiel Elliott vratio je Cowboyse u vodstvo početkom posljednje četvrtine, a dvije minute prije kraja Dak Prescott ga je povećao na deset poena razlike, stavivši time Seattle izvan dosega. Na koncu je Wilson uspio samo smanjiti rezultat na dva razlike čime se otvorilo pitanje nisu li Seahawks i ranije trebali dati loptu u ruke svojem najboljem igraču i odustati od plana igre koji očito nije funkcionirao.

Seahawks su regularnu sezonu završili kao najbolji napad po zemlji u ligi sa 160 jarda po susretu. U wild card utakmici osvojili su samo 73 jarda. Cowboysi su u prosjeku bili na 123 jarda iako su u važnim trenucima prečesto davali loptu u ruke Prescottu umjesto Elliottu. Zeke je teret ponio na svojim leđima i s 26 probijanja uz 137 jarda dovukao Cowboyse do pobjede i ulaska u polufinale konferencije. Ako Chicago slavi protiv Philadelphije, idu u New Orleans kod Saintsa, a slavi li Philadelphia, idu u Los Angeles kod Ramsa.