Oporba nezadovoljna Zakonom o lovstvu. "Netko će poginuti zbog srne na cesti"
IAKO dio izmjena Zakona o lovstvu vide pozitivnima, oporba je danas bila složna da predloženo rješenje u konačnici nije dobro, posebno u dijelu koji se tiče isplate naknade štete od divljači vozačima i poljoprivrednicima, dok iz HDZ-a poručuju da se podiže razina sigurnosti u lovu.
Većina opozicijskih zastupnika pozitivnim u predloženom rješenju ocjenjuje davanje prednosti domicilnim udrugama i prethodnim koncesionarima pri dodjeli lovišta u zakup, produljenje zakupa na 20 godina, decentralizaciju kojom županije dobivaju više sredstava u raspodjeli prihoda od lovozakupnina te ograničenje cijena zakupa.
Svi su podržali novinu uvođenja posebnog programa osposobljavanja i polaganja ispita iz balistike i rukovanja lovačkim oružjem, što će biti uvjet za pristupanje lovačkom ispitu. S druge strane, klubovi Možemo, Mosta, ali i vladajućeg HSLS-a ne smatraju dobrim davanje prednosti pri dodjeli lovišta.
"Poruka je jasna: ako vam divljač uništi auto ili usjeve, krivi ste si sami"
"Podržavamo one dijelove zakona koji povećavaju pravnu sigurnost, jačaju decentralizaciju i potiču dugoročna ulaganja, ali upozoravamo da se ne smije odustati od načela tržišnog natjecanja jednakih mogućnosti za sve", kazao je Darko Klasić (HSLS).
Dušica Radojčić (Možemo) naglasila je kako takav model spada u, europskim pravom, zabranjeno narušavanje stvarne tržišne utakmice. Cijela oporba složna je da predloženo zakonsko rješenje nije dobro u dijelu koji se odnosi na novi model sustava naknade štete od divljači, ocjenjujući ga nepravednim.
"Poruka je jasna: ako vam divljač uništi auto ili usjeve, krivi ste si sami. Poljoprivrednici su godinama u apsurdnoj situaciji, država divljač tretira kao javno dobro dok je u šumi, ali kad nije, postaje problem onoga tko proizvodi hranu, a ovaj zakon tu nepravdu samo cementira", poručila je Dragana Jeckov (Klub SDSS-a).
"Država je kapitulirala pred štetama od divljači"
Iz oporbe upozoravaju kako će tim zakonskim rješenjem vozači i poljoprivrednici ostati sami sa svojom štetom zbog uvođenja podijeljene odgovornosti, odnosno, poručuju, amnestiranja lovačkog društva od odgovornosti.
U slučaju naleta na divljač ili štete na usjevima, odgovornost lovačkog društva postoji samo ako se uspije dokazati da je divljač istjerana iz šume uslijed grupnog lova, upozoravali su. "Građanima i obrtnicima preostaje jedino plaćanje skupih kasko polica. No, diletantske politike znaju se vratiti kao bumerang pa se od lovca postane lovina", poručila je Jeckov ministru Davidu Vlajčiću.
Ovaj zakon predstavlja najjasnije priznanje države da je kapitulirala pred štetama od divljači, poručila je Ivana Ribarić Marjanović (Klub SDP-a). "Umjesto da se pristupi rješavanju uzroka temeljnog problema, predlažete da se ukine odgovornost države i lovoovlaštenika.
"Netko bi zbog ovog zakona mogao poginuti izbjegavajući srnu na cesti"
Najskandalozniji dio je onaj u kojem se od poljoprivrednika traži ciljano čuvanje dobara i istjerivanje divljači, da sam usred noći, bez opreme i ovlasti tjera krda divljih svinja sa svojih njiva jer ako to ne učini, nema odštete", kazala je.
Smatra i kako će sada u ruralnim područjima police osiguranja biti još skuplje. "Netko bi zbog ovog zakona mogao poginuti izbjegavajući srnu na cesti jer nije imao 50 eura da si uplati dodatno osiguranje", naglasila je.
Svi pozitivni pomaci neće riješiti ključne probleme na terenu, ocijenio je Ante Milos (IDS). Traži transparentno preispitivanje lovnogospodarskih osnova, ističući kako se temelje na nerealnim procjenama divljači koje ne odražavaju pravo stanje na terenu.
"Država odgovornost prebacuje na građane"
Također traži pravednije uređenje sustava naknada štete, jasno propisivanje tko uklanja divljač sa svih prometnica, u kojem roku i o čijem trošku, definiranje uloge lovačkih društava u upravljanju divljači u urbanim zonama te raspodjelu prihoda od lovozakupnina i gradovima i općinama.
"Želi li mi netko reći da će ovim izmjenama biti manje štete od divljači u prometu i da će manje štete imati poljoprivrednici jer uvodimo nova pravila? Ne, država priznaje svoju nemoć i odgovornost prebacuje na građane. A zašto su štete od divljači sve veće? Pa možda jer lovoovlaštenici nisu dobro radili svoj posao", ustvrdila je Anka Mrak Taritaš (Klub Centra, NPS-a i GLAS-a).
Prijedlogom se problemi samo prebacuju s jednih subjekata na druge, s lovoovlaštenika na vozače, s države na građane, s ministarstva na županije, s jasne odgovornosti na nejasni dokazni režim, rekao je Božo Petrov (Most).
"Zakon služi elitama"
"Ovaj prijedlog može ići u boljem smjeru samo ako se poprave ključne točke. Bez toga neće riješiti problem, samo će promijeniti onoga tko na kraju plaća račun, a to nije dobro ni za lovce, ni za građane, ni za poljoprivrednike ni za državu", rekao je. Njegov stranački kolega Marin Miletić smatra da zakon služi "političkim elitama koje organiziraju lov na divljač.
Nalaze se, kažu, u svojim ministarskim šumama, gdje organiziraju drugi lov, onaj na hrvatski proračun". I Radojčić (Možemo) i Petrov upozoravaju da se sada za lov omogućuje poluautomatsko oružje s većim spremnicima, što nije u skladu s europskim direktivama ni Bernskom konvencijom o zaštiti prirode.
"Prava namjera iza opisanih izmjena bila je da se izađe u susret lovcima dopuštenjem lova oružjem s većim kapacitetom spremnika bez potrebe za preinakama oružja, pa makar kršili međunarodne konvencije i direktive. Druga skrivena namjera je razvoj lovnog turizma.
HDZ se ne slaže
Posljedica izmjena zapravo je lakše ubijanje životinja", poručila je Radojčić. Ona traži i da se zakonom zabrani obnašanje funkcija u udrugama, društvima i drugim djelatnostima koje se bave lovom osobama osuđenima za nezakoniti lov ili nezakonito nošenje oružja.
Iz HDZ-a, pak, drže kako se uvodi jasniji i pravedniji sustav odgovornosti. "Kad nema krivnje ni s jedne strane, tada svatko snosi svoju štetu. Dodatno se podiže razina sigurnosti u lovu. Ovaj zakon istovremeno vodi računa o zaštiti prirode.
Brine i o sigurnosti i interesima građana, razvoju ruralnih područja i održivosti samog lovstva. Jača se pravna sigurnost, potiču ulaganja, unaprjeđuje upravljanje divljači i prirodom, osnažuju lokalne zajednice", rekao je Goran Kaniški.