Vuškovićev trener: Čak i kad ujutro jako rano dođem u ured, Luka je već tu
MLADI hrvatski stoper Luka Vušković u kratkom je roku postao prava senzacija u Hamburgu. Iako mu je tek 18 godina, već se etablirao kao jedan od ključnih igrača HSV-a i jedan od najvećih talenata svjetskog nogometa. Vušković je u Njemačku stigao na posudbu iz Tottenhama, s posebnom motivacijom da pomogne klubu koji je stao uz njegovog brata Marija tijekom suspenzije zbog dopinga.
Primjer profesionalca
Trener Merlin Polzin otkrio je što ga posebno oduševljava kod Vuškovića, a to su karakter i radna etika. Mladi Hrvat se već profilirao kao lider i primjer profesionalizma. "Kad sam ujutro vrlo rano u uredu, on je već tamo ili dolazi kratko nakon mene. Tada radi u teretani. To su stvari koje su na kraju i razlog zašto postiže dobre rezultate", otkriva trener HSV-a.
Polzin je svjestan da će tijekom sezone vjerojatno doći i do manjih padova u formi, ali ističe da Vušković ima punu podršku kluba. "Ali može biti siguran da mu vjerujemo i da ćemo ga u tim fazama podržati", zaključio je trener.
Vrijednost koja raste
Vrhunske igre rezultirale su i strelovitim rastom tržišne vrijednosti. Prema specijaliziranom portalu Transfermarkt, Vuškovićeva cijena skočila je s 18 na vrtoglavih 40 milijuna eura. Time se svrstao uz bok najcjenjenijih braniča Bundeslige, a ispred njega su samo Dayot Upamecano (Bayern), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund) i Castello Lukeba (RB Leipzig). U konkurenciji igrača do 19 godina, vrijedniji od njega je tek Bayernovo čudo od djeteta, Lennart Karl.
Kao potvrda sjajnih nastupa stigla su i priznanja, pa je Vušković osvojio titulu "Novaka mjeseca" za rujan i listopad.
Dominacija na terenu
Iako je na debi čekao do trećeg kola, Vušković se munjevito nametnuo. Već tjedan dana kasnije upisao se u klupsku povijest pogotkom za pobjedu 2-1 protiv Heidenheima, što je bio prvi gol HSV-a u Bundesligi nakon povratka u elitu. Sezonu je dodatno začinio atraktivnim pogotkom petom u pobjedi 3-2 nad Werderom, golom koji njemački mediji već svrstavaju među najljepše ove sezone.
Njegova učinkovitost pred protivničkim golom je izvanredna za jednog stopera - u prvih 15 kola ispred njega su samo Danilho Doekhi iz Union Berlina i Edmond Tapsoba iz Leverkusena. No, u zračnim je duelima apsolutno neprikosnoven. S čak 74 dobivena duela glavom, Vušković je na vrhu lige, unatoč tome što je propustio prve dvije utakmice sezone. Ukupno je dobio 152 duela uz uspješnost veću od 70 posto.