Podrška ulasku u EU pala ispod 50 posto
Foto: Bruno Konjević/Cropix
PREMA dvije ankete koje je Novi list jučer dobio na uvid, podrška ukupnog biračkog tijela ulasku u Europsku uniju pala je ispod 50 posto.
"Zabrinjavajuće je što podrška građana za ulazak Hrvatske u Europsku uniju ne raste, nego čak pada te je sada ispod 50 posto", izjavio je jučer predsjednik Ivo Josipović, komentirajući podatke najnovijih istraživanja prema kojima hrvatsko članstvo u EU podupire 48, odnosno 49,6 posto građana.
Josipović je istaknuo kako ne bi bilo dobro da odluka o ulasku u EU bude donesena tankom većinom, a upravo bi se to dogodilo ako odziv na referendum bude slab.
"Hrvatska mora ući u EU da ne ostane 'slijepo crijevo'"
"Odluka o pristupanju EU mora imati legitimitet, a to može imati samo ako je donese značajna većina građana Hrvatske", rekao je Josipović, dodavši da je već pozvao i Vladu i oporbu da rade na podizanju potpore građana članstvu u EU. "Više od 90 posto relevantnih političkih stranaka ugradilo je u svoje programe europsku budućnost Hrvatske i sada je na njima da održe svoje obećanje", rekao je.
"Hrvatska mora ući u EU jer bi inače ostala 'slijepo crijevo', bila bi osuđena na stagnaciju", rekao je predsjednik u govoru na proslavi 48. obljetnice Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Zabrinjavajući trend u svom je redovitom CRO-Demoskopu zabilježila agencija Promocija Plus. "Već četvrti mjesec zaredom slabi podrška hrvatskom članstvu u EU i nakon više od pola godine ponovno je ispodpolovična", navode u analizi rezultata istraživanja rađenog 2. i 3. studenog. U njihovoj se anketi za članstvo izjasnilo 49,6 posto ispitanika, protiv je bilo 39,8 posto, a 10,6 posto je neodlučnih.
MVPEI-ju važna birališta
"Ovaj bi trend mogao zabrinuti nositelje izvršne vlasti, kao i gotovo sve političke stranke (koje su eurooptimisti), kada se u trenutku približavanja završetku pregovora smanjuje podrška članstvu u Uniji", zaključuju autori istraživanja.
Anketa koju je za Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija odradio Ipsos Puls samo je dijelom optimističnija. U cijelom uzorku zagovornika Unije je svega 48 posto, protivnika 36 posto, a ostali su neodlučni. No, u MVPEI-ju se navodno mnogo više pouzdaju u broj zagovornika EU-a među onima koji bi izašli na referendum. Zato svoj opitimizam grade na podatku o 62 posto onih koji bi otišli na biralište i zaokružili "da", a ne na podacima koji se odnose na cjelokupno stanovništvo.
Podsjećamo, Hrvatska je jučer zatvorila tri poglavlja pristupnih pregovora s EU-om. Radi se o poglavljima 4 - Sloboda kretanja, 14 - Prometna politika i 34 - Institucije. Pred nama je još 10 poglavlja koja valja zatvoriti.
Premijerka Jadranka Kosor je na jučerašnjoj sjednici Vlade najavila kako bi Hrvatska sljedeći mjesec mogla zatvoriti još četiri poglavlja.
