Firma Nevene Rendeli dobila 100.000 eura javnog novca za event. Ulaznice su do 410€
GRAD Rijeka dao je oko 40 tisuća eura za Woman Weekend bez javnog natječaja, iako je time premašen zakonski prag od 26.540 eura.
Uz to su iz drugih javnih izvora, od turističkih zajednica do zasad nepoznatog iznosa Primorsko-goranske županije, osigurana dodatna sredstva pa ukupni javni novac potrošen na Woman Weekend prelazi 100 tisuća eura. Istodobno su se ulaznice prodavale po cijenama do 410 eura plus PDV, a sav prihod ostaje tvrtki Nevene Rendeli Vejzović, u kojoj je suvlasnica i direktorica.
Nevena Rendeli Vejzović bivša je TV voditeljica i urednica, danas poduzetnica i PR stručnjakinja. Dugo je bila jedno od prepoznatljivih lica HRT-a u emisijama o turizmu i zabavnom programu.
Događaj je organizirala PR agencija Primetime komunikacije, čija je direktorica i suvlasnica Nevena Rendeli Vejzović. Ulaznice su se prodavale po cijenama od 280 eura bez PDV-a pa do 410 eura s PDV-om.
Koliko je platio Grad Rijeka
Prema dostupnim podacima, Grad Rijeka uplatio je 26 tisuća eura bez PDV-a za manifestaciju, a ugovor je potpisan s tvrtkom Rendeli Vejzović Prime Time Komunikacije. U tom ugovoru stoji i da grad Rijeka osigurava prostor. No, Grad Rijeka je mimo tog ugovora plaćao i dodatne tehničke i operativne troškove.
Na sjednici Gradskog vijeća gradonačelnica Iva Rinčić, odgovarajući na upit SDP-ove Ivane Price Matijaš, rekla je da je Grad Rijeka za organizaciju Women's Weekenda izdvojio ukupno 40 tisuća eura.
Prije dva dana pitali smo Grad Rijeku koje je obrazloženje za dodjelu tog novca bez natječaja, no odgovor još nismo dobili. Iz Grada su sinoć poručili da "nadležni upravni odjeli" i dalje rade na našem upitu.
Na istoj sjednici Rinčić je rekla i da je "iznos koji je izdvojen za ovu manifestaciju na istoj razini kao i protekle dvije godine", pritom istaknuvši da je u tom razdoblju u Rijeci na vlasti bio SDP te da ne vidi ništa sporno.
Naglasimo kako je ovogodišnji Women’s Weekend otvoren s temom "razgovora o stvarnoj moći", a jedina sugovornica je bila financijerka festivala javnim novcem - gradonačelnica Rijeke. Govorila je tome kako za uspjeh smatra ključnim "kontinuirani rad i posvećenost".
Ukupno više od 100 tisuća eura javnog novca
Grad Rijeka nije jedini javni financijer Woman Weekenda. Turistička zajednica grada Rijeke uplatila je 28 tisuća eura, Turistička zajednica Kvarnera 32 tisuće eura, a Hrvatska turistička zajednica 4 tisuće eura. Tu je i zasad nepoznat iznos koji je dala Primorsko-goranska županija.
Ova manifestacija kombinira javno financiranje i komercijalni model poslovanja jer više od 100 tisuća eura dolazi iz javnih izvora, dok se pristup događaju naplaćuje stotinama eura po ulaznici, a prihod ostaje organizatoru.
"Zabrinjava činjenica da, unatoč značajnom javnom financiranju i korištenju javnih resursa, sav prihod od prodaje ulaznica zadržava organizator, bez izdvajanja za humanitarne svrhe, iako se događaj tematski bavi društveno osjetljivim pitanjima poput nasilja nad ženama", kaže za Index SDP-ova gradska vijećnica Ivana Prica Matijaš.
U razgovoru za Index Prica Matijaš pita se služi li ovaj projekt javnom interesu ili se javnim novcem financira zatvoreni, komercijalni događaj s izraženim PR elementima. Usporedila je Woman Weekend s Fiumankom, manifestacijom koja okuplja širok krug građana i ima izražen javni i sportski karakter, a koja je, kako kaže, iz gradskog proračuna sufinancirana s tek oko 9 tisuća eura.
Što kažu u riječkoj udruzi za pomoć žrtvama nasilja?
Slične primjedbe iznose i u riječkoj udruzi Pariter, koja se bavi ženskim pravima. Razgovarali smo s Marijom Trcol iz te udruge.
"Lokalne organizacije koje pružaju besplatne psihosocijalne usluge najranjivijim skupinama građanki i građana prolaze natječajne procedure, evaluacije i imaju strogo ograničena sredstva, dok Women's Weekend dobiva izravnu dodjelu i znatno veći iznos javnog novca, uključujući i dodatno pokrivanje operativnih troškova. Takav pristup stvara dojam nejednakih kriterija i nepravedne raspodjele sredstava u Rijeci", poručili su iz Paritera u odgovoru na Indexov upit.
Dodaju da je vidljivo aktivno uključivanje gradskih institucija u Woman Weekend, dok se isti interes i podrška ne iskazuju kada stručnjakinje i organizacije koje se sustavno bave nasiljem nad ženama i rodnom ravnopravnošću organiziraju stručne događaje. U tome vide nedostatak političke volje za stvarne promjene.
"Lokalni kulturni i turistički događaji s jasnim doprinosom zajednici i vidljivim koristima za grad dobivaju višestruko manja sredstva. Tu govorimo i o onima od turističkog značaja, ali i o onima koji su nužni za kvalitetan život naših sugrađanki i sugrađana, Tobogan, Festival menstruacije, Jazz Time i institucije u kulturi s cjelogodišnjim programima dostupnim svima", navodi se u odgovoru udruge.
Što kaže Nevena Rendeli Vejzović?
Kontaktirali smo je da nam pojasni ključne stvari. U svom odgovoru ona tvrdi da javni novac čini tek oko trećine ukupnog proračuna festivala s obzirom da ukupni proračun Women's Weekenda 2026. iznosi 260.000 eura neto.
U odgovoru na upit Indexa navodi i da im je Grad Rijeka dao 26.000 eura, što je manje od iznosa koji je navela gradonačelnica Rinčić, prema kojoj je Grad izdvojio 40 tisuća eura.
Rendeli Vejzović u odgovoru Indexu ističe da ovaj događaj dugoročno pozicionira Rijeku kao relevantnu destinaciju za ovakva događanja ističući prednosti turizma.
Spor oko cijene i poruke festivala
Kritičari upozoravaju i na cijenu ulaznica. Manifestacija se javno predstavlja kroz teme ravnopravnosti i borbe protiv nasilja nad ženama, dok su ulaznice, koje prelaze 400 eura, nedostupne velikom dijelu građana.
"Nasilje nad ženama nije pitanje imovinskog statusa, već društveni problem koji pogađa žene različitih sredina. Ideja da su žrtve nasilja samo žene slabijeg imovinskog statusa jedna je od najvećih zabluda o nasilju nad ženama", kaže u odgovoru Rendeli Vejzović.
Dodaje da se na ovogodišnjem Woman Weekendu govorilo i o porastu femicida te da je o nasilju nad ženama važno govoriti i na ovakvim događanjima.
Riječ je o četvrtom izdanju Women's Weekenda, regionalnog festivala posvećenog ženskom liderstvu, ravnopravnosti i društvenim promjenama. Među govornicima bila je i Emmyjem nagrađena kuharica i TV zvijezda Lidia Bastianich, a nastupio je i pjevač Jakov Jozinović, predstavljen kao jedan od najprepoznatljivijih glasova generacije Z.
Ranije kritike zbog transparentnosti
Ovo nije prvi put da se postavljaju pitanja o transparentnosti događaja koje organizira ista ekipa. GONG je prije dvije godine upozorio na Sunset Sports Media Festival, zaključivši da je bilo nemoguće utvrditi koliko je taj događaj koštao porezne obveznike jer ključne informacije nisu bile javno dostupne.
"Događaj koji je trajao manje od 48 sati predstavljen je javnosti kao spektakl, no pompozne najave organizatora nije pratio broj posjetitelja", poručili su tada iz GONG-a. U oba slučaja otvorilo se isto pitanje - koliko javnog novca završava u projektima čiji stvarni učinak i korist za građane ostaju nejasni.
