Zašto je nepoznati talijanski petoligaš dobio čudesan stadion od 62 milijuna eura?
TALIJANSKI petoligaš Taranto dobio je novi stadion s 20 tisuća sjedalica nakon što je njegov stari dom obnovljen i rekonstruiran u projektu vrijednom 62 milijuna eura. Stadion je zadržao ime Erasmo Iacovone, koje od 1978. godine nosi u čast prerano preminulog Tarantova napadača, a radovi su izvedeni uoči Mediteranskih igara. Svečano otvorenje zakazano je za 31. kolovoza, na dan početka tog natjecanja.
Stadion engleskog tipa
Obnovljeni Iacovone dobio je moderan izgled, karakterističan za nove stadione u Europi i Sjevernoj Americi, pa se klub iz pete lige sada može pohvaliti jednim od najsuvremenijih nogometnih zdanja u Italiji. Stadion je zamišljen po uzoru na objekte "engleskog tipa": uklonjen je nekadašnji jarak oko igrališta, tribine su približene terenu na otprilike sedam metara, a promijenjen je i njihov nagib kako bi se poboljšala vidljivost sa svakog mjesta.
Sve tribine bit će natkrivene čeličnom konstrukcijom. Vanjski izgled stadiona trebao bi podsjećati na morske valove, kao poveznica s pomorskom tradicijom Taranta, a predviđena su i dva velika ekrana, novi sustavi rasvjete i ozvučenja te prostori za medije, goste i kontrolu sigurnosti.
Prema pojašnjenju strukture koja vodi projekt, stadion će biti UEFA-ine treće kategorije.
Taranto nikad nije igrao u prvoj ligi
Taranto je grad na jugu Italije i središte je istoimene pokrajine. Ima oko 180 tisuća stanovnika i njegov klub Taranto Calcio nije poznat po velikim nogometnim uspjesima. Osnovan je 1927. godine.
Nikad nije igrao u prvoj ligi, odnosno talijanskoj Serie A. Najviši doseg mu je bio druga liga (Serie B), no od 1993. godine nastupa u nižim ligama. Taranto Calcio prošlu je sezonu završio na trećem mjestu pete lige i ušao u doigravanje za ligu više. Dogurao je do finala, ali je izgubio od Gladiatora.
Predsjednik UEFA-e kritizirao je talijansku infrastrukturu
Aleksander Čeferin nedavno je govorio kako bi Italija trebala imati puno bolje stadione. "Mislim da je infrastruktura talijanskog nogometa sramotna", rekao je predsjednik UEFA-e, pa dodao: "Vi ste jedna od najvećih nogometnih nacija, osvojili ste svjetska i europska prvenstva i Lige prvaka, ali u isto vrijeme, među velikim zemljama, imate uvjerljivo najgoru infrastrukturu.
Iskreno, pomalo sam umoran od tih rasprava o talijanskoj infrastrukturi jer stalno slušamo samo riječi. Nadam se da će Italija nešto poduzeti. Klubovima je potrebna pomoć vlade, lokalnih vlasti, pa čak i privatnih investitora. Vrijeme je za djelovanje, jer situacija je vrlo loša", rekao je Čeferin.
Što su Mediteranske igre?
Mediteranske igre su natjecanje u više sportova između država koje izlaze na Sredozemno more. Održavaju se svake četiri godine, po uzoru na Olimpijske igre, a na njima sudjeluju sportaši iz Europe, Afrike i Azije. Prve Mediteranske igre održane su 1951. u Aleksandriji (Egipat), a danas na njima nastupa 26 nacionalnih olimpijskih odbora.
Njihova je posebnost što okupljaju isključivo mediteranske zemlje – od Hrvatske, Italije, Španjolske i Francuske, preko Grčke i Turske, do Egipta, Alžira, Tunisa i Maroka. Za mnoge sportaše Igre predstavljaju važnu stepenicu prema europskim i svjetskim prvenstvima te Olimpijskim igrama.
Ovogodišnje, 20. Mediteranske igre, održavaju se od 21. kolovoza do 3. rujna 2026. u Tarantu. Natjecanja će se održavati u Tarantu i više od dvadeset gradova regije Apulije, uz sudjelovanje više od 4.000 sportaša iz 26 država.
Za Taranto su ove Igre puno više od sportskog događaja. One predstavljaju najveći javni razvojni projekt u posljednjih nekoliko desetljeća. Osim sportskih objekata, uređuju se prometnice, obala i javni prostori, a cilj je da grad nakon Igara dobije modernu infrastrukturu koja će služiti lokalnim klubovima i stanovnicima.