Ministarstvo: Verificirano je 60 Rimčevih robotaksija, stiže nam 897 milijuna eura
IZ MINISTARSTVA mora, prometa i infrastrukture potvrdili su za Index kako je tvrtka Project 3 Mobility (P3M), korisnik bespovratnih sredstava za projekt "Istraživanje, razvoj i proizvodnja vozila nove mobilnosti i prateće infrastrukture", sukladno Nacionalnom planu oporavka i otpornosti (NPOO), predstavila 60 verifikacijskih prototipova vozila te su provedena odgovarajuća testiranja.
"Stiže 897 milijuna eura"
Ispunjeni su tako i uvjeti da Europska komisija isplati osmu tranšu plaćanja u okviru NPOO-a, a koja iznosi oko 897 milijuna eura.
"Hrvatska u narednim danima planira poslati 8. zahtjev za plaćanje prema Europskoj komisiji, na temelju ispunjenih svih 17 predviđenih pokazatelja, od kojih se jedan odnosi i na verifikaciju 60 prototipova", stoji u odgovoru Ministarstva kojim upravlja HDZ-ov Oleg Butković. Na odgovor o verifikaciji prototipova čekali smo tjedan dana.
Podsjetimo, vozila je verificirao Centar za vozila Hrvatske (CVH), a provjere prototipova nisu se obavljale u službenim ispitnim centrima, nego u privremenom proizvodnom pogonu Mate Rimca u Svetoj Nedelji.
"Radi se dakle o utvrđivanju da su određeni prototipovi proizvedeni i da su određena testiranja na njima provedena, ali ne od strane CVH", rekli su nam iz CVH-a, dodajući da proces verifikacije izgleda tako što CVH konstatira kojim su uređajima i opremom prototipovi opremljeni, koja je dokumentacija za njih izrađena te koja su testiranja na njima provedena.
Rimac pokazao prototipove
CVH nije provodio ispitivanja sustava autonomne vožnje pa ostaje i dalje nepoznato koji će stupanj autonomije imati automobil Mate Rimca. Naglasimo da je prošlog tjedna Mate Rimac na Facebooku objavio snimku na kojoj kaže da je njegova Project 3 Mobility (P3M) proizvela preko 60 prototipova robotaksija.
Rekao je da se radi o prototipovima u raznim fazama razvoja i za razne namjene. "Za testiranje sigurnosti, crash testove, zračne tunele, komfor, vibracije, dugovječnost, potrošnja i tako dalje", dodao je.
Podsjetimo, prvotno je Rimac morao imati 60 verifikacijskih prototipova robotaksija i to u prvom kvartalu prošle 2024. godine, zatim je dobio odgodu pa je rok pomaknut na prvi kvartal, odnosno do 1. travnja ove godine. Kada je došao 1. travnja, saznali smo da je rok za verifikacijske prototipove pomaknut do slanja osmog zahtjeva za isplatu Europskoj komisiji od strane Republike Hrvatske.
50 do 100 robotaksija početkom sljedeće godine u Zagrebu
Ugovorom s Europskom komisijom o dodjeli 179 milijuna eura definira se kako tvrtka Project 3 Mobility mora do početka sljedeće godine proizvesti "potpuno autonomno električno vozilo pete razine autonomije", prema najavama trebalo bi ih biti 50 do 100. Peta razina autonomije "sveti je gral" autoindustrije i do sada ne postoji ni jedno takvo vozilo u svijetu.
