Analitičari: Rusi kibernetičke napade usmjeravaju na zemlje EU

RUSKI kibernetički rat protiv Ukrajine u najvećem dijelu nije uspio i Moskva sve više cilja na europske saveznike Kijeva, tvrde američki i francuski analitičari.
Francuska obrambena tvrtka Thales rekla je u jutros objavljenom izvješću da Rusija napada Poljsku, nordijske i baltičke zemlje arsenalom kibernetičkog oružja s ciljem stvaranja podjela i promicanja antiratnih poruka.
Microsoft je u procjeni prijetnji ranije ovog mjeseca rekao da su ruski akteri pokrenuli napade u najmanje 17 europskih zemalja u prvih šest tjedana ove godine.
"Ukrajina je otporna"
Rusija nije uspjela u svojim naporima za informatičko uništenje Ukrajine koje ulaže istodobno s pokušajem invazije, a proruski napadi su se prelili na europske zemlje, ističu informatički stručnjaci skupine Thales u izvješću.
"Nismo vidjeli uspjeh kibernetičkog rata koji je Rusija htjela nametnuti Ukrajini, koja je bila iznimno otporna", komentirao je za AFP Ivan Fontarensky, tehnički ravnatelj za informatičku zaštitu u Thalesu.
"Dana 23. veljače (2022.) Rusija je, istodobno s napadom na terenu, na početku sukoba pokušala izvesti munjevite računalne napade nepoznatim virusima stvorenim posebno za tu prigodu koji su ciljali vojne objekte, poput energetskih postrojenja, telekomunikacijske i električne infrastrukture i satelitske mreže Viasat", rekao je.
Unatoč posljedicama napada na Viasat, telekomunikacijsku mrežu kojom se koristi vojska, Ukrajina je bila iznimno otporna, pa i prilagodljiva u obnovi rada napadnutih sustava.
Mislili smo da je Rusija kadra izvoditi takve operacije, ali njihov napad nije uspio. Ne samo da je činila pogrješke u načinu rada, nego se Ukrajina od 2014. (vrijeme prvog ruskog upada u zemlju), naučila bolje štititi zahvaljujući suradnji sa savezničkim zemljama. U napadima je počinjena šteta, ali su Ukrajinci veoma brzo uspjeli normalizirati rad stradalih sustava", dodaje Fontarensky.
"Na ukrajinskoj strani nismo imali dokaza o napadima vojne službe na Rusiju"
"Na ukrajinskoj strani nismo imali dokaza o napadima vojne službe na Rusiju. Pojedini proukrajinski aktivisti pokušali su izvesti napade bez većeg učinka, osim u lipnju 2022. kada je proukrajinska skupina preuzela odgovornost za napade na dvije ruske elektrane. Nemamo konkretne dokaze, ali pretpostavka je čvrsto utemeljena", rekao je stručnjak.
Pred takvim otporom koji je iznenadio stručnjake, ruski napadi su se prije pola godine okrenuli prema računalnom uznemiravanju visoke jakosti koje izvode proruski aktivisti na ustanove ukrajinskih saveznika, poput onoga koji je blokirao mrežnu stranicu francuske Narodne skupštine.
