Najveći hrvatski institut Ruđer Bošković prvi put u povijesti preuzima stranac
FOTO: IRB
VOĐENJE najvećeg hrvatskog instituta Ruđer Bošković, na kojem radi više od 500 stručnjaka, koji ima oko 60% svih projekata Horizon 2020 te 20% svih publikacija, prvi put u povijesti preuzet će stranac – Australac dr. sc. David Matthew Smith.
Njega je Upravno vijeće IRB-a na sjednici održanoj 9. studenog 2017. godine izabralo za ravnatelja na mandatno razdoblje od četiri godine. Za čelno mjesto natjecala su se dva kandidata. Smithu mandat započinje u ožujku 2018.
On će na mjestu prvog čovjeka IRB-a zamijeniti Tomu Antičića koji po zakonu nije mogao nastaviti obnašati tu funkciju nakon što je postao državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja zadužen za EU fondove i znanost.
Smith je rođeni Australac, ali i naturalizirani hrvatski državljanin. Njegova supruga Ana Sunčana Smith jedna je od najistaknutijih znanstvenica na IRB-u. Dobitnica je projekta Europskog istraživačkog vijeća (ERC) vrijednog 1,5 milijuna eura koji se također naziva znanstvenim Oscarom.
„Imenovanjem za ravnatelja Instituta Ruđer Bošković ukazana mi je iznimna čast, ali povjerena i velika odgovornost nastavka uspješnog vođenja najveće znanstveno – istraživačke institucije u Hrvatskoj. Svojim, ali i angažmanom svih Ruđerovaca, potrudit ću se da nastavimo sa svim ključnim projektima poput O-ZIP-a te dodatno unaprijedimo Institut i vrhunsku znanost koju ovdje radimo, omogućimo njegov daljnji razvoj, s posebnim naglaskom na izvrsnost. Upravo su stabilnost, usklađivanje i napredak ključne točke moje vizije IRB-a, naravno, uz rad i zalaganje svih Ruđerovaca, a na taj način siguran sam da ni ostvarivanje punog potencijala Instituta i svih njegovih zaposlenika neće izostati“, izjavio je Smith nakon imenovanja.
Smith je istaknuti znanstvenik na području kemije s velikim međunarodnim ugledom. Do sada je objavio 53 znanstvena članka citirana više od 1.355 puta s H-indeksom 19. Od ožujka 2016. obnaša dužnost predstojnika Zavoda za fizičku kemiju (ZFK) na IRB-u, a od travnja do listopada iste godine bio je i posebni savjetnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta za istraživanje i razvoj. Dobitnik je godišnje nagrade Hrvatskog kemijskog društva “Lavoslav Ružička” za 2008. godinu, kao i mnogih drugih stipendija i donacija, od kojih se ističu dvije stipendije Zaklade Alexander von Humboldt, uključujući poslijedoktorsku specijalizaciju u Münchenu od 2001. do 2004. godine te donaciju iste zaklade u obliku računalnog klastera postavljenog na Institutu Ruđer Bošković. Uz redovan rad na IRB-u, obnaša i dužnost gostujućeg profesora grozda izvrsnosti „Projektiranje naprednih materijala“ na Friedrich - Alexanderovom sveučilištu Erlangen - Nürnberg - FAU u Njemačkoj.
Svoju znanstvenu karijeru započeo je na Australskom državnom sveučilištu (ANU) u Canberri gdje je 1994. diplomirao kemiju i ekonomiju, a 1995. magistrirao kemiju. Ističe se i kao dobitnik Dekanove nagrade za kemiju, i to za najbolju doktorsku disertaciju 2000. godine. Nakon doktorata došao je na poslijedoktorsko usavršavanje na IRB. Od početka karijere na Institutu, napredovao je kroz sve razine zvanja, od poslijedoktorskog usavršavanja i znanstvenog suradnika, do znanstvenog savjetnika, uključujući i pozicije voditelja Grupe za kvantnu organsku kemiju (GKOK), pomoćnika ravnatelja za međunarodnu suradnju i projekte do predstojnika zavoda.
Od značajnijih projekata u karijeri ističe se ulogom glavnog istraživača (mentora) na projektu Europskog socijalnog fonda u programu za istraživačke stipendije za profesionalni razvoj mladih istraživača i poslijedoktoranada vrijednog 2 milijuna kuna, kao i ulogom voditelja istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) COMPSOLS- MOLFLEX u vrijednosti 900 tisuća kuna, ulogom glavnog istraživača (mentora) na projektu HRZZ-a za izobrazbu novih doktora znanosti i razvoja njihovih karijera vrijednog 480 tisuća kuna, a bio je i voditelj radnog paketa projekta unutar programa FP7 InnoMol ukupne vrijednosti 4,7 milijuna eura.
Dr. Smith je i stalni recenzent mnogih uglednih znanstvenih časopisa te predavač na kolegiju Računarske kemije u okviru poslijediplomskog studija Medicinske kemije na Sveučilištu u Rijeci, kao i mentor studentima poslijedoktorskih, doktorskih i diplomskih studija. Član je i mnogih povjerenstava, uključujući i ono za praćenje hrvatskog sudjelovanja u okvirnim programima Europske unije za znanstveno istraživanje i tehnološki razvoj te povjerenstvo za strateške međunarodne projekte na IRB-u. Sudjelovao je i na 32 glavna i pozvana predavanja na prestižnim međunarodnim znanstvenim konferencijama i institucijama širom svijeta, a i sam je organizator konferencija, simpozija i ostalih edukacija.
Dr. sc. Stjepko Fazinić nastavit će obnašati dužnost v.d. ravnatelja do stupanja novog ravnatelja na dužnost u ožujku 2018.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati