Kurdi se nakon američke izdaje okreću Asadu i Putinu

NAKON što ih je Amerika nakon naprasne odluke predsjednika Donalda Trumpa ostavila na cjedilu i prepustila turskoj invaziji, vodstvo sirijskih Kurda objavilo je jučer navečer da su sklopili dogovor s Damaskom o raspoređivanju sirijske vojske blizu turske granice.
Do ovog dramatičnog obrata došlo je petog dana ofenzive Ankare protiv Sirijskih demokratskih snaga (SDF), sačinjenih od kurdskih Jedinica narodne obrane (YPG) i njihovih arapskih saveznika, inače ključnih američkih saveznika u borbi protiv Islamske države.
Sirijska vojska već je ušla na teritorij pod kontrolom SDF-a, javlja Guardian, i to u grad Kobane, ali i u Manbidž, koji se nalazi jugozapadno od Kobanea, kako ih turske snage ne bi zauzele. Kobane je, podsjetimo, grad na sirijsko-turskoj granici u kojem je uspješni kurdski otpor džihadistima ISIS-a počeo.
Kurdi su i ranije sugerirali da će se staviti pod zaštitu Asada i Rusije
No ovaj obrat nije bio potpuno neočekivan. Vodstvo sirijskih Kurda je i ranije, u trenucima kada su turske snage i sirijski pobunjenici pod njihovim zapovjedništvom vršili ofenzive protiv njih, sugeriralo da će morati sklopiti dogovor s režimom Bašara al-Asada i staviti se pod njegovu zaštitu, odnosno pod zaštitu njegovog moćnog saveznika - Rusije.
Nakon što su Turska i sirijski pobunjenici zauzeli grad Afrin na sjeveroistoku Sirije prošle godine i zaprijetili da će krenuti i na susjedni Manbidž, Kurdi su također pozvali sirijsku vojsku u pomoć. No vojska je tada ostala u okolici grada, a Turci i pobunjenici nisu krenuli u zauzimanje tog grada
Ali sada se čini da se situacija, s egzistencijalnom ugrozom koju predstavlja turska invazija na kurdski teritorij, iz temelja promijenila. SDF je pozvao sirijsku vojsku na granicu s Turskom kako bi joj pomogla braniti teritorij koji je, iako pod kurdskom autonomijom, i dalje pod pravnim suverenitetom Damaska.
Zasad se, koliko znamo, dogovor između sirijskog režima i kurdskih vlasti odnosi samo na postavljanje sirijske vojske uz granicu, kako bi zajednički suzbili "ovu agresiju i oslobodili područja u koja su turska vojska i njeni plaćenici ušli", kako stoji u priopćenju SDF-a.
Kraj kurdske autonomije?
Kurdske vlasti su sada očito zaključile da je stavljanje pod zaštitu Damaska i Moskve manje zlo od turske invazije i okupacije, čak i ako time dovode u pitanje svoju teško izborenu autonomiju u pokrajini koju zovu Rožava i na teritoriju koji su oslobodili od ISIS-a.
Da bi ovo mogao značiti kraj jedine kurdske autonomije te jedinog demokratski upravljanog teritorija u Siriji sugerirao je i glavni dopisnik NBC-ja za svijet Richard Engel na Twitteru.
Kurdish forces just called for Syrian army to take control of Turkish border. Looks like the end of the Kurds mini-state protected by the United States.
— Richard Engel (@RichardEngel) October 13, 2019
"Znamo da ćemo morati napraviti bolne kompromise s Moskvom i s Asadom. Ali ako budemo morali birati između kompromisa i genocida nad našim narodom, zasigurno ćemo izabrati život našeg naroda", poručio je glavni zapovjednik SDF-a Mazlum Kobani.
Mazlum Kobani (Commander-in-chief of the SDF): "We know that we would have to make painful compromises with Moscow and Assad. But if we have to choose between compromises and the genocide of our people, we will surely choose life for our people."https://t.co/49Hh6dZ1GA pic.twitter.com/eJtCmfoTh5
— Syrian Civil War Map (@CivilWarMap) October 13, 2019
Sirijska arapska vojska je u međuvremenu navodno ušla i u vojnu bazu Tabka na sjeveru Sirije, jednom od nekadašnjih ključnih uporišta ISIS-a koje je SDF oslobodio uz američku zračnu, logističku i drugu podršku. Na Twitteru se pojavila snimka na kojoj se sirijski vojnici navodno nalaze unutar vojne baze.
منذ قليل قوات الجيش السوري تدخل مطار الطبقة العسكري في ريف الرقة #الطبقة #الرقة #مطار_الطبقة #قسد pic.twitter.com/oVBK2sdtB6
— j.alashkar 1 (@j_alashkar1) October 14, 2019
A na društvenim mrežama pojavila se i nepotvrđena vijest da bi SDF sirijskoj vojsci mogao prepustiti ne samo grad Tabku nego i Raku, bivšu prijestolnicu ISIS-a koja je oslobođena uz goleme vojne i civilne žrtve.
SAA are supposed to be given both Tabqa and Raqqa tonight. Raqqa Military Council will work directly with SAA command to make sure there are no security incidents.
— Woofers (@NotWoofers) October 14, 2019
Turska: Odgovorit ćemo
Naravno, ovaj razvoj događaja povlači za sobom mogućnost daleko ozbiljnijeg sukoba u koji bi bili uvučeni Turska s jedne i sirijski režim s Rusijom s druge strane - a možda čak i američke snage.
🔴#SONDAKİKA
— İbrahim Haskoloğlu (@haskologlu) October 13, 2019
Cumhurbaşkanı danışmanı Yasin Aktay:
"Suriye rejim Ordusu, Suriye'nin kuzeydoğusuna girmeye çalışırsa Türkiye karşı koyacaktır.
İki ordu arasında çatışma çıkabilir."
-Sputnik Arapça
"Ako sirijska režimska vojska pokuša ući u sjeveroistočnu Siriju, Turska će odgovoriti, tako da bi moglo doći do sukoba između dvije vojske", poručio je i savjetnik turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Jasin Aktaj.
BREAKING — Turkish-backed opposition forces will enter Syrian cities of Kobani and Manbij, Erdogan announces
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) October 14, 2019
“There would be no problem in Kobani. We are coordinating with Russians. We are decisive about Manbij. We will about to enter with the opposition forces” pic.twitter.com/lbpVLRfEX1
A sam Erdogan je najavio da će turske snage, sa svojim sirijskim saveznicima iz redova pobunjenika, ući i u Manbidž i u Kobane. Dodao je da se u toj operaciji Turska "koordinira s Rusima". Situacija je, očito, sve neizvjesnija iz sata u sat.
A zarate li zaista Turska i sirijski režim, kojeg podupiru Rusija i Iran, opasnost za civile u regiji, kao za bijeg zarobljenih pripadnika ISIS-a i njihovih obitelji, postat će daleko veća.

Pročitajte još
