Biljana Plavšić odslužuje kaznu u švedskom dvorcu
"BILO bi najbolje kad bi istočna Bosna bila očišćena od Muslimana. Kad kažem očišćena, ne želim da me netko shvati doslovno i pomisli na etničko čišćenje. Oni zakače etiketu etničkog čišćenja savršeno prirodnom fenomenu i onda to nazivaju ratnim zločinom." - Biljana Plavšić, rujan 1993.
"Kad sam vidjela što je Arkan napravio u Bijeljini, odjednom sam shvatila da su sve njegove akcije takve. Rekla sam, "Ovdje stoji srpski heroj". On je pravi Srbin, baš onakav kakvog trebamo." - Biljana Plavšić, 1996.
Tko je Biljana Plavšić?
Arkan i njegove jedinice pobile su više stotina, možda i tisuću ljudi nakon pada Bijeljine u travnju 1992. Predsjednica tzv. Republike Srpske, Biljana Plavšić, se nakon "oslobođenja" Bijeljine susrela s Arkanom i izljubila ga pred kamerama svjetskih medija.
Biljana Plavšić, koja zajedno sa Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem čini trojac najviše odgovornih za svo razaranje i smrt u ratu u BiH, krajem veljače osuđena je na 11 godina zatvora, nakon što je priznala krivnju za zločine protiv čovječnosti i etničko čišćenje (tužbu za genocid tužilaštvo je odbacilo).
Tijekom suđenja Haag se pokazao izuzetno naklon "čeličnoj lady" tzv. Republike Srpske, koja se sama predala sudu, priznala krivnju, ali i svjedočila protiv Miloševića tokom suđenja. Čovjek bi pomislio da protiv Miloševića već postoji dovoljno dokaza za (efektivno) doživotnu presudu i bez svjedočenja njegovih najbližih suradnika u agresiji na Bosnu i Hercegovinu, ali tribunal u Haagu očito ne misli tako.
Nedavno je objavljeno da će Plavšićka zatvorsku kaznu od 11 godina (minus vrijeme provedeno u kućnom pritvoru) odslužiti u Švedskoj, zemlji s vjerojatno najluksuznijim zatvorima na svijetu.
"Humani" zatvor za Biljanu
Danas (14. lipnja) je Reuters objavio opsežan članak o ženskom zatvoru Hinseberg, u kojem će 72-godišnja Biljana odslužiti kaznu za zločine počinjene u Bosni i Hercegovini.
Iako se i u švedskim zatvorima odražava visok standard građana te zemlje, novinar Reutersa ostao je zatečen izgledom Hinseberga, kojeg osoblje i zatvorenice zovu "dvorac".
Iz zatvora Hinseberg je dosad pobjegla samo jedna osoba. Razlog za to nije visoka sigurnost nego jednostavna činjenica da je boravak u takvom zatvoru ima sva obilježja lagodnog života, a ne kazne.
Glavna zgrada Hinseberga velika je vila okružena drvoredima, s pogledom na obližnje jezerce. Uz 97 luksuznih bungalova u kojem su smještene zatvorenice, zatvor posjeduje vlastitu saunu, solarij, sobu za masažu i ograđeni dio za jahanje.
U jezercu kojeg se vidi iz vile kupaju se djeca, a starije gospođe iz obližnjeg grada Frovi čavrljaju na mostu koji vodi prema zatvoru Hinseberg.
Zatvorenice šetaju po okolini zatvora u ležernoj odjeći, a konji (koje zatvorenice mogu jahati ako žele) pasu na maloj livadi uz šetalište.
U standardnu opremu svih bungalova u kojima zatvorenice borave spada TV u boji i kupaonica, a ako se žele rekreirati, na raspolaganju im stoji košarkaški teren, sauna, solarij i moderno opremljena teretana. Hinseberg još uvijek nema bazen, ali zatvorenice su ga već zatražile od uprave zatvora.
Dobro popunjena knjižnica, soba za sviranje klavira i soba za masažu također su na raspolaganju svima u Hinsebergu.
Jedini posao koji zatvorenice moraju obavljati je rad u kuhinji ili čišćenje, a plaća (na koju ne plaćaju porez) iznosi oko 185 američkih dolara na mjesec. Usput budi rečeno, prosječna plaća u ratom razorenoj Bosni i Hercegovini iznosi 270 dolara na mjesec.
Iako Švedska još uvijek nije službeno potvrdila da će Biljana Plavšić kaznu služiti tom zatvoru, Reuters u privatnom razgovoru sa švedskim dužnosnicima saznaje da će Biljana uskoro stići u Hinseberg, koji se nalazi u blizini Stockholma.
"Ako dođe, dobro ćemo je paziti. Naučit ćemo je Švedski." - rekla je Reutersovom novinaru šefica osiguranja Hinseberga, Kertsin Egonsson-Larsson.
Za zatvorenice Hinseberga, dolazak Biljane Plavšić je gotova stvar.
"Ona dolazi, uopće nema sumnje u to, i to ovih dana." - rekla je novinaru Reutersa jedna zatvorenica.
Šefica osiguranja Hinseberga ne misli da je zatvor luksuzan, pa ni za osobu direktno odgovornu za etničko čišćenje 200,000 ljudi.
"Ne mislim da je lukzusan. U Švedskoj ionako imamo visoke standarde, a zatvori se grade prema tim standardima." - rekla je Reutersovom novinaru Egonsson-Larsson, pa dodala: "Ponosna sam na ovaj zatvor jer je human."
Činjenica da će Biljana Plavšić, osuđena za zločine protiv čovječnosti, kaznu odraditi u "humanom" Hinsebergu, samo je još jedan dokaz za tvrdnju da postoji ogromna razlika između prava i pravde.
N.B.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati