Top transferi: Pjanić se vraća iz mirovine. Real pronašao novog vođu
TRAJE zimski prijelazni rok u najjačim nogometnim ligama na svijetu. U većini tih liga transferi se mogu obavljati do 2. veljače. Najzanimljivije vijesti i glasine u zimskom prijelaznom roku na nogometnom tržištu pratite uživo u tekstualnom prijenosu na Indexu.
Marokanski napadač Youssef En-Nesyri na odlasku je iz Fenerbahčea. Ima ponude od Juventusa i Seville, ali još nijednu nije prihvatio. Prema nekim izvorima Juventus i Fenerbahče su se dogovorili za transfer, ali čeka se odluka igrača. Ove je sezone En-Nesyri zabio osam golova u 25 nastupa.
Ofenzivac Fulhama Harry Wilson zabio je svoj već osmi gol u Premier ligi ove sezone. Wilson je na radaru mnogih jačih klubova od Fulhama, ali trener Marco Silva želi ga zadržati što je dulje moguće.
"Borimo se da ga zadržimo. Neće biti lako. Što više zabija, više ga klubova želi. Ovo je biznis. Ali znam da je sretan tu kod nas i da uživa", izjavio je Silva nakon pobjede 2:1 protiv Brightona.
Fulham želi dovesti 22-godišnjeg američkog napadača Ricarda Pepija iz PSV-a. Perišićev suigrač zabio je ove sezone 11 golova. Fabrizio Romano javlja da je klub iz Premier lige ponudio 32 milijuna eura Nizozemcima.
Trenera Tottenhama Thomasa Franka novinari su pitali za potencijalan transfer Andya Robertsona iz Liverpoola. Odgovorio je: "Ne pričam nikad o igračima koji nisu u klubu. Osim o Ronaldu i Messiju. Tako da nemam komentara."
Roma je službeno objavila potpis trećeg igrača ove zime. Nakon Donyella Malena i Robinha Vaza, stigao je mladi Lorenzo Venturino. Radi se o posudbi iz Genoe, a Roma ima opciju kupnje na ljeto za devet milijuna eura.
Veliki odjek izazvala je vijest da se Miralem Pjanić vraća iz mirovine zbog ponude kazahstanskog Aktobea. Bivši bosanskohercegovački reprezentativac, koji je krajem 2025. objavio kraj karijere, prema navodima kazahstanskih medija pristao je na jednogodišnji ugovor s kazahstanskim prvakom te bi trebao postati jedan od najplaćenijih igrača u povijesti tamošnje lige. Pjanić, koji je kroz karijeru nosio dresove Metza, Lyona, Rome, Juventusa, Barcelone, Bešiktaša, Sharjaha i CSKA Moskva, u Aktobe bi došao kao projektni vođa veznog reda i lice nove, globalno vidljivije faze kluba.
Paralelno s pregovorima s Pjanićem, Aktobe je krenuo i po još jedno veliko ime - portugalskog veterana Nanija. Prema informacijama iz Kazahstana, 39-godišnji bivši igrač Manchester Uniteda i europski prvak s Portugalom dogovorio je sve uvjete jednogodišnjeg ugovora. U klubu ga vide ne samo kao pojačanje na terenu nego i kao globalnog ambasadora koji će dodatno podići profil Aktobea.
Victor Moses postao je novo, zvučno pojačanje kazahstanskog Kaisara. Nigerijski krilni napadač, poznat po sezonama u Chelseaju, Liverpoolu, Interu i reprezentaciji Nigerije, nakon epizoda u Spartaku i Lutonu odlučio je prihvatiti izazov u Kazahstanu te potpisati jednogodišnji ugovor.
Barcelona želi odagnati interes za svog veznjaka Fermina Lopeza. Kako piše Sport, nudi mu novi ugovor koji bi trajao sve do 2031. godine. Spremni su i povećati mu plaću kako ne bi tražio angažman negdje drugdje. Fermin ima 22 godine i ove je sezone pokazao velik napredak. Ima 24 nastupa, u kojima je već skupio double-double - deset golova i deset asistencija.
Španjolski mediji izvijestili su prije par dana da je novi trener Reala rekao bivšem braniču Liverpoola Trentu Alexanderu Arnoldu kako nije u planovima kluba. Međutim, Daily Mail danas tvrdi da ti izvještaji nisu točni, unatoč teškom početku u Madridu. Trent je trenutno ozlijeđen, odigrao je samo 11 utakmica ove sezone te nije imao neki značajan doprinos za Real. Po Transfermarktu vrijedi 70 milijuna eura. Stigao je kao velika zvijezda u Real prošlog ljeta, nakon što je s Liverpoolom osvojio englesko prvenstvo.
Roma i Borussia Dortmund zainteresirani su za mladog krilnog napadača Kölna, Saida El Malu, javlja insajder Nicolo Schira. Ovaj talentirani igrač već je postigao sedam golova i upisao tri asistencije u ovoj sezoni Bundeslige.
West Ham je postigao dogovor s Fulhamom za transfer Adamu Traoréa (29), objavio je Fabrizio Romano. Slijedi razmjena dokumenata i medicinski pregled krilnog napadača, koji ima osam nastupa za španjolsku reprezentaciju.
Real Madrid svjestan je da ovog ljeta mora pojačati momčad. Nakon sezone obilježene ozljedama, vodstvo kluba planira dovesti barem jednog stopera i veznog igrača. Odlaskom Tonija Kroosa ostala je velika praznina, stoga se traži nogometaš sličnih karakteristika. Iako se razmatra više kandidata, predsjednik Florentino Pérez postavio je jasan financijski okvir: za novog veznjaka neće se platiti više od 80 milijuna eura. U tim okolnostima, kao glavni kandidat ističe se Adam Wharton, piše Defensa Central.
Iako je Vitinha iz PSG-a velika želja predsjednika Reala, a na popisu su i Enzo Fernández iz Chelseaja te Rodri iz Manchester Cityja, u Realu su svjesni realnosti tržišta i ne žele ulaziti u pretjerano skupe transfere. Wharton, igrač Crystal Palacea koji će u veljači napuniti 22 godine, uklapa se u klupski proračun. Njegov ugovor s londonskim klubom vrijedi do 2029. godine, a procjenjuje se da bi mogao napustiti Englesku za iznos od 70 milijuna eura uz određene bonuse, budući da Crystal Palace nema običaj sprječavati odlaske svojih igrača.
Budući vođa veznog reda
Whartona se i ranije povezivalo s Realom, koji ga prati zbog njegovog liderskog karaktera u veznom redu. Smatra se jednim od najvećih talenata Premier lige, a ističe se inteligencijom, osobnošću i preciznošću u vođenju igre Crystal Palacea, momčadi poznate po direktnom stilu igre. Takav pristup nije stran ni Realu, čiji su kontranapadi moćno oružje, no vezni red je oslabljen nakon što su se u razmaku od godinu dana oprostili Toni Kroos i Luka Modrić, dva ključna igrača na kojima su se temeljili uspjesi kluba u proteklom desetljeću.
Wharton, kojeg se smatra klasičnim zadnjim veznim, ističe se i obrambenim vještinama. U nedavnom intervjuu za "Scouted" analizirao je svoju karijeru: "Možda zvuči čudno, ali dodavanje lopte 'desetki' kako bi se mogla okrenuti i napasti obranu volim možda više nego postići gol ili asistirati. Budući da sam i sam nekad bio 'desetka', cijenim koliko su takva dodavanja teška i vrijedna, pogotovo ako vas pronađu između linija." Britanski nogometaš bio je neizostavan član momčadi Crystal Palacea koja je prošle sezone osvojila Community Shield i FA kup.
Real bi uskoro mogao započeti pregovore oko Whartonovog transfera, s obzirom na jasnu ljetnu strategiju jačanja momčadi. Dolazak Engleza popunio bi praznine u veznom redu, gdje se očekuju i određeni odlasci. Primjerice, Daniju Ceballosu ugovor istječe u lipnju i mogao bi napustiti klub, a spominju se i mogući odlasci Davida Alabe i Antonija Rüdigera.
Nekoliko klubova iz Premier lige željelo bi dovesti Ibrahima Mbayea (18) prije kraja prijelaznog roka. Primjerice, Chelsea i Aston Villa pomno ga prate, otkriva novinar Florian Plettenberg. Međutim, PSG želi zadržati krilnog napadača, a možda mu ponudi i novi ugovor. Trenutno nema nikakvih naznaka da bi ga klub mogao pustiti.
PSG uvodi drastične promjene u svoj projekt, piše španjolski Fichajes. Europski prvaci radikalno su promijenili svoju politiku, ne samo u pogledu dovođenja novih igrača, nego i produženja ugovora. Pariški klub jasno je pokazao svoje namjere i poslao upozorenje svojim rivalima, dodaje španjolski medij.
To smo vidjeli prošlog ljeta s Gianluigijem Donnarummom, koji nije uspio postići dogovor o produženju ugovora s PSG-om. Sada bi se situacija mogla ponoviti i s Ousmaneom Dembéléom, kojemu, unatoč tome što je osvajač Zlatne lopte i ključni igrač u osvajanju triplete, to nije dovoljno. Francuz je odbio prvi prijedlog za obnovu ugovora, koji istječe 2028. godine. Napadač još nije produžio ugovor, a kako ističe AS, ovo je pravi primjer novog plana koji su europski prvaci postavili.
"Europski prvaci usvojili su jasnu strategiju: svi koji ne žele igrati za PSG neće biti prisiljeni ostati", piše As. Žele izbjeći situaciju koja se dogodila prije četiri godine s Kylianom Mbappéom, koji je naposljetku otišao besplatno 2024. godine. Ponude za produženje ugovora uključuju bonuse temeljenje na izvedbi. No, iznad svega, i osobito nakon uspjeha Luisa Enriquea 2025. godine, plan je nastaviti graditi čvrst tim u kojem individualne zvijezde neće zasjeniti kolektiv.
Aston Villa zakazala je liječnički pregled za Tammyja Abrahama za sutra. Iako još uvijek nije sve dogovoreno s Romom, usuglasili su se oko većine elemenata transfera. Villa bi trebala platiti 21 milijun eura za engleskog napadača. Abraham je dosad bio na posudbi u Bešiktašu.
Randal Kolo Muani pridružio se Tottenhamu na posudbi iz Paris Saint-Germaina tijekom ljeta, no sada Calciomercato tvrdi da Juventus pokazuje interes za vraćanje ovog napadača u talijanskog velikana za drugi dio sezone. Međutim, francuski reprezentativac vjerojatno neće otići u Torino zbog 'napetih' odnosa između Juventusa i PSG-a nakon što je propao pokušaj trajnog transfera.
RB Leipzig je opušten i traži barem 100 milijuna eura za Yana Diomandea (19) ovog ljeta, pod uvjetom da njegova forma u drugom dijelu sezone ne stagnira, otkrio je insajder Florian Plettenberg. Nekoliko velikih klubova nada se da će ga osigurati za 60-70 milijuna eura, no Leipzig s tim neće pristati. Očekuje se da će Diomande postati najskuplji transfer u povijesti Leipziga, nadmašivši Joska Gvardiola (90 milijuna eura).
Riječ je o krilnom napadaču Obale Bjelokosti. Bio je na američkoj akademiji DME i u španjolskom Leganesu prije nego što ga je Leipzig doveo prošle godine za 20 milijuna eura. Ove sezone ima 18 nastupa, sedam golova i četiri asistencije. Transfermarkt njegovu vrijednost procjenjuje na 45 milijuna eura.
Juventus i Fenerbahče uskoro dovršavaju posao oko Youssefa En-Nesyrija. Posudba s opcijom kupnje nije obavezna, a posljednji detalji trebaju biti dogovoreni s igračem, otkrio je insajder Fabrizio Romano.
Talijanski insajder Nicolo Schira javlja da je posudba Douglasa Luiza iz Juventusa u Chelsea sve bliže. Engleski velikan dovodi ga na posudbu s opcijom kupovine.
Chelsea želi dovesti francuskog stopera Jeremyja Jacqueta (20). Problem leži u tome što Rennes za njega traži 65 milijuna eura i nije pretjerano izgledno da će doći do dogovora, javlja Fabrizio Romano.
NAJZANIMLJIVIJE vijesti i glasine dana u zimskom prijelaznom roku na nogometnom tržištu pratili ste uživo u tekstualnom prijenosu na Indexu.
>> Opširnije